НБУ змінює підхід застосування санкцій до колекторів

НБУ змінює підхід застосування санкцій до колекторів

Національний банк змінив процес ухвалення рішень щодо застосування заходів впливу до колекторських компаній за порушення прав споживачів.

НБУ зокрема розширює повноваження Комітету з питань нагляду та регулювання діяльності ринків небанківських фінансових послуг.

Відтепер правління Нацбанку має право делегувати Комітету повноваження стосовно прийняття рішення про застосування заходів впливу до колекторських компаній, які не є фінустановами, за порушення вимог законодавства при взаємодії зі споживачами під час врегулювання простроченої заборгованості (щодо етичної поведінки).

Комітет зокрема отримає право:

• направити кредитодавцю, новому кредитору та/або колекторській компанії письмове застереження з вимогою про усунення виявленого порушення та/або вжиття заходів для недопущення такого порушення в подальшій діяльності;
• накласти штраф на кредитодавця, нового кредитора та/або колекторську компанію;
• тимчасово заборонити колекторській компанії здійснювати врегулювання простроченої заборгованості;
• виключити відомості про колекторську компанію з реєстру колекторських компаній у випадку, передбаченому в пункті 5 частини другої статті 26 закону «Про споживче кредитування»;
• тимчасово зупинити або відкликати (анулювати) ліцензію кредитодавця – небанківської фінансової установи, нового кредитора – небанківської фінансової установи на провадження діяльності з надання фінпослуг.

Нацбанк також врегулював порядок:

• запрошення керівника (представника) колекторської компанії на засідання Комітету;
• ідентифікації керівника (представника) колекторської компанії для його участі в засіданні Комітету;
• визначення переліку питань, які не є підставою для відкладення Комітетом розгляду питання щодо застосування заходів впливу до колекторської компанії;
• визначення права Комітету ухвалювати рішення та продовжувати строк дії рішення про застосування заходу впливу до колекторської компанії у вигляді письмового застереження відповідно до п. 1 частини першої ст. 28 закону «Про споживче кредитування» тощо.

Зазначені зміни передбачені постановою НБУ №6, яка набирає чинності з 26 січня 2022 року.

В Україні торік вперше почали регулювати поведінку колекторських компаній і фінустанов під час врегулювання простроченої заборгованості за споживчими кредитами.

Українці найчастіше скаржаться НБУ на колекторів.

Підписуйтесь на новини FinClub в TelegramViberTwitterFacebook

Долучайтесь