Зеленський вніс в Раду законопроєкт про відновлення незалежності антикорупційних органів

Зеленський вніс в Раду законопроєкт про відновлення незалежності антикорупційних органів

Президент Володимир Зеленський подав невідкладний законопроєкт №13533 для повернення незалежності та повноважень НАБУ і САП, водночас з ключовими змінами щодо контролю за співробітниками правоохоронних органів і обмеження їх виїзду за кордон. Антикорупційні органи підтримали цей законопроєкт і очікують на швидке його ухвалення.

Президент подав до Верховної Ради законопроєкт № 13533 («невідкладний»), який відновлює повноваження та гарантії незалежності НАБУ і САП.

НАБУ і САП брали участь у підготовці тексту і закликають Раду швидко ухвалити закон за основу і в цілому.

Народний депутат Ярослав Железняк очікує, що голосування має відбутися між 29 та 31 липня одразу за основу і в цілому.

Transparency International Ukraine зазначає, що новий законопроєкт передбачає майже повне повернення до правового режиму, який існував до прийняття закону №4555-ІХ, проте в тексті наявні й нюанси, що можуть мати негативний ефект.

Законопроєкт відновлює виключну підслідність НАБУ та забороняє передавати справи іншим органам. Керівник САП повертає собі самостійність в управлінні прокуратурою без контролю з боку Офісу генпрокурора. ОГП втрачає доступ до матеріалів справ НАБУ та право давати вказівки детективам.

Проте, не усуваються можливості призначення прокурорів ОГП без конкурсу.

Законопроєкт містить норми про поліграфологічні дослідження, зокрема, щодо працівників НАБУ та їх перевірки з боку СБУ. "Це може мати непередбачувані наслідки на практиці", – вважають в TIU.

Зеленський заявив, що ці норми спрямовані проти "російського впливу" в НАБУ.

Згідно документу, підрозділ внутрішнього контролю НАБУ, САП, БЕБ, ОГП, ДБР, НПУ за методологією, узгодженою із СБУ, не рідше одного разу на два роки проводить поліграфологічні дослідження працівників НАБУ, САП, БЕБ, ОГП, ДБР, НПУ, які мають допуск до державної таємниці, на предмет вчинення дій на користь держави-агресора.

Протягом 6 місяців з дня набрання чинності нового закону СБУ проводить перевірку працівників НАБУ, САП, БЕБ, ОГП, ДБР, НПУ, які мають допуск до державної таємниці, на предмет вчинення дій на користь держави-агресора.

ОГП та Мін’юсту доручається посилити роботу щодо розшуку та видачі іноземними державами (екстрадиції) осіб, які ухиляються від досудового розслідування, судового розгляду чи відбування покарання. У разі необхідності, протягом трьох місяців з дня набрання чинності закону, їм спільно з Кабміном потрібно буде розробити та подати до Верховної Ради проєкт змін до законодавства у цій частині.

ОГП, Мін’юсту, АРМА, НАБУ, БЕБ, ДБР, СБУ, НПУ, ДСФМУ доручено посилити роботу щодо виявлення, розшуку та повернення з іноземних держав активів, здобутих злочинним шляхом. У разі необхідності, протягом трьох місяців спільно з Кабміном розробити та подати до Ради проєкт змін до законодавства у цій частині.

Кабміну та НАБУ протягом одного місяця потрібно внести зміни до нормативно-правових актів щодо заборони, на час дії воєнного стану, виїзду працівників НАБУ за кордон, окрім випадків службових відряджень.

Цей законопроєкт це відповідь на закон № 12414 (№4555-ІХ), який обмежив незалежність НАБУ і САП, викликав масові протести та занепокоєння в ЄС і США.

Законопроєкт № 13533 покликаний відновити баланс влади, підвищити довіру до антикорупційної системи та зняти напругу серед громадськості й міжнародних партнерів.

Вже подані також альтернативний законопроєкт № 13531-1, а також законопроєкт № 13531 про скасування закону №4555-ІХ.

Підписуйтесь на новини FinClub в TelegramViberTwitterFacebook

Долучайтесь