Що визначатиме курсову динаміку в 2021-му
В 2021 році на валютний ринок України впливатиме чимало факторів, від яких залежить курсова динаміка гривні. За цими факторами варто пильно стежити. Начальник управління казначейських операцій Банку Кредит Дніпро Юрій Гриненко визначив основні з них.
COVID-19 – це ключовий фактор, який впливає як на локальний, так і на світовий валютні ринки. І від того, наскільки швидко вдасться подолати пандемію, буде залежати ситуація на ринку в цілому.
Співпраця з МВФ. Україні необхідно погасити за зовнішніми та внутрішніми зобов’язаннями в 2021 році близько 585 млрд грн (станом на 01.01.2021) – і це не включаючи амбітні плани щодо додаткового запозичення. Тож уряду потрібно знайти компроміс з Фондом щодо реформи правосуддя та державного регулювання газового ринку.
Співпраця з МВФ – це завжди «зелене світло» для доступу на ринок інших кредитних коштів, а також інвестиційного капіталу в інструменти державного боргу. Поточні обсяги інвестування поки не можна порівнювати з тими, які ми спостерігали в 2019 році, але я впевнений, що нерезиденти не залишать наш ринок ОВДП та процес інвестування продовжиться, адже для цього є серйозна причина.
2020 рік охарактеризувався колосальними сумами грошових компенсацій на підтримку бізнесу та населення з метою мінімізації наслідків пандемії коронавірусу як в США, так і в Європі. Мова йде про сотні мільярдів доларів. В будь-якому випадку частина цих грошей потрапляє на фінансові ринки, які вже суттєво «втомилися» від нульових і негативних ставок, тож шукають ринки з позитивною ставкою.
У цій ситуації український ринок виглядає більш ніж привабливо для них. Виплати таких компенсацій не припиняться і цього року, тож вільних коштів у світі ставатиме більше, і в нас є всі шанси на те, що частина з них буде інвестована в наші інструменти держборгу. На даному етапі ми спостерігаємо, що нерезиденти цікавляться переважно короткими цінними паперами – на 1-2 роки.
Попит на сільськогосподарську продукцію та метал на світових ринках. Україна – експортно орієнтована країна. Істотні зміни в географії продажу металу в 2020 році дозволили українським виробникам зберегти обсяг експорту приблизно на рівні 2019-го. Уже цього року Китай готовий відновити самостійний експорт, тож Україні потрібно знову шукати нові ринки збуту. Втім, зважаючи на зростання вартості металу на міжнародних ринках, у нас навряд чи можуть виникнути складнощі з пошуком ринків збуту.
Ринок сільськогосподарської продукції теж виглядає оптимістично. Коронавірус змусив деякі країни задуматися про стратегічні запаси продукції, що сприяло зростанню цін на зерно та кукурудзу. Наприклад, в 2020 році нам вдалося суттєво наростити експорт зерна до Єгипту.
Трудові мігранти. Традиційно вплив на курс матимуть перекази від українців, що працюють за межами країни. 2019 рік став рекордним за цим показником, а минулий 2020-й продемонстрував зниження обсягу цих коштів. Їх було частково компенсовано зниженням витрат на туризм.
У підсумку маю сказати, що 2021 рік навряд чи буде легким, враховуючи обсяги погашень, а також невизначеність щодо ситуації з коронавірусом. Втім, є й гарні новини для економіки: поступово зростаючий інтерес з боку нерезидентів до ОВДП, а також позитивна динаміка цін на метал і зерно.
Детальніше про валютні очікування ринку дивіться в наступному відео:
Підписуйтесь на новини FinClub в Telegram, Viber, Twitter, Facebook
Схожі матеріали (за тегом)
ТОП-новини