Кабмін пропонує збільшити видатки бюджету більш як на 500 млрд грн
Кабінет Міністрів схвалив зміни до державного бюджету, якими пропонується збільшити видаткову частину бюджету-2024 на 500,3 млрд грн, з яких 495,3 млрд грн має направити на потреби сектору безпеки та оборони.
Мінфін повідомив, що урядовим законопроєктом, який погоджений для направлення до парламенту, передбачено збільшення видатків для органів сектору безпеки і оборони на 495,3 млрд грн. Ці кошти будуть розподілені наступним чином:
- Міністерство оборони додатково отримає 333 млрд грн.
- Міністерство внутрішніх справ – 108,1 млрд грн, з яких:
- Національна поліція – 15,2 млрд грн;
- Державна прикордонна служба – 41,9 млрд грн;
- Національна гвардія – 48,2 млрд грн;
- Державна служба з надзвичайних ситуацій – 2,8 млрд грн.
- Державна спеціальна служба транспорту отримає 40,7 млрд грн.
- Головне управління розвідки Міністерства оборони – 7,5 млрд грн.
- Служба безпеки України – 5,1 млрд грн.
- Служба зовнішньої розвідки – 503 млн грн.
- Держспецзв’язок – 258,3 млн грн.
- Управління державної охорони – 138,7 млн грн.
Передбачено виділення додаткових 4,5 млрд грн для резервного фонду на здійснення непередбачених та невідкладних видатків.
1 млрд грн спрямують на пілотний проєкт щодо зубопротезування та надання планової стоматологічної допомоги ветеранам війни.
Збільшено видатки Міністерства реінтеграції тимчасово окупованих територій на 0,4 млрд грн для виплат допомоги військовополоненим.
Міністерство юстиції отримає додаткові 100,8 млн грн для забезпечення діяльності установ виконання покарань.
«Законопроєктом пропонується скоригувати видаткову частину загального фонду державного бюджету на 434 млрд 603,5 млн грн, в тому числі збільшити видатки за окремими бюджетними програмами на 500 млрд 311,9 млн грн (з них для сектору безпеки і оборони на 495 млрд 311,9 млн грн) та скоротити видатки та надання кредитів на 65 млрд 708,4 млн грн», - повідомив постійний представник Кабінету Міністрів у Верховній Раді Тарас Мельничук.
Депутат Ярослав Железняк пояснив, що:
- оплату праці з нарахуваннями збільшать на 77,9 млрд грн;
- закупівлю військової, спеціальної техніки та обладнання – на 256,1 млрд грн;
- будівництво військових інженерно- технічних та фортифікаційних споруд – на 40,4 млрд грн;
- інші видатки – на 120,7 млрд грн.
За інформацією голови комітету ВР з питань бюджету Роксолани Підласої, кошти будуть спрямовуватись на грошове забезпечення військових та на закупівлю військової та спеціальної техніки, зокрема 185,8 млрд грн – на закупівлю та модернізацію військової техніки та озброєння ЗСУ, 147,2 млрд грн – на ЗСУ.
Скоротити витрати пропонується на обслуговування державного боргу – на 61,8 млрд грн та на виконання державою гарантійних зобов'язань за позичальників, що отримали кредити під державні гарантії – на 3,9 млрд грн.
«Щодо джерел покриття додаткових видатків держбюджету, то більшу частину необхідних коштів планується покрити за рахунок збільшення дохідної частини держбюджету (+214,5 млрд грн), проте нам доведеться позичати 160,2 млрд грн на внутрішньому ринку», – додала Підласа.
Інші розрахунки наводить Мінфін. «Майже три чверті додаткової потреби на фінансування оборони пропонується забезпечити за рахунок внутрішніх запозичень, перевиконання діючих доходів держбюджету у тому числі за рахунок детінізації та економії по окремих видатках (361,6 млрд грн). І лише одна чверть – за рахунок перегляду військового збору, акцизів та деякі інші заходи (138,7 млрд грн). Значна частина складових у цьому списку стосується лише тих, хто споживає зовсім необов’язкові у період воєнного часу дороговартісні імпортні товари», – вважають в Мінфіні.
Додаткові надходження від ОВДП Мінфін очікує на рівні 220,1 млрд грн.
За рахунок фактичного перевиконання доходів держбюджету в I півріччі 2024 року передбачається залучити 75,8 млрд грн, з яких:
- Податок на прибуток підприємств +40 млрд грн
- ПДВ (імпортний) +5,5 млрд грн
- Кошти, що перераховуються НБУ +20,9 млрд грн
- Адмінштрафи у сфері забезпечення безпеки руху та інші надходження +9,4 млрд грн.
За рахунок яких конкретних надходжень пропонується забезпечити одну чверть додаткової потреби (138,7 млрд грн).
Перший етап поступового наближення ставок акцизів до мінімальних стандартів у ЄС дозволить забезпечити додатково 16,9 млрд грн, зокрема перегляд акцизів з 1 вересня 2024 року на тютюн (+3,8 млрд грн) та пальне (+9,8 млрд грн). А також впровадження акцизного податку на солодкі напої (+3,3 млрд грн).
Перегляд військового збору та деякі інші заходи дозволять мобілізувати на сектор безпеки та оборони ресурсів на 121,8 млрд грн.
Інші зміни:
- надати уряду можливість своїми рішеннями та за згодою з відповідним кредитором спрямовувати на фінансування загального фонду держбюджету кредити, що залучаються для реалізації інвестиційних проектів;
- передбачити можливість зарахування до загального фонду держбюджету коштів, що надходитимуть «Ukraine Facility» загалом на суму 5,27 млрд євро;
- спрямовувати на потреби ГУР Міноборони: частину залишку коштів спеціального фонду держбюджету НКРЕКП від внесків на регулювання, які сплачуються суб’єктами у сферах енергетики та комунальних послуг; 85 млн грн коштів ДП «Україна туристична», які у 2021 році були перераховані на поповнення статутного капіталу; 150 млн грн, які надійшли на рахунки ДП «Український інститут інтелектуальної власності» від зборів.
Нагадаємо, Кабінет Міністрів пропонує підвищити податки на 140 млрд грн до кінця року.
Підписуйтесь на новини FinClub в Telegram, Viber, Twitter, Facebook
Схожі матеріали (за тегом)
ТОП-новини