Очікується світове подорожчання продуктів через нестачу добрив
Дефіцит добрив на ринку може призвести до падіння майбутнього врожаю.
Про це розповіли учасники круглого столу «Яким буде 2022 рік на валютному ринку», проведеного «Фінансовим клубом».
«Ми прогнозуємо менший врожай у фізичних обсягах, ніж минулого року. Що стосується цін, то внаслідок зростання цін на природний газ може виникнути проблема з добривами», – розповів директор департаменту відкритих ринків НБУ Олексій Лупін.
Він розповів, що аграрії можуть не отримати достатньо добрив, які їм необхідні для вирощування зерна. «Агроцикл побудований таким чином, що хімічні підприємства працювали в минулому всю зиму на склад, а потім ранньою весною відвантажували ці добрива аграріям. Зараз підприємства працюють на мінімумі, та на складі добрив дуже мало. І аванси, які аграрії зазвичай видають хімічним підприємствам наприкінці року, повернули», – сказав Олексій Лупін.
Подібна ситуація відбувається не тільки в Україні. «Нестача добрив, найімовірніше, буде глобальною історією. В Європі прогнозують нестачу до 40% добрив. Може бути, що й фізичні обсяги врожаю будуть менші глобально, і ціни також можуть бути вищі глобально. Відповідно, по українській експортній виручці, можливо, це компенсується, і буде нульовий ефект, але продовольчі товари займають велику вагу в споживчому кошику. І, відповідно, зростання цін на продовольство не сприятиме зниженню інфляції», – попередив представник НБУ.
Ситуація вказує на те, споживча інфляція нікуди не зникне. «Якщо нас очікує менший врожай, що ймовірно прогнозувати після рекорду, то нас очікують і вищі ціни. І не тільки через те, що він буде меншим, а через те, що є тиск на собівартість», – зазначив начальник аналітичного відділу Альфа-Банку Олексій Блінов.
Він нагадав, що саме підготовка аграріїв до посівної зазвичай провокувала девальваційну динаміку взимку. «Вже під кінець лютого потрібно мати добрива та нафтопродукти під посівну, яка відбувається в березні – квітні, і це одна з причин, чому в нас є сезонне зростання валюти взимку на початку року. І зараз дійсно дуже складна ситуація, тому що добрива не тільки коштують астрономічних грошей через природний газ, який є основною складовою, а й через те, що їх фізично, навіть за цими цінами, важко дістати. І є оцінки, що фізичний дефіцит цих добрив може становити 10-15% українського споживання весною», – повідомив Олексій Блінов.
Підписуйтесь на новини FinClub в Telegram, Viber, Twitter, Facebook
Схожі матеріали (за тегом)
ТОП-новини