НБУ назвав кількість порушників серед небанківських установ
Національний банк оприлюднив дані про порушення на небанківському ринку фінпослуг, зокрема: страхових компаній, кредитних спілок, фінкомпаній і ломбардів.
Про це йдеться в огляді небанківського фінансового сектору, який почав публікувати НБУ.
Ключова проблема страхового ринку полягає в невиконанні значною кількістю компаній нормативу платоспроможності та достатності капіталу, які були впроваджені ще Нацкомфінпослуг, проте повноцінно запрацювали з 30 червня 2020 року.
Загалом 57 страховиків порушують вимоги до платоспроможності та достатності капіталу, через низьку якість активів.
Значну частку в активах окремих страхових компаній наразі складає неліквідне нерухоме майно, вартість якого може бути завищеною. Наразі порушниками, що не виконують 60% нормативу, є 18 страховиків із дефіцитом прийнятних активів 1,6 млрд грн, що складає 58% поточного дефіциту.
Крім того 21 страхова компанія потребує докапіталізації майже на 300 млн грн та 36 страховиків потребують реструктуризації активів.
Відтак, страховики, що знаходяться в зоні ризику, мають привести структуру активів у відповідність до вимог регулятора та, за потреби, докапіталізуватися для виконання вимог до платоспроможності.
Серед кредитних спілок 12 порушують вимоги до достатності капіталу. Це відбувається тому, що значна частина кредитних спілок не має достатнього обсягу чистих процентних доходів для покриття адміністративних витрат, а збитки від погіршення якості кредитів через неповернення кредитів позичальниками зросли під час карантину. Через це фінустанови не мають можливості нарощувати капітал.
Для кредитних спілок ситуація додатково ускладнюється через законодавчі обмеження на надання супровідних фінансових послуг. Відтак, кредитні спілки мають посилити свою операційну ефективність: переглянути рівень адміністративних витрат, за потреби скоригувати вартість залучення та надання коштів.
Фінансові компанії (які займаються мікрокредитуванням та надають послуги лізингу та факторингу) також постраждали від коронакризи. Під час карантину попит на позики фінансових компаній відчутно скоротився, а умови кредитування стали жорсткішими. Відтак, якщо порівняти з другим півріччям 2019 року, обсяги кредитування знизились так само як і обсяги операцій з лізингу.
Ломбарди від початку 2020 року також сповільнили обсяги кредитування, зокрема, у ІІ кварталі 2020 року обсяг наданих нових кредитів знизився на 25%. Наразі близько 80% ломбардних позик надано під заставу виробів із дорогоцінних металів та каміння, ще 19% – під заставу побутової техніки.
Водночас реалізація заставного майна забезпечує всього 9% доходів ломбардів. Понад 87% доходів формують проценти, що зросли порівняно з аналогічним періодом попереднього року. Хоча прибуток ломбардів у І півріччі знизився проти аналогічного періоду торік, фінансовий результат лишається позитивним, а зниження обсягів витрат дало змогу забезпечити рентабельність на рівні минулого року.
Раніше Нацбанк підрахував кількість учасників фінансового ринку.
Підписуйтесь на новини FinClub в Telegram, Viber, Twitter, Facebook
Схожі матеріали (за тегом)
ТОП-новини