США змусили ЄС піти на масштабні торговельні поступки

США змусили ЄС піти на масштабні торговельні поступки

Під час зустрічі президента США Дональда Трампа та президентка Єврокомісії Урсули фон дер Ляєн 27 липня були досягнуті торгові домовленості між США та ЄС.

США замість 30% мит на товари з ЄС, якими погрожували Євросоюзу, встановлюють стандартну ставку 15% для більшості імпортних категорій, включно з автомобілями, фармацевтикою та напівпровідниками.

Нульові мита ("zero‑for‑zero") застосовуються до стратегічних товарів зі США: авіаційної техніки, хімікатів, деяких лікарських засобів, обладнання для напівпровідників, сировинних матеріалів та деяких агропродовольчих товарів (зокрема сої та кукурудзи).

Для решти товарів передбачено єдиний середній тариф до 5–10%, замість раніше діючих або потенційних вищих ставок.

Мита будуть переглядатися раз на рік на основі економічної ситуації та рівня взаємного товарообміну.

50‑відсоткові тарифи на сталь та алюміній х ЄС залишаються чинними, хоча сторони продовжать переговори щодо можливої заміни на квоти.

ЄС зменшує або скасовує ввізні мита на американську нафту, скраплений природний газ (LNG) та ядерне паливо, а також погодився купити $750 млрд американської енергії (нафта, газ, ядерне паливо), включно з $250 млрд щорічно під час каденції Трампа.

Також ЄС інвестує $600 млрд у економіку США, а також придбає значну кількість американського озброєння та військової техніки.

Угода спрямована на запобігання ескалації торгової війни, яка могла б розпочатися 1 серпня із введенням суворіших тарифів на товари з ЄС.

Угода майже ідентична нещодавній рамковій домовленості між США та Японією, хоча залишаються невизначеності щодо майбутніх ставок на спиртне, сільськогосподарську продукцію, обмеження нетарифних бар’єрів тощо.

Інвестори і політики різко зреагували: ринки відзначили стабільність, але багато хто критикував угоду як неповноцінну, односторонню вигоду на користь США, здатну спричинити подорожчання для європейських експортерів і споживачів.

ЄС зберігає високі мита та нетарифні бар’єри на м’ясо, молочні продукти, продукцію з ГМО — попри тиск з боку США. Додаткові переговори тривають.

Мита на американську сільськогосподарську продукцію, зокрема генетично модифіковану, залишаються в силі, відповідно до стандартів безпеки ЄС.

Не зняті обмеження на імпорт деяких видів енергоносіїв, зокрема сланцевого газу, поки не завершиться сертифікація.

Мита на американський алкоголь (бурбон, віскі) знижуються лише частково і зберігають переходи до нульових ставок у 2026–2027 роках.

Підписуйтесь на новини FinClub в TelegramViberTwitterFacebook

Долучайтесь