Низька фінансова грамотність стримує бум альтернативного фінансування
Проте документарні операції обходяться клієнту набагато дешевше, ніж класичні кредити.
Про це повідомляє «Фінансовий клуб» в проєкті «50 провідних банків України – 2020».
«Оскільки документарні операції – це безресурсні операції, на відміну від кредитування, тобто банк надає не грошові кошти, а зобов’язання заплатити в майбутньому під час настання певних обставин, їх вартість у кілька разів нижча для клієнта», – пояснює директорка департаменту маркетингу Креді Агріколь Банку Тетяна Шаповал. За її словами, в ті періоди, коли ставки за кредитами перевищували 20% річних, ціна документарних інструментів була на рівні 4%.
Начальник управління торгового фінансування і факторингу Райффайзен Банку Аваль Сергій Костогриз радить орієнтуватися на облікову ставку НБУ за гривнею та міжбанківські процентні ставки за валютою – це й становитиме основну різницю у вартості порівняно з класичним кредитуванням.
Але більш дешеві документарні операції не роблять їх автоматично привабливим для позичальників: низька фінансова грамотність клієнтів МСБ стримує розвиток альтернативного фінансування. «Якщо великі компанії вже знайомі з інструментами структурованого та торговельного фінансування і часто їх використовують, то клієнти сегмента МСБ мають менше досвіду, тому банкам доводиться навчати своїх клієнтів у процесі співпраці», – вважають в Укргазбанку.
Як правило, клієнт приходить у банк за фінансуванням, і саме банк допомагає вибрати оптимальну форму. Наприклад, клієнтові можуть порекомендувати замістити кредитні ресурси документарними інструментами, які дають змогу отримати від постачальника відстрочення платежу за поставлений йому товар або послуги, забезпечивши постачальника гарантією банку.
Сергій Костогриз зазначає: що більш конкурентним є середовище роботи клієнта, то більше клієнт обізнаний про можливі альтернативні схеми фінансування. «При цьому зростає рівень фінансової грамотності клієнтів, їх неможливо ввести в оману, просто «просунувши» банківський інструмент без очевидної для них вигоди. Тенденція однозначна: дедалі більше клієнтів звертаються в наш банк із чітким запитом, вони готові вислухати альтернативні пропозиції банку та оцінити їх», – розповідає банкір.
Підписуйтесь на новини FinClub в Telegram, Viber, Twitter, Facebook
ТОП-новини