ЄЦБ забрав ліцензію у Meinl Bank через відмивання грошей з України
Європейський центробанк відкликав ліцензію австрійського приватного банку Anglo Austrian AAB Bank AG (раніше Meinl Bank AG), через який виводили в офшори сотні мільйонів доларів з проблемних українських банків.
«Європейський центробанк відкликав ліцензію щодо здійснення банківської діяльності в Anglo Austrian AAB Bank AG (раніше Meinl Bank AG) у своєму рішенні від 14 листопада», - йдеться у заяві Управління фінансових ринків Австрії (FMA).
Зазначається, що рішення набуло чинності одразу після його публікації.
Також повідомляється, що нагляд щодо Anglo Austrian AAB Bank AG як менш значимого банку належить до сфери компетенції FMA.
«Однак ЄЦБ несе відповідальність за відкликання всіх ліцензій у єврозоні, в тому числі і для менш значимих банків», - повідомили там.
При цьому Anglo Austrian AAB Bank AG ще має можливість оскаржити рішення ЄЦБ.
Ексголова НБУ Валерія Гонтарева стверджує, що австрійський Meinl Bank був найбільшим посередником у відмиванні коштів в Україні, однак всі повідомлення та застереження НБУ з приводу цього "дивного" приватного банку були проігноровані Центробанком Австрії.
«Ми виявили, що половина банків мають кореспондентські рахунки в іноземних валютах в абсолютно дивних банках, і одним із цих абсолютно дивних банків був Meinl Bank», - заявила вона в інтерв’ю австрійському журналу Profil.
За словами Гонтаревої, ще до приходу в НБУ вона знала про цю схему "back-to-back", яку часто використовують для відмивання коштів, "однак я не усвідомлювала, наскільки великою є проблема".
Вона також повідомила, що загалом українські банки мали активи в іноземній валюті в "дивних" закордонних банках на суму близько 2 млрд євро, половина з яких – в Meinl Bank у Відні: "Meinl Bank був не єдиним іноземним банком. Але він був лідером. Можливо мільярд доларів, а може менше".
Гонтарева зазначила, що проблема з Австрією полягала ще й в тому, що в той день, коли в Україні закривали чергову "пральню" для відмивання грошей, гроші з цього банку переводилися на кореспондентський рахунок в Meinl Bank, звідки потім зникали в рамках операцій back-to-back.
Нагадаємо, що у лютому 2019 року стало відомо, що антикорупційна прокуратура Австрії розслідує кримінальну справу за підозрою у відмиванні коштів через Meinl Bank з 2016 року.
Слідство ведеться проти 30 фізичних осіб і одного об'єднання. Імена підозрюваних у відомстві не назвали, однак відомо, що серед них є громадяни України.
У кримінальному провадженні йшлося про зникнення грошей з кореспондентських рахунків українських банків в Австрії. За даними Фонду гарантування вкладів, з кореспондентських рахунків в Meinl Bank було незаконно виведено $385 млн і 75 мільйонів євро.
Ці гроші були скеровані за вказівкою власників чи топ-менеджменту банків-банкрутів в офшори у 2014-2015 роках - як правило, останньої миті перед введенням у проблемні банки тимчасової адміністрації.
Зокрема, через Meinl Bank вивели $38 млн з Південкомбанку, $40 млн - з Терра Банку, $39,5 млн - з ВіЕйБі Банку, 62 млн євро - з «Міського комерційного банку» і $44 млн - з банку «Київська Русь».
З Дельта Банку були виведені $99 млн через Meinl Bank і майже $184 млн через East-West United S.A в Люксембурзі.
У Фонді гарантування також повідомили, що протягом 2014-2015 років за допомогою такої схеми з українських банків було виведено загалом $846 млн і 75 млн євро. До списання грошей у такий спосіб напередодні введення тимчасової адміністрації вдалися власники 14 українських банків.
16 листопада СБУ та Генпрокуратура скерували до суду обвинувальний акт стосовно колишніх голови правління та фінансового директора ПАТ «КБ «Південкомбанк» за фактом розтрати $38 млн.
Підписуйтесь на новини FinClub у Telegram, Viber, Twitter и Facebook.
ТОП-новини