Приватні банки хочуть видавати пільгову іпотеку

Приватні банки хочуть видавати пільгову іпотеку

В умовах «паралічу» через війну кредитування іпотеки за ринковими ставками банки зацікавлені в участі у державній програмі «єОселя», за якою бюджет покриває майже всю вартість кредиту для позичальника.

Про це повідомляє «Фінансовий клуб» у проєкті «25 провідних банків України під час війни».

«Ми дуже зацікавлені у підтримці українців у частині відновлення житла, яке постраждало внаслідок повномасштабної агресії, а також у купівлі нового, тому активно дивимось на участь у державних та партнерських програмах», – каже директор департаменту роздрібного цільового кредитування Банку Кредит Дніпро Олександр Мришук. За його словами, модель програми «єОселя» передбачає достатньо ефективну механіку роботи із заявками і можливість надавати швидке рішення клієнтам в онлайні.

З 1 жовтня головною програмою бюджетної підтримки іпотеки замість програми доступних кредитів під 7% стала програма «єОселя», за якою кредити видають до 20 років під 3%, але лише обмеженому колу осіб. У 2022-му це військовослужбовці Збройних сил України, Національної гвардії, працівники інших силових відомств, поліцейські, а також члени їхніх сімей; науковці; медичні працівники закладів охорони здоров’я та педагоги закладів освіти державної або комунальної форми власності.

Згідно з дослідженням «25 провідних банків України під час війни» на ринку були гравці, які пропонували іпотеку навіть від 12,6% річних, але ринкова ставка лідерів ринку стартувала від 16,9%. Окремі гравці навіть просили понад 20%.

Першими до урядової програми приєдналися Ощадбанк, ПриватБанк, Укргазбанк, банк «Глобус» та Скай Банк. Долучитися до державної програми «єОселя» хоче Сенс Банк. «Успіх «єОселя» залежить від наявності якісного, своєчасного та дешевого державного фондування. У поточних умовах це є великим викликом, але сподіваємося на підтримку міжнародних організацій, які згодом можуть стати донорами цієї програми. Позитивний досвід такої співпраці існує в багатьох країнах, які проходили кризову ситуацію», – повідомили в пресслужбі Сенс Банку.

Під час війни комерційні приватні банки зважають на всі ризики, але державні банки, крім мети вести прибуткову діяльність, мають й інші «соціальні» пріоритети. Невипадково саме державні банки цьогоріч були найбільш активними в довгому кредитуванні купівлі автомобіля чи житла, яке має низьку маржу, але високі ризики в умовах бойових дій, рецесії економіки та слабкого ринку заставного майна. «Підтримка і реалізація державних програм для банку є стратегічним пріоритетом», – наголошує заступник голови правління Ощадбанку Антон Тютюн.

«Ощад не лише першим видав кредит за цією програмою, а й утримує безперечне лідерство серед її учасників. Іпотечний кредит під 3% річних отримали переважно військовослужбовці з дев’яти областей та Києва», – зазначає Антон Тютюн. За програмою «єОселя» Ощад профінансував 225 пільгових кредитів на 300 млн грн.

Уже з 1 січня 2023 року пільговий кредит зможуть отримати ветерани війни та їхні сім’ї, внутрішньо переміщені особи й інші громадяни України, які потребують поліпшення житлових умов. Для них ставка становитиме 7% річних.

Це все одно є вигідним варіантом для тих, хто втратив власне житло і має кошти для мінімального першого внеску у 20%. «Кредитний платіж, навіть за ставки 7%, є рівним розміру орендної плати за двокімнатне помешкання на Заході країни. Метою «єОселя» є й мотиваційний складник, завдяки якому дедалі більше громадян обиратимуть спеціальності, яких так потребує держава», – впевнені в Сенс Банку.

Підписуйтесь на новини FinClub в TelegramViberTwitterFacebook

Долучайтесь