«Нацбанк відновлює кредитування економіки», – Василь Фурман, заступник голови Ради НБУ
Останнім часом у деяких ЗМІ з’являються критичні публікації щодо діяльності НБУ. Слід відзначити, що час для цього обрано не випадково – передвиборча кампанія до виборів у місцеві ради, традиційне для осіннього періоду посилення тиску на обмінний курс гривні, яке цього року множиться на невизначеність, пов’язану із коронакризою, та складний бюджетний процес.
З часу призначення нового Голови НБУ ще не минуло навіть 100 днів, які прийнято вважати першою відміткою для звіту про зміни у роботі публічної інституції, якою є центральний банк. Та я маю констатувати наступні позитивні зрушення у роботі центрального банку, що відбулися за цей час та запустили нові тенденції у розвитку банківського сектору.
Суттєво посилилася співпраця центрального банку із внутрішніми та зовнішніми стейкхолдерами.
Чисельні зустрічі та конференц-коли з провідними об’єднаннями учасників фінансового ринку, бізнес-асоціаціями, міжнародними фінансовими організаціями засвідчили готовність нового керівництва Національного банку до активного публічного діалогу та збільшення відкритості регулятора перед громадськістю. Відкритість є запорукою довіри до дій та політики центрального банку. Крім того, публічний діалог, як правило, завершується конкретними рішеннями і дорученнями. У ринку на сьогодні є набагато більше шансів бути почутим регулятором, ніж це було раніше.
Політика керованої гнучкості обмінного курсу стримала надмірний тиск на обмінний курс гривні.
Попри посилення девальваційних очікувань, Національний банк продовжував дотримуватися політики керованої гнучкості обмінного курсу, використовуючи свої золотовалютні резерви для згладжування коливань обмінного курсу. За останні два тижні на це було спрямовано $231,5 млн з міжнародних резервів, які дозволили частково компенсувати перевищення попиту на іноземну валюту над її пропозицією з боку клієнтів банків, яке з другої декади вересня сукупно становило $343 млн. Водночас загальне сальдо валютних інтервенцій з початку року є позитивним, на рівні майже $1 млрд, а міжнародні резерви НБУ становлять майже $27 млрд, що дозволяє продовжити активну політику Національного банку з підтримки стабільності на валютному ринку.
Пом’якшення банківського регулювання дозволило розвернути негативний тренд до згортання банківського кредитування.
Внесені зміни до нормативно-правових актів НБУ з питань визначення банками України розміру кредитного ризику за активними банківськими операціями збільшили гнучкість резервних вимог щодо реструктуризованих кредитів та позик бюджетним установам, створили сприятливі умови для реструктуризації заборгованості виробників «зеленої» електроенергії. Вжиті заходи дозволили мінімізувати ризики виникнення розривів у процесах кредитування економіки. Планується ще чимало заходів з покращення нормативно-правового регулювання для активізації кредитування.
Регулятор зберігає послідовність у реалізації монетарного режиму інфляційного таргетування.
Про це свідчать рішення Правління НБУ про збереження облікової ставки на рівні 6% в умовах різноспрямованого впливу інфляційних чинників та невизначеності, пов’язаної з впливом на економіку заходів з протидії поширенню коронавірусної інфекції. На прогнозному горизонті монетарної політики це дозволить утримувати інфляційну динаміку на рівні, близькому до інфляційної цілі Національного банку, визначеної Основними засадами грошово-кредитної політики на 2021 рік та середньострокову перспективу (5% +/-1%).
Для уможливлення хеджування банками процентного ризику Національний банк проводить регулярні аукціони щодо операцій своп процентної ставки. З липня було задоволено 23 заявки банків на укладання відповідних угод з Національним банком загальним обсягом 8,7 млрд грн.
Подальша відкритість Національного банку до діалогу, розвиток монетарного та регуляторного інструментарію сприятимуть реалізації збалансованої політики Національного банку з досягнення законодавчо визначених цілей діяльності та підтримки відновлення економічного зростання.
Підписуйтесь на новини FinClub в Telegram, Viber, Twitter, Facebook
ТОП-новини