Нацбанк запровадить додаткові вимоги до капіталу банків
З 1 січня 2022 року Національний банк вимагатиме від банківської системи покривати операційні ризики капіталом.
Про це йдеться в грудневому звіті НБУ про фінансову стабільність.
«Відповідну постанову буде затверджено найближчим часом, а отже, банки матимуть достатньо часу для підготовки. Необхідний рівень капіталу під неочікувані збитки від операційного ризику визначатиметься відповідно до методології Базеля ІІІ, проте з урахуванням особливостей української банківської системи», - зазначає регулятор.
У НБУ вважають, що врахування операційного ризику збільшить зважені на ризик активи банків, а отже, знизить значення показників достатності капіталу. «Проте тривалий перехідний період і висока поточна прибутковість дадуть змогу більшості банків без проблем виконати нові вимоги», - йдеться в документі.
Операційний ризик (ОР) – це ймовірність виникнення збитків або недоотримання доходів унаслідок недоліків в організації внутрішніх процесів, дій працівників банку, збоїв у роботі інформаційних систем або впливу зовнішніх факторів. ОР включає юридичний ризик, однак має виключати репутаційний та стратегічний ризики.
Управління ОР має бути невід’ємною складовою внутрішньої системи управління ризиками банків.
У 2017 році затверджено новий стандарт розрахунку ОР за Базель ІІІ, який замінює всі три чинні на міжнародному рівні методи. З 2022 року всі банки мають перейти до єдиного стандартизованого підходу.
Новий стандартизований підхід є універсальним, для розрахунку використовуються переважно відкриті дані фінансової звітності. За оцінками розробників, оцінена за цим стандартом сума неочікуваних збитків має високу кореляцію із фактичними збитками від подій ОР. Саме його буде використано для українських банків із певними змінами.
За стандартизованим підходом розмір збитків від подій ОР визначається обсягом основних операцій банку, які можна виміряти з використанням звіту про фінансовий результат.
Основні операції діляться на три складові: процентна і дивідендів, послуг та фінансова. У розрахунку використовуються абсолютні значення елементів, тобто капітал під операційні ризики мають формувати і прибуткові, і збиткові за окремими складовими фінустанови. Крім того, усі показники усереднюються за три останніх роки.
Сума трьох складових називається бізнес-індикатором та відображає орієнтовний масштаб операцій банку, що несуть ОР. Для оцінки збитків від ОР бізнес-індикатор множиться на коефіцієнт ризику. Зі зростанням розміру бізнес-індикатора граничний коефіцієнт ризику збільшується з 12% до 18%. Так визначається базова вимога до капіталу під покриття ОР.
Банки мають змогу скоригувати оцінену таким чином потребу в капіталі, використовуючи історичні дані про фактичні втрати від подій ОР. У такому разі виникає додатковий множник – внутрішній мультиплікатор збитків. Щоб мати можливість робити таке коригування, фінустанови повинні вести неперервну якісну базу даних за останні щонайменше п’ять років.
НБУ впроваджуватиме стандартизований підхід із невеликими змінами, що враховують особливості української банківської системи. При цьому він буде дещо консервативніший, ніж запропонований Базелем.
Зокрема, не буде застосовано наявне в Базелі обмеження складової процентних доходів рівнем 2,25% процентних активів. Дохідність українських банків у середньому набагато вища і динамічно змінюється. Крім того, відсутня повна і надійна статистика збитків від подій ОР. Це ускладнює визначення аналогічного порогу на вітчизняних даних.
Із цієї ж причини в Україні не здійснюватиметься поділ банків за коефіцієнтами ризику, застосовуватиметься єдиний множник – 15%. Внутрішній мультиплікатор збитків дорівнюватиме одиниці для всіх банків.
Фінустанови мають налагодити системи управління ризиками, зокрема сформувати якісну базу даних зі структуруванням інформації відповідно до вимог постанови №64 та Базеля. Тільки після того, як цей процес буде завершено, НБУ зможе переглянути вимоги до капіталу під ОР та, ймовірно, запропонувати менш консервативний підхід.
Спершу вимога до покриття ОР може потребувати збільшення капіталу окремих банків для дотримання нормативів. За попередніми оцінками, активи, зважені на ОР, для сектору в цілому становитимуть 19% у загальних ризикозважених активах.
«Банкам надано тривалий перехідний період для врахування вимог до капіталу під ОР. Фінустанови матимуть достатньо часу, щоб за рахунок поточних прибутків забезпечити формування належного запасу капіталу. Утримання капіталу під ОР надалі збільшить стійкість окремих банків та системи загалом до неочікуваних кризових подій», - зазначає НБУ.
Підписуйтесь на новини FinClub у Telegram, Viber, Twitter, Facebook.
Схожі матеріали (за тегом)
ТОП-новини