Рожкова та Сологуб скасували в суді скандальні рішення Ради НБУ
Перша заступниця голови НБУ Катерина Рожкова та заступник голови НБУ Дмитро Сологуб виграли в Окружному адміністративному суді Києва справи проти Ради НБУ і скасували догани та висловлення їм недовіри. Рада НБУ подала апеляції.
Окружний адміністративний суд Києва 2 квітня по справі № 640/32687/20 задовольнив позов першої заступниці голови НБУ Катерини Рожкової повністю.
Суд визнав протиправними та скасував два рішення Ради Національного банку України від 2 жовтня 2020 року: рішення № 45-рд «Про надання оцінки Радою НБУ діям Катерини Рожкової, першої заступниці голови НБУ» та рішення № 47-рд «Про порушення трудової дисципліни Катериною Рожковою, першою заступницею голови НБУ».
Аналогічні рішення суд ухвалив і по справі № 640/32685/20: скасував рішення Ради НБУ № 46-рд та № 48-рд про висловлення недовіри та винесення догани заступнику голови НБУ Дмитру Сологубу.
Рада НБУ має повернути їм витрати зі сплати судового збору – по 1681,6 грн кожному.
Рада Нацбанку 19 квітня вже оскаржила в апеляційному порядку рішення суду по Катерині Рожковій, а по Дмитру Сологубу – 20 квітня.
Катерина Рожкова і Дмитро Сологуб подали позови 23 грудня 2020 року, але суд відкрив провадження у справі лише 3 березня.
Суд встановив, що Катерина Рожкова і Дмитро Сологуб спілкувалися із журналістами Kyiv Post в НБУ 21 вересня, після чого 24 вересня газета опублікувала статтю «Uncertainty hangs over central bank independence amid staff resignations» («Невизначеність нависла над незалежністю центрального банку через кадрові зміни»). Вже 25 вересня голова НБУ Кирило Шевченко видав розпорядження №2267-ра, яким зобов`язав своїх заступників в строк до 30 вересня надати письмові пояснення.
Вони надали пояснення 29 вересня, що «є спікерами політики та мають право комунікувати із засобами масової інформації щодо стратегічних питань діяльності НБУ, до яких, зокрема, належить питання незалежності НБУ», зазначено у рішенні суду.
«Голова Національного банку, отримавши пояснення, прийшов до висновку про невідповідність їх дій законодавству України та розпорядчим актам НБУ, про що направив голові Ради НБУ Богдану Данилишину лист від 2 жовтня разом із поясненнями заступників від 29 вересня», повідомляє суд.
В той же день Кирило Шевченко ініціював включення до порядку денного засідання Ради НБУ розгляд питання про надання оцінки дій своїх заступників. «Голова Національного банку зазначив, що інтерв`ю виданню Kyiv Post 21 вересня, надане першим заступником голови Катериною Рожковою і одним із заступників голови Дмитром Сологубом, може негативно вплинути на імідж Національного банку як на світовому фінансовому ринку, так і на внутрішньому, на подальшу співпрацю з міжнародними фінансовими організаціями, зазначивши також в листі про те, що інтерв`ю надане без дотримання службовцями НБУ розпорядчих актів НБУ», – зацитував суд.
Рада НБУ на своєму засіданні 2 жовтня погодилась із висновками голови НБУ та висловила недовіру і застосувала дисциплінарне стягнення у вигляді догани до заступників голови НБУ.
Суд проаналізував усі внутрішні документи НБУ, які регламентують комунікацію НБУ, і прийшов до наступних висновків.
«Позивач належить до спікерів найвищого стратегічного рівня, для якого положеннями Стратегії комунікацій і наказом №795-но не передбачене отримання погодження на участь у публічних комунікаціях від департаменту комунікацій, а передбачена лише необхідність інформування про очікувані потреби у здійсненні комунікацій із цільовими аудиторіями. Також зазначеними локальними актами не встановлено обов`язку на отримання згоди на здійснення комунікації, як і проведення комунікації виключно за умови отримання згоди від департаменту комунікацій», – зазначає суд.
Наявними матеріалами справи підтверджується та відповідачем не спростовано, що позивачі виконали обов`язок щодо інформування департаменту комунікацій про очікувані потреби у здійсненні комунікації з виданням Kyiv Post. Крім того, характер коментарів позивача як уповноваженої особи, якій надано право на здійснення публічних комунікацій, не порушує вимог вказаного наказу НБУ, зазначив суд.
Обґрунтованими є твердження позивача, що положення Кодексу етики працівника НБУ не вимагають отримання погодження від департаменту комунікацій для комунікації з виданням Kyiv Post. Відповідно, твердження відповідача щодо порушення позивачем вимог Кодексу етики працівника НБУ не підтверджуються жодними доказами та ґрунтуються на припущеннях, зазначив суд. Він також акцентував, що опублікована у виданні Kyiv Post стаття не має авторства позивача, а містить лише декілька коментарів, а також складається з власних висновків журналістів та коментарів.
Рада НБУ не надала суду докази нанесення Катериною Рожковою та Дмитром Сологубом шкоди іміджу Національному банку, а також форми прояву такої шкоди, як і доказів знищення довіри до державного сектору з боку іноземних установ чи з боку громадян.
Нагадаємо, Рада Національного банку атакувала двох заступників голови НБУ, які після приходу Кирила Шевченка не звільнилися за власним бажанням, як їхні колеги. Рада оголосила догану та висловила недовіру першій заступниці Катерині Рожковій та заступнику Дмитру Сологубу. Підставою для санкцій стали їхні публічні заяви, які не сподобалися членам Ради (читайте «Недогодили»: до чого призведе висловлення недовіри Рожковій та Сологубу»).
Підписуйтесь на новини FinClub в Telegram, Viber, Twitter, Facebook
Схожі матеріали (за тегом)
ТОП-новини