Парламент дозволив уряду витрачати бюджет в ручному режимі
Верховна Рада конституційною більшістю ухвалила зміни до Бюджетного кодексу, в яких виникла потреба через загрозу посилення військової агресії з боку Росії.
347 народних депутатів ухвалили в цілому законопроєкт № 7100.
Парламент на 3 найближчі місяці скасував дію декількох норм Бюджетного кодексу.
«Це означає, що якщо треба 100% видатків бюджету направити на оборону, значить так і буде. Все інше буде перекрито. Це перша лінія – захистити фінансово нашу армію і оборону», – заявила голова депутатської фракції «Батьківщина» Юлія Тимошенко.
Депутати дозволили Кабінету Міністрів за погодженням з Верховним Головнокомандувачем Збройних Сил України, яким є президент Володимир Зеленський, скорочуватися видатки та кредитування бюджету із спрямуванням цих коштів через резервний фонд на потреби Збройних Сил України, інших військових формувань, правоохоронних та інших державних органів, залучених до виконання завдань щодо відсічі збройної агресії, забезпечення недоторканності державного кордону та захисту держави.
Кабмін отримав право ухвалювати рішення по розмірам державних соціальних стандартів та гарантій, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевих бюджетів та фондів державного соціального і пенсійного страхування.
Призупиняється дія норми про те, що «виключно законом про державний бюджет України визначаються надходження та витрати державного бюджету».
Скасовується обов’язкове погодження з комітетом з питань бюджету Верховної Ради рішень уряду про перерозподіл видатків бюджету і надання кредитів з бюджету.
Резервний фонд бюджету зможе перевищувати 1% обсягу видатків загального фонду бюджету.
Можна буде в будь-який час ухвалювати закони, які впливають на доходи або видатки бюджету: скасовуються як часові рамки таких змін, так і перелік підстав для перегляду бюджету.
Скасовується необхідність секвестру бюджету у випадку падіння за квартал доходів більш як на 15% в порівнянні із бюджетним розписом.
Бюджет на 2022 рік був ухвалений із планом доходів у 1 трлн 324 млрд грн, видатків – 1 трлн 499 млрд грн.
І головне, на цей період не застосовується стаття 55 Бюджетного кодексу із переліком захищених видатків. Це видатки, які уряд має фінансувати в повному обсязі, тобто в обсязі, зазначеному в бюджеті, і не може їх скорочувати чи недофінансовувати.
Призупинення цієї статті означає, що уряд може скоротити:
– фінансування оплати праці працівників бюджетних установ;
– нарахування на заробітну плату; придбання медикаментів та перев'язувальних матеріалів;
– забезпечення продуктами харчування; оплату комунальних послуг та енергоносіїв;
– обслуговування державного (місцевого) боргу;
– соціальне забезпечення; поточні трансферти місцевим бюджетам;
– підготовку кадрів закладами фахової передвищої та вищої освіти;
– забезпечення осіб з інвалідністю засобами реабілітації;
– наукову і науково-технічну діяльність;
– фінансування «Укриття» на ЧАЕС;
– компенсацію процентів за іпотечними кредитами;
– заходи, пов’язані з обороноздатністю держави із резервного фонду;
– здійснення розвідувальної діяльності;
– оплату послуг з охорони закладів культури;
– оплату енергосервісу;
– виплати за державними деривативами;
– гарантій медичного обслуговування населення;
– середньострокові зобов’язання у сфері охорони здоров’я.
355 депутатів проголосували за негайне спрямування закону на підпис президента.
Крім цього, бюджетний комітет Верховної Ради сьогодні погодив законопроєкт № 7012-д, яким пропонується виділити 23 млрд грн на безпеку та оборону, а 3,1 млрд грн – на обслуговування держборгу. Зокрема 16 млрд грн отримає Міністерство оборони, 6 млрд грн – Міністерство внутрішніх справ, 0,6 млрд грн – Головне управління розвідки, 0,5 млрд грн – спрямують на водопостачання у Донецькій області, а 0,2 млрд грн – на усунення наслідків ескалації в Донецькій та Луганській областях.
Підписуйтесь на новини FinClub в Telegram, Viber, Twitter, Facebook
Схожі матеріали (за тегом)
ТОП-новини