Розмір конвертації валюти за кордоном тепер обмежений
НБУ запровадив обмеження на зняття за кордоном валюти на суму не більше 100 тис. грн на місяць в еквіваленті через активну конвертацію українцями безготівкової гривні в готівкову іноземну валюту.
«Більше 3 млн наших біженців виїхали за кордон. Зросла суттєво їхня потреба використання своїх заощаджень, які були акумульовані в українських банках. Вони можуть спокійно задовольняти її за допомогою платіжних карток, але великий попит на готівкову валюту частково був зумовлений ще й тим, що в Україні зняття валютної готівки було обмежене, плюс була обмежена можливість купити цю готівку всередині країни. І багато людей намагалися конвертувати за кордоном свої гривневі заощадження у готівкову валюту за рахунок зняття її з карток», – сказав заступник голови НБУ Сергій Ніколайчук.
Про це він розповів під час круглого столу «Робота фінансової системи в умовах воєнного стану: нова реальність», організованого «Фінансовим клубом».
Проблема стала масштабною не одразу. «Ми певний час це спостерігали, оцінювали обсяги, але останні тижні ці обсяги стали вже тиснути досить суттєво на наш валютний ринок. І власне через цей фактор ми прийняли рішення обмежити зняття готівки на одну особу – 100 тис. грн на місяць. На нашу думку, це адекватне обмеження, яке дозволяє нашим біженцям задовольнити основні потреби, навіть оренду житла, яке часто в Європі може бути за готівкову валюту. Натомість таке рішення обмежує масштабний відтік капіталу з України. А ми під час воєнного стану, на жаль, таке собі дозволити не можемо», – наголосив Сергій Ніколайчук.
Банкіри підтверджують вибухове зростання зняття іноземної готівки в європейських банкоматах з гривневих карток українських клієнтів. «За кордоном люди віддають перевагу тому, щоб знімати гроші в банкоматах. І обсяги цих операцій в декілька разів перевищують безготівкові розрахунки. Люди хочуть бути впевненими в завтрашньому дні та знімати готівку зараз, а не потім. Зараз частка зняття готівки в закордонних операціях – 70%, до початку війни – 5%. І в цілому операції за кордоном у нас зросли в 4,5 раза, а в Україні операції з картками впали утричі», – каже перша заступниця голови правління банку «Глобус» Олена Дмітрієва.
Тому банкіри погоджуються з діями НБУ. «Ми теж спостерігаємо збільшення обороту, транзакцій по карткам людей, які виїхали за кордон. І ми теж відмітили цей момент, що можна було знімати готівку і конвертувати її в валюту. І, напевно, сьогоднішнє обмеження, яке ввів НБУ, абсолютно адекватне поточній ситуації: валюту з гривневих карток можна знімати з певними обмеженнями, а розрахунок картками за кордоном – без обмежень», – наголосила голова правління Альфа-Банку Алла Комісаренко. «Зрозуміло, що це умова війна», – погоджується голова правління Кредобанку Єжи Яцек Шугаєв.
Але в наступні тижні, можливо, варто обговорити збільшення цього ліміту. «Наші клієнти, які виїхали за кордон, кажуть, що не завжди можна розрахуватися безготівково, особливо якщо вони орендують квартири. Тому обмеження, яке запровадив НБУ, на якомусь етапі є правильним, але через деякий час регулятор, мабуть, буде переглядати цю позицію. Наприклад, в два рази», – пропонує голова правління ТАСкомбанку Володимир Дубєй.
Підписуйтесь на новини FinClub в Telegram, Viber, Twitter, Facebook
Схожі матеріали (за тегом)
ТОП-новини