Парламент дозволив купити в Болгарії російські реактори для Хмельницької АЕС
Верховна Рада ухвалила закон, яким дозволила НАЕК «Енергоатом» купити в Болгарії непотрібні їй російські атомні реактори для добудови двох атомних блоків на Хмельницькій АЕС.
Закон передбачає спрощення умов ведення господарської діяльності, але на стадії другого читання в нього вписали дозвіл на купівлю необхідного обладнання в Болгарії і початок робіт на майданчиках у Нетішині, де розташована станція, повідомляє ВВС Україна.
Рішення підтримали 269 депутатів, зокрема фракції «Слуга народу» та «Батьківщина», та групи «Платформа за життя та мир», «За майбутнє», «Довіра» і «Відновлення України».
Саме Верховна Рада має надавати дозвіл на проєктування та будівництво ядерних об'єктів, які мають загальнодержавне значення. Зараз цей дозвіл наданий. Парламент Болгарії дав дозвіл проводити перемовини з продажу обладнання за не менше як 600 млн євро.
У Нетішині, де розташована Хмельницька АЕС, недобудовані два енергоблоки – третій готовий на 75-80%, четвертий – на 25-30%.
Будівництво було заморожене на два десятки років, аж поки у квітні 2024 року уряд оголосив про доцільність добудови, через втрати енергетики внаслідок ударів по електро- та теплостанціях російськими ракетами.
Міністр енергетики Герман Галущенко оцінював добудову ХАЕС-3 і ХАЕС-4 в додаткові 2,2 ГВт в систему. За його словами, добудова третього енергоблока ХАЕС може тривати 2,5-3 роки, четвертого – до 4 років.
У разі добудови енергоблоків Хмельницька АЕС стане найбільшою у Європі, а її загальна потужність становитиме понад 6000 МВт.
Обидва недобудовані блоки потребують реакторів типу ВВЕР-1000 (водо-водяний енергетичний реактор), що були розроблені «Росатомом» за часів СРСР. Такі реактори працюють в росії, Китаї, Болгарії та Чехії.
Уряд запланував купити їх в Болгарії, де ще у 90-х роках заморозили будівництво двох блоків АЕС «Белене».
Прихильники добудови стверджували, що будівельний майданчик ХАЕС спроєктований саме під цей тип реакторів, і тому шукати і встановлювати інші потребуватиме значно більше часу і коштів. Експерти також кажуть, що реактори ВВЕР-1000 є основними на українських атомних станціях, вони вже випробувані на предмет безпеки.
Минулого тижня добудову ХАЕС підтримав президент Володимир Зеленський. «Проєкт добудови є ключем до енергетичної незалежності України та енергетичної стабільності регіону, і важливо, щоб народні депутати України підтримали цей проєкт», – сказав він.
Противники зазначають про високу вартість проєкту – вартість купівлі може перевищити $1 млрд, витрачання державних грошей, нереалістичність термінів будівництва – воно може тривати 10-12 років, негативне ставлення до проєкту США та ЄС, які публічно дистанціювалися від можливості фінансувати проєкт, і недотримання регламенту Верховної Ради.
Експерти припускають, що зараз логічніше будувати не великі атомні блоки, а дрібну і швидку генерацію, яка може давати електрику не через роки, а набагато швидше. При цьому без прозорих правил фінансування будівництва виникатимуть підозри у нецільовому використанні грошей.
10 лютого депутат Ярослав Железняк повідомив, що НАБУ відкрило провадження «про розтрату 430 млн грн на проєкти, пов'язані з будівництвом нових атомних блоків», хоча Рада на той момент не дала згоду на дії, пов'язані з проєктуванням і будівництвом ядерних об'єктів.
Підписуйтесь на новини FinClub в Telegram, Viber, Twitter, Facebook
Схожі матеріали (за тегом)
ТОП-новини