Парламент заслухав звіт голови НБУ Якова Смолія
Голова НБУ Яків Смолій виступив у Раді із звітом про діяльність Нацбанку в період карантину.
За результатом заслухання і обговорення звіту голови НБУ спікер Верховної Ради Дмитро Разумков дав доручення комітету з питань фінансової, податкової та митної політики підготувати та подати парламенту відповідну постанову.
Під час виступу Яків Смолій заявив, що коронакриза – це «перша в історії України криза, коли немає банкрутства банків, сплеска інфляції, катастрофічного падіння міжнародних резервів, довгих черг вкладників біля банкоматів».
«На відміну від попередніх криз, сьогодні банківська система – не тягар для економіки, а її рятувальний круг, - зазначив він. - Наші дії були спрямовані на чотири цілі. Перша – уберегти здоров’я всіх: тих, хто активно користується фінансовими послугами, і тих, хто має справу лише з готівкою. Друга – забезпечити якісну і безперебійну роботу фінансової системи під час карантину. Третя – підтримати економіку доступними грошовими ресурсами в цей складний період. Четверта – створити умови, в яких після завершення карантину економіка швидко відновить зростання».
Яків Смолій нагадав, що НБУ 12 березня знизив облікову ставку, щоб підтримати економіку в умовах пандемії та карантинних заходів, а в квітні знизив її до 8%. «Це – найнижча облікова ставка за історію України, яка є реальним інструментом впливу НБУ на вартість кредитів, а не лише намальована на папері», – впевнений він.
НБУ запровадив довгострокове фінансування для банків на строк від 1 до 5 років, і минулого тижня 11 банків вже отримали від НБУ кредити на 2,4 млрд грн на строк від півтора до п’яти років.
Регулятор уклав валютний своп з ЄБРР на $0,5 млрд. «Ми отримуємо від міжнародної організації долари, які поповнюють міжнародні резерви. А ЄБРР в обмін на це отримує гривню, яку буде використовувати для кредитування українських підприємств, які зазнали втрат від пандемії та карантину», – розповів Яків Смолій.
Він вважає, що зниження облікової ставки та приборкання інфляції працює на те, щоб «завтра іпотека під 10% стала реальністю».
Для банків НБУ спростив доступ до фінансування: підвищив частоту тендерів; збільшив строк надання кредитів з 30 до 90 днів, і вже видав 3-місячного рефінансу на майже 7 млрд грн.
Серед інших заходів він назвав: відтермінування формування буферів капіталу; рекомендацію банкам утриматися від виплати дивідендів; запровадження «кредитних канікул»; заборону банкам вводити будь-які обмеження на зняття депозитів; рекомендації по роботі відділень; відкладення стрес-тестів та виїзних перевірок банків; задоволення ажіотажного попиту на валюту; скасування тарифів СЕП; знезараження готівкової валюти.
«Ми надали банкам понад $550 млн та 42 млн євро і повністю задовольнили їх потребу в готівковій валюті. Зараз проблем з отримання валютної готівки в касах банків немає», - запевнив очільник НБУ.
Яків Смолій очікує завершення переговорів з МВФ та отримання дешевого фінансування для бюджету від офіційних донорів.
Схожі матеріали (за тегом)
ТОП-новини