СОТ через Трампа погіршила прогноз світової торгівлі товарами

СОТ через Трампа погіршила прогноз світової торгівлі товарами

У 2025 році обсяг світової торгівлі товарами скоротиться на 0,2%.

Це майже на три відсоткові пункти нижче, ніж очікувалося за сценарію «низьких мит».

Про це йдеться в оновленому звіті СОТ «Перспективи та статистика світової торгівлі».

Ця оцінка базується на ситуації станом на 14 квітня (в умовах призупинення мит для більшості з держав, проти яких їх було введено з боку США). У випадку погіршення ситуації торгівля може скоротитися на 1,5%.

Ризики для прогнозу торгівлі товарами зберігаються, зокрема через відновлення дії «взаємних мит» Сполученими Штатами, а також поширення невизначеності торгової політики, що може вплинути на торговельні відносини за межами США.

Якщо взаємні мита будуть реалізовані, то в 2025 році вони зменшать зростання обсягів світової торгівлі товарами на 0,6 в.п., тоді як поширення невизначеності торговельної політики може дати скорочення ще на 0,8 в.п.

Зазначимо, що в 2024 році обсяг світової торгівлі товарами зріс на 2,9%, а ВВП – на 2,8%. Минулий рік став першим з 2017 року (без урахування відновлення після пандемії COVID-19), коли торгівля товарами зростала швидше, ніж виробництво.

Вплив останніх митних заходів на торгівлю товарами суттєво відрізнятиметься між регіонами.

Найбільше постраждає Північна Америка: експорт скоротиться на 12,6%, імпорт — на 9,6%, що зменшить зростання світової торгівлі товарами у 2025 році на 1,7 в.п. і перетворить загальний показник на негативний.

В Азії та Європі очікується помірне зростання експорту й імпорту (по 1,6% в Азії; в Європі: експорт +1,0%, імпорт +1,9%), що забезпечить позитивний внесок у світову торгівлю за поточної політики, хоча й менший порівняно з базовим сценарієм «низьких мит».

Інші регіони також підтримуватимуть світову торгівлю, зокрема завдяки ролі постачальників енергоресурсів, на які попит залишається стабільним упродовж глобальних ділових циклів.

Порушення торгівлі між США та Китаєм спричинить значне перенаправлення потоків: експорт китайських товарів зросте на 4–9% в усіх регіонах, окрім Північної Америки.

Відновлення американських тарифів може особливо вдарити по найменш розвинених країнах (НРК), залежних від вузького спектру товарів і вразливих до зовнішніх шоків. В умовах призупинення «взаємних» тарифів США НРК можуть виграти від перенаправлення торгівлі завдяки схожості їхньої експортної структури з китайською — особливо у сфері текстилю та електроніки.

Підписуйтесь на новини FinClub в TelegramViberTwitterFacebook

Долучайтесь