Чому активи банків-банкрутів не купують за балансову вартість

Чому активи банків-банкрутів не купують за балансову вартість

Чи готові ви придбати мільйонний протермінований кредит, заставою за яким є, приміром, насіння соняшника врожаю минулих років або цінні папери, які нічого не коштують? Та ще й придбати за суму позики плюс відсотки? Навряд чи на ці умови пристане бодай хтось, виходячи з об’єктивної економічної доцільності. Водночас саме такі та подібні позики – це левова частка активів банків, які потрапляють під ліквідаційну процедуру, зазначає в колонці заступник директора департаменту консолідованого продажу активів ФГВФО Віктор Гутніченко.

Активи банків складаються з нерухомого та іншого майна, цінних паперів, а також кредитного портфеля, який у вартості активів займає найбільше. Із загальної балансової вартості активів банків в управлінні Фонду кредити фізичних та юридичних осіб становлять близько 95%. На момент формування ліквідаційної маси банку менше 10% з них продовжують обслуговуватися.

Однак балансова вартість активу – це його ціна лише на папері. На практиці ж актив коштує стільки, скільки готові заплатити за нього інвестори. І часто ця вартість суттєво менша, ніж балансова.

Коли банк переходить в управління Фонду в рамках ліквідаційної процедури, Фонд зобов’язаний реалізувати його активи за найвищою вартістю і у найкоротший строк. Але ФГВФО на власний розсуд не формує ціну, за якою будуть продані активи. Торги починаються із максимальної ціни – балансової чи оціночної вартості. Якщо лот не вдалося продати з перших спроб, то його виставляють на торги повторно, а ціну – знижують. Так триває доти, доки лот не придбають. Тобто ціну визначає ринок.

Звичайно, є в банків активи, які вдається продати за балансову вартість чи навіть дорожче. Переважно це нерухомість та земельні ділянки. Наприклад, рік тому елітний заміський комплекс Промінвестбанку у Конча-Заспі вже на перших торгах вдалося реалізувати за 311,1 млн грн, що на 120 млн грн (+60%) дорожче стартової ціни. На 11,41 млн грн (+40%) дорожче початкової ціни продали 10-поверховий офіс Промінвестбанку в центрі Запоріжжя, а на 0,7 млн грн (+60%) дорожче вдалося реалізувати приміщення колишнього відділення Мегабанку в Харкові. Проте такі лоти складають незначну частину у продажах, оскільки частка нерухомості в активах банків, що потрапляють до Фонду, в середньому не перевищує 10%. Решта – кредити.

А у випадку кредиту реальна вартість залежить від того, як інвестор оцінює можливість стягнути з позичальника заборгованість за позикою та у скільки оцінює заставу за цим боргом. Закономірно, що беззаставні кредити продаватимуться гірше, ніж кредити, у заставі яких є нерухомість. І навіть якщо кредит не має застави, він все одно має бути проданий, як того вимагає закон.

Наразі балансова заборгованість беззаставних кредитів банків в управлінні Фонду складає понад 9 млрд грн. Фонд регулярно виставляє їх на торги, але ціна продажу розходиться з балансовою у рази. При цьому продаж беззаставних кредитів на індивідуальних торгах – це рідкість, здебільшого вони продаються в пулах.

Загалом в 2020-2023 роках на індивідуальних торгах було продано близько 30 лотів беззаставних кредитів юридичних та фізичних осіб та більше 40 пулів беззаставних кредитів. Продаж кредитів – це одна із небагатьох можливостей виручити за них бодай якісь кошти.

Наші торги, що відбуваються за допомогою системи «Прозорро.Продажі», відкриті та конкурентні, в них можуть взяти участь як юридичні, так і фізичні особи, окрім позичальників і поручителів за цими самими кредитами. Але піти проти законів економіки та продати «повітря» за мільйони – такої практики ми поки не мали.

Упродовж 2023 року було оголошено понад 10 тисяч аукціонів з продажу активів банків, що ліквідуються, із них більше 670 завершилися успішно. Ці аукціони  принесли банкам в управлінні Фонду понад 4,9 млрд грн. Із них 3,6 млрд грн – виручені від продажу прав вимоги за кредитами, а 1,3 млрд грн – об’єктів нерухомості, земельних ділянок та іншого майна банків.

Для того щоб підвищити шанси на вигідний продаж активу, Фонд застосовує різноманітні механізми та світові практики, в тому числі індивідуальний продаж і продаж у складі пулів. Головна мета – виручити від активів якомога більше коштів, щоб максимально задовольнити вимоги кредиторів збанкрутілих банків.

Підписуйтесь на новини FinClub в TelegramViberTwitterFacebook

Долучайтесь