Нацбанк «надрукував» за день 70 млрд грн для бюджету

Нацбанк «надрукував» за день 70 млрд грн для бюджету

Національний банк України здійснив сьогодні рекордну емісію гривні для фінансування видатків бюджету.

НБУ сьогодні, 9 червня, викупив військових ОВДП на 70 млрд грн.

З початку війни НБУ сумарно викупив вже 190 млрд грн ОВДП (120 млрд грн до цього дня під 11% річних).

Вперше дохідність за військовими облігаціями, які викупив НБУ, була не фіксована, а є плаваючою та прив'язана до облікової ставки, яка з минулої пятниці підстрибнула з 10% до 25%.

«Тобто цінові умови випуску цих цінних паперів наближені до ринкових, – зазначили в НБУ. – Зростання обсягу фінансування бюджету Національним банком у червні пов'язано зі збереженням значних потреб бюджету та зменшенням надходжень до нього на тлі знижених податків, незначних обсягів ринкових боргових залучень та уповільнення надходження офіційного фінансування».

НБУ тиждень тому підвищив облікову ставку і закликав Мінфін збільшити ринкові ставки за ОВДП.

Однак Мінфін відмовився підняти ставки для банків та приватних інвесторів і залишив їх на рівні 9,5-11,5%. Аукціон 7 червня виявився провальним: Мінфін не зміг запозичити навіть 1 млрд грн – отримав лише 810 млн грн.

НБУ розраховує, що Мінфін змінить свою позицію по ринковим розміщенням. «Підвищення дохідності за іншими гривневими облігаціями Міністерства фінансів відповідно до останніх змін облікової ставки дасть змогу збільшити обсяги ринкових запозичень і відповідно мінімізує ризики для фіскального сектору», – повідомили в НБУ.

Читайте: Який банк наступним підніме депозитні ставки

Експерти розповідали, що подорожчання ОВДП не призведе до значних втрат бюджету і Мінфін буде змушений підняти ставки.

У банків для цього є достатньо ліквідності. В національній валюті ліквідністьстановить 192 млрд грн, з яких 149 млрд грн – вкладення в депозитні сертифікати, а 43 млрд грн – кошти банків на коррахунках. В іноземній валюті ліквідність становить $7,5 млрд, зокрема залишки коштів банків на ностро-рахунках – $6,3 млрд.

Читайте: Нацбанк розпочав контрнаступ на монетарному фронті

«Збільшення ринкових запозичень Міністерством фінансів дасть змогу зменшити обсяги купівлі військових ОВДП Національним банком, які здійснюються за рахунок емісії гривні», – знову повторили свою незмінну тезу в НБУ.

Якщо Мінфін не буде дослухатися, облікова ставка буде довго залишатися високою – тобто Мінфін все однопереплатить за ОВДП. «За відсутності кроків зі збільшення ринкових залучень ризики для макрофінансової стабільності зберігатимуться, що змушуватиме Національний банк утримувати облікову ставку на високому рівні довше для їх нівелювання», – попередив регулятор.

НБУ прагнутиме до якнайшвидшої повної відмови від фінансування дефіциту державного бюджету, але урядова постанова передбачає, що НБУ для підтримки бюджету має викупити військові облігації на 400 млрд грн.

Міністерство фінансів планує у червні залучити $4,8 млрд позик та грантів від міжнародних партнерів, у липні – ще близько $4 млрд. А до кінця року Україна планує залучити $20 млрд міжнародної підтримки.

В Нацбанку кажуть, що міжнародна підтримка України триває, проте організаційні процедури для виділення нового фінансування потребують часу.

Портфель військових облігацій у власності НБУ у 190 млрд грн сформувався таким чином: в березні НБУ придбав військових облігацій на 20 млрд грн, у квітні та травні – по 50 млрд грн, а 9 червня – на 70 млрд грн.

Підписуйтесь на новини FinClub в TelegramViberTwitterFacebook

Долучайтесь