Верховний Суд скасував судові рішення по bail-in депозитів Суркісів в ПриватБанку
Велика Палата Верховного Суду 15 червня частково задовольнила касаційну скаргу Національного банку, скасувавши рішення судів попередніх інстанцій у справі родини Суркісів, і закрила провадження.
«Верховний Суд скасував рішення судів першої та апеляційної інстанцій про стягнення грошових коштів з АТ «КБ «Приватбанк» на користь родини Суркісів», - повідомляє пресслужба суду.
Верховний Суд завершив розгляд справи № 826/20221/16 за позовом І. Суркіса, Г. Суркіса, Р. Суркіса, С. Суркіс, М. Суркіс та П. Ковалик до Національного банку, Міністерства фінансів, Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, уповноважених осіб Фонду на здійснення тимчасової адміністрації в АТ «КБ «Приватбанк», АТ «КБ «Приватбанк» та ПАТ «Укргазбанк».
В суді нагадали, що під час фінансового оздоровлення ПриватБанку депозити пов’язаних з банком осіб підлягали обов’язковому обміну на акції банку, які в подальшому держава придбала в акціонерів за 1 гривню. У цій справі позивачі доводили, що вони не були пов’язаними особами, а були неправомірно позбавлені своїх депозитів. Вимагали скасування низки рішень НБУ, ФГВФО та в поворот виконання цих рішень просили стягнути з ПриватБанку кошти у розмірі своїх вкладів з процентами.
Суди першої та апеляційної інстанції вимоги позивачів задовольнили повністю: з ПриватБанку було стягнуто більше 1 млрд грн (за вирахуванням кредиторської заборгованності цих вкладників).
Спір був переданий на розгляд Великої Палати Верховного Суду у зв’язку з посиланням скаржника на порушення судами попередніх інстанцій правил юрисдикції.
НБУ просив під час розгляду цієї справи спиратися на антиколомойський закон.
ВП ВС скасувала ці судові рішення та закрила провадження у справі.
«Велика Палата Верховного Суду дійшла висновку, що позов у цій справі подано на захист майнових прав на вклад, які позивачі вважають порушеними у зв’язку з визнанням їх пов’язаними особами. Такий спір за суб’єктним складом підлягає розгляду судами цивільної юрисдикції», - йдеться в повідомленні.
Це дає ПриватБанку право вимагати повернення вже виплачених Суркісам коштів.
Верховний Суд 15 червня продовжив розгляд справи за позовом родини Суркісів про скасування рішення НБУ щодо визначення членів сім'ї Суркісів пов'язаними з ПриватБанком особами та про визнання нечинними договорів обміну їх депозитів обсягом (1 млрд грн) на акції додаткової емісії ПриватБанку під час націоналізації (bail-in).
Спір був переданий на розгляд Великої Палати Верховного Суду у зв’язку з посиланням НБУ на порушення судами попередніх інстанцій правил юрисдикції.
«Ми вітаємо рішення Верховного Суду про скасування рішення судів попередніх інстанцій. Рішення Національного банку про те, що родина Суркісів є пов’язаними з ПриватБанком особами залишається у силі. Отже, держава мала повне право на обмін їх депозитів на акції додаткової емісії банку для зменшення навантаження на платників податків при виведенні ПриватБанку з ринку за участі держави», - зазначив начальник управління претензійно-позовної роботи юридичного департаменту НБУ Віктор Григорчук.
Міністерство фінансів також вітає рішення Верховного Суду та визнання родини Суркісів пов'язаними з ексвласниками ПриватБанку особами та обміну їх депозитів на акції додаткової емісії ПриватБанку.
«Уряд прийняв рішення про націоналізацію та капіталізацію ПриваБанку, оскільки капітал банку мав від’ємне значення. Зобов’язання пов’язаних з колишніми власниками Приватбанку осіб були конвертовані (процедура bail-in) в капітал банку, що дозволило зменшити навантаження на державні фінанси. Прийнявши вимушене рішення про входження в капітал ПриватБанку з метою забезпечення стабільності банківської системи та економіки загалом, держава вклала в цей банк 155,3 млрд грн. Це дозволило відновити платоспроможність банку і забезпечити збереження коштів громадян», - повідомляє Мінфін.
У позивачів є 10 днів на подачу нового позову до суду цивільної юрисдикції.
Підписуйтесь на новини FinClub в Telegram, Viber, Twitter, Facebook
Схожі матеріали (за тегом)
ТОП-новини