ПриватБанк розповів про вплив війни на торговий еквайринг
Найбільший банк України розповів як повномасштабне вторгнення росії 24 лютого 2022 року вплинуло на торговельний еквайринг і сферу безготівкових розрахунків в Україні в 2022-му.
«Коли почалася війна, то в березні доступність POS-терміналів просто обвалилася. Якщо ми подивимося на перші дні, у нас було мінус 70%. Бізнес по суті зупинився. Навіть в західних областях все провалилося», – заявив керівник напрямку торгового еквайрингу ПриватБанку Сергій Макаренко.
З 23 по 27 лютого 2022-го ПриватБанк фіксував мінус 70,6% активної мережі терміналів.
Підсумкові дані найбільшого державного банку Сергій Макаренко оприлюднив під час конференції «XXIII Payments & Security EMA Conference 2023», повідомляє «Фінансовий клуб».
За підсумками 2022 року частка ПриватБанку на ринку терміналів становила 62,7% – приріст на 3,5 в.п.
«У нас наразі активних терміналів 230,1 тис. Об’єм транзакцій в 2022 році становив 551 млрд грн. І це плюс 18% до позаминулого року. Ми взагалі думали, що не буде приросту, що ми провалимося, але ми зросли. Так, є інфляція, але насправді ми попрацювали добре», – сказав Сергій Макаренко.
Активність мережі POS-терміналів відновлена до 93,5% від розміру мережі на 1 січня 2022 року.
«У нас були блекаути, пов’язані з обстрілами. На прикладі Одеси були явні провали, коли день – два взагалі нічого не працювало. В день, коли в Одесі був повний блекаут, доступність нашої мережі була 52%. А по обігу це було 75%, якщо ж порівнювати з такими ж попередніми днями. Це говорить про те, що навіть коли повністю все відключалося, термінали працювали, працювали генератори, були бекапні лінії зв’язку. І середній рівень доступності нашої еквайрингової мережі в блекаут був 68%», – розповів Сергій Макаренко.
На початку війни фінринок скоротив еквайрингову комісію з 1,8% до 0%. В травні 2022-го комісію підвищили до 0,6%, у вересні – до 1,3%. «Але якщо порівнювати тарифи в 2022 році із тарифами, які б могли бути, якщо б не було війни, то торговці заощадили 3,8 млрд грн», – сказав Сергій Макаренко.
«В перші тижні у нас було ускладнене інкасування магазинів в деяких регіонах, ускладнений доступ до готівки, і сервіс «Готівка на касі» став у нагоді. У січні було знято всього 50 млн грн за місяць. В лютому – березні ми перезапустили цей сервіс: збільшили ліміти з платіжними системами з 500 грн до 6000 грн можна зняти готівку на касі. І ми додали партнерів – буквально за один – два тижні додали більше 70 партнерів. І вже в березні зняли 2,2 млрд грн, переважно в регіонах, де були проблеми з інкасуванням», – сказав Сергій Макаренко.
Наступний пік попиту на «Готівку на касі» прийшовся на період блекаутів – в грудні знято 3,3 млрд грн.
За рік кількість партнерів ПриватБанку зросла на 93 рітейлера – до 102 компаній, а обсяг знятих коштів становив 3,4% від обсягу готівки, знятої через банкоматну мережу.
Обсяг POS-терміналів, які підтримують цю опцію, зросла на 208% – до 19,1 тис. терміналів.
20,3 тис. мерчантів, станом на кінець березня 2023 року, користувалися застосунком «Термінал».
Підписуйтесь на новини FinClub в Telegram, Viber, Twitter, Facebook
Схожі матеріали (за тегом)
ТОП-новини