НБУ міг знизити облікову ставку до 10% вже в січні
Члени комітету з монетарної політики (КМП) Національного банку на засіданні 29 січня обговорювали різні сценарії зниження облікової ставки.
Під час обговорення всі члени КМП підтримали перегляд прогнозної траєкторії облікової ставки на користь більш швидкого її зниження у 2020 році порівняно з попереднім макроекономічним прогнозом в жовтні 2019 року.
Зокрема, всі висловилися на користь суттєвого зниження облікової ставки вже на першому засіданні правління з монетарної політики у 2020 році, оскільки інфляційний тиск вичерпується стрімкіше, ніж очікувалося, повідомили в НБУ.
Водночас позиції членів КМП щодо розміру зниження облікової ставки у січні розділилися.
Шість членів КМП поділяли думку щодо доцільності зниження облікової ставки лише на 200 б.п. до 11,5%. Вони відзначали, що попри очікуване НБУ уповільнення споживчого попиту, темпи його зростання залишатимуться все ще високими, зокрема внаслідок подальшого підвищення заробітних плат і збереження ефекту відкладеного попиту після кризи 2014-15 років. Відповідно надто агресивне зниження облікової ставки створить ризики прискорення інфляції до рівня вище цільового діапазону в 2021 році.
Двоє членів КМП висловилися за зниження облікової ставки на 250 б.п. до 11%, оскільки волатильність обмінного курсу гривні у січні залишалася у прийнятних межах, а отже, вплив на інфляційні очікування буде обмеженим.
Двоє членів КМП виступили за зниження облікової ставки на 350 б.п. до 10%.
"На їх думку, є суттєві ризики, що інфляція буде нижчою за прогнозну траєкторію за рахунок відкладеної дії декількох факторів. Насамперед, це рішення щодо перегляду адміністративних цін та тарифів завдяки відносно низькій ціні на газ", - зазначили в НБУ.
Стримуватимуть інфляцію окремі антимонопольні заходи. Ці фактори і надалі відображатимуться на споживчих цінах, що дає НБУ підстави для рішучіших кроків щодо пом’якшення монетарної політики, зауважили ці учасники дискусії.
Під час перегляду прогнозної траєкторії облікової ставки на найближчі роки позиції членів КМП були більш одностайні.
Більшість членів КМП погодилися з новою прогнозною траєкторією облікової ставки, яка відповідно до оновленого прогнозу знизиться до 7% наприкінці цього року і залишатиметься близько цього рівня впродовж наступних років за умови стабілізації інфляції в цільовому діапазоні.
Окремі члени КМП дотримуються думки щодо необхідності у подальшому уповільнити зниження облікової ставки. На їх думку, продовження активного зниження облікової ставки може призвести до охолодження інтересу нерезидентів до гривневих активів. Це провокуватиме девальваційний тиск на гривню, що відображатиметься в погіршенні інфляційних очікувань.
Один із членів КМП висловив думку, що стрімке зниження облікової ставки може негативно вплинути на схильність населення до заощадження. Із наближенням ставок за строковими депозитами до однознакового рівня мотивація домогосподарств до розміщення коштів у банках може послабитися.
Нагадаємо, що НБУ 30 січня вирішив знизити облікову ставку до 11% річних.
ТОП-новини