Нацбанку рекомендують дозволити дистанційну ідентифікацію клієнтів

Нацбанку рекомендують дозволити дистанційну ідентифікацію клієнтів

Банки потребують спрощення нормативних вимог до механізму ідентифікації клієнтів.

Про таку ініціативу розповіли банкіри під час круглого столу «Банки з майбутнього: як зміниться банківський бізнес в цифрову епоху», організованого «Фінансовим клубом».

«По-перше, потрібно спростити головну процедуру – можливість дистанційної верифікації фізичних осіб, щоб за допомогою технічних засобів можна було ідентифікувати особу на відстані, щоб людина могла продемонструвати на відстані свій документ, своє обличчя і вже потім за допомогою ЕЦП підписати заяву, відправити її банківському співробітнику, відкрити рахунок і почати із ним працювати», – каже заступник голови правління ПУМБ Артур Загородников.

За його словами, НБУ вже готовий до цього. «Такі зміни необхідно внести сьогодні до нормативних актів Нацбанку. Із точністю більше 80% кажу, що Нацбанк сьогодні працює над таким механізмом, над внесенням змін до діючих нормативних актів, а також над інструкцією з відкриття поточних рахунків і документами щодо фінансового моніторингу. Як тільки це буде зроблено, банки зможуть відкривати рахунки без першого відвідування клієнта», – зазначив Артур Загородников.

Ці зміни очікує банківська спільнота. «Якщо вирішити питання ідентифікації онлайн, це стало б значним поштовхом. З технологічної точки зору наша банківська система знаходиться на високому рівні, і ви ж бачите, що Visa і Mastercard всі свої нові технології реалізують в першу чергу в Україні. А НБУ це гальмує, бувають незрозумілі дії», – розповів голова правління Ідея Банку Михайло Власенко.

Він навів приклад. «Кажуть (в НБУ. – Ред.), що необхідно провести детінізацію грошей, щоб люди взяли гроші з-під подушок і принесли в банківську систему. Але водночас ми питаємо, де ти взяв гроші, покажи декларацію, а ці гроші в 2014 році були забрані з вкладів, десь лежать. НБУ має бути більш прогресивним і, можливо, в першу чергу вмикати не СЕП 23/7, а вирішити проблему ідентифікації», – пояснив Михайло Власенко.

Цифрові зміни має запровадити і Фонд гарантування вкладів фізосіб.

«Банки мають отримувати від клієнта письмове підтвердження під час відкриття рахунку чи розміщення депозиту, що він ознайомлений із специфікою роботи Фонду. Але якщо є публічний договір, і в ньому все це прописано, то навіщо потрібні ці додаткові папери? Якщо людина не готова, не ознайомлена, то хай не розміщує депозит. Скільки витрачається на це часу й сил, і я не розумію ефективності цього всього. І ми не перший рік піднімаємо цю проблему – давайте зробимо все дистанційно. Давайте заборонимо «папір», а все буде проходити через електронні канали зв’язку», – каже голова правління банку «Глобус» Сергій Мамедов.

Підписуйтесь на новини FinClub в TelegramViberTwitterFacebook.

Долучайтесь