Центробанк росії зафіксував обвальне падіння експортних доходів

Центробанк росії зафіксував обвальне падіння експортних доходів

російська економіка наприкінці 2024 року зіткнулася з обвальним падінням експортних доходів.

Так, у грудні експортери вивезли за кордон товарів на $31,3 млрд, а їхній виторг обвалився на 19% у річному вираженні. Із цієї суми $25,7 млрд пішло з країни на оплату імпорту – і в результаті чистий приток від зовнішньої торгівлі (профіцит торговельного балансу) зменшивсі до $5,6 млрд – найнижчого значення з 2020 року.

Про це свідчать дані Центробанку рф, передає The Moscow Times.

Якщо врахувати експорт та імпорт послуг, то у грудні російська економіка в грудні заробила лише $2 млрд торгового профіциту – і це також мінімум від періоду пандемії коронавірусу.

За даними експертів на ринку, причиною погіршення зовнішньої торгівлі під кінець року міг стати ефект від санкцій, введених наприкінці листопада проти російського банківського сектора, внаслідок чого постраждали платежі і, вірогідно, загальмувалися експортні потоки.

Під американські обмеження потрапив "Газпромбанк" – останній із великих державних банків, який зберігав доступ до доларових розрахунків та системи SWIFT. Разом із ним до "чорних списків" потрапили ще 50 кредитних організацій, які обслуговували зовнішню торгівлю.

У результаті під санкціями виявилося 95% російської банківської системи, скаржилася голова Центробанку росії Ельвіра Набіулліна.

Реальної валюти російська економіка побачила ще менше: у грудні закордонні активи російських компаній, за даними Центробанку рф, зросли ще на $4,9 млрд. Відтак, це означає, що частина валютної виручки залишається на рахунках за кордоном і не надходить на внутрішній валютний ринок. За рік обсяг таких "завислих" доходів може сягати $20 млрд.

Окрім того, з урахуванням нового пакету санкцій, який вдарив по російській нафтовій сфері, експортні доходи росії найближчими залишаться на знижених рівнях.

Раніше повідомлялося, що російська економіка відчуває дефіцит ключових світових валют через посилення західних фінансових санкцій. Так, за оцінками підсумків 2024 року росія отримала лише близько $70 млрд валютного виторгу в доларах і євро.

Як повідомлялося, 21 листопада Управління з контролю за іноземними активами Міністерства фінансів США (OFAC) внесло до санкційних списків "Газпромбанк" та ще понад 50 російський банків, понад 40 російських реєстраторів цінних паперів і 15 посадовців фінансового сектору рф.

Згодом стало відомо, що нові санкції США проти росії можуть закрити єдиний спосіб, яким європейські клієнти мають можливість платити за російський газ.

У "Газпромбанку" своєю чергою заявили, що санкції не вплинуть на його банківські операції, але не відповіли на запитання щодо рішень щодо оплати газу. Проте водночас банк попередив своїх клієнтів про труднощі з роботою карток UnionPay за кордоном.

Наприкінці березня 2022 року російський президент владімір путін підписав указ про переведення розрахунків за газ в рублі з країнами, які сама Росія визначає "недружніми". Після того більшість європейських держав заявили, що не погодяться на це, а Єврокомісія попередила держави-члени, що оплата за російський газ у рублях порушить санкції, запроваджені проти рф після вторгнення в Україну.

На початку цього року повідомлялося, що зростання неплатежів через проблеми, що накопичуються в російській економіці, високі відсоткові ставки й труднощі з розрахунками в зовнішній торгівлі змушує бізнес у росії повертатися до популярної в 1990-ті роки схеми розрахунків за передоплатою.

У листопаді минулого року стало відомо, що посилення вимог іноземних банків, що обернулося тривалими затримками та відмовами в оформленні платежів для російських компаній, змушує деяких повертатися до бартерних угод, які загрожують падінням зборів до бюджету рф.

США також запровадили санкції проти "московської біржі", вона зупинила торги доларом та євро. Через підвищений попит населення у відділеннях московських банків закінчилася готівкова валюта.

На початку липня стало відомо, що великі гравці біржових торгів китайським юанем – китайські банки, які продовжують працювати з росією, – залишають "московську біржу", яка потрапила під санкції США.

Підписуйтесь на новини FinClub в TelegramViberTwitterFacebook

Долучайтесь