Фонд гарантування продає під Києвом земельні ділянки банку «Аркада»

Фонд гарантування продає під Києвом земельні ділянки банку «Аркада»

До кінця 2021 року Фонд гарантування вкладів фізичних осіб планує завершити ліквідацію майже усіх банків, що були виведені з ринку під час банкопаду 2014–2017 років. А це означає фінал наймасштабнішого для країни розпродажу проблемних банківських активів. Тільки за останні чотири роки, відтоді як Фонд з партнерами створив систему «ProZorro.Продажі», у ній було проведено аукціонів за понад 210 тисячами лотів, більшість з яких – права вимоги за непрацюючими кредитами, розповідає директор департаменту консолідованого продажу активів Фонду гарантування вкладів фізичних осіб Олександр Кульчицький.

Сьогодні на балансі банків, що ліквідуються, перебувають активи на загальну суму майже 100 млрд грн. Традиційно понад 80% з них – на суму 82,5 млрд грн – права вимоги за кредитами. Тут і «старі, добрі» прострочені по 5–10 років беззаставні і більш ліквідні – іпотечні. Але не кредитами єдиними.

Нині Фонд гарантування починає продаж активів, що перебувають на балансі банку «Аркада», який було визнано неплатоспроможним у серпні минулого року. Це порівняно невеликий банк за обсягами активів (за незалежною оцінкою, вартість активів, включених до його ліквідмаси, сягає 1,3 млрд грн) і відверто нетиповий за їхньою структурою: майже 1,1 млрд грн, або 84% загальної оцінки – вартість нерухомості.

Найдорожчі та найліквідніші активи «Аркади» – будівля колишнього головного офісу в центрі Києва на вул. Ольгинській та земельна ділянка під нею – сьогодні є предметами судових спорів. Фонд гарантування намагається відстояти інтереси кредиторів «Аркади» та повернути виведені активи на баланс банку. Адже від цього напряму залежать перспективи розрахунку з кредиторами.

Також ми готові вже найближчим часом оголосити про перші аукціони з продажу земельних ділянок у передмісті Києва. Загалом на балансі банку «Аркада» перебуває понад 200 га землі житлового, комерційного та сільськогосподарського призначення у містах Буча і Бровари та селі Михайлівка-Рубежівка Київської області.

Ми очікуємо, що ці земельні ділянки зацікавлять широке коло потенційних покупців, оскільки вони є привабливими об’єктами інвестування як для компаній зі сфери будівництва житлової та комерційної нерухомості, аграрного сектору, так і для приватних інвесторів. Уся інформація про майбутні лоти вже доступна у віртуальній кімнаті даних. Дізнатися про умови доступу до неї можна тут.

Що ж ми готові запропонувати покупцям?

Загалом на торги буде виставлено 34 земельні ділянки. Дванадцять з них загальною площею 72,61 га знаходяться на межі міста Буча, за 25 км від Києва. Ділянки межують між собою та утворюють великий масив, який прилягає до територій громадської та житлової забудови. Частина з них має асфальтовані під’їзні шляхи. Цільове призначення – будівництво та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд.

Також на аукціони будуть виставлені 19 земельних ділянок загальною площею 159 га у селищі Михайлівка-Рубежівка, що межує із Бучею та Ірпенем.

Крім того, на продаж будуть виставлені три земельні ділянки у місті Бровари загальною площею 9,89 га із цільовим призначенням: «житлова забудова та розміщення об’єктів інфраструктури».

Як відбуватиметься продаж?

Традиційно усі торги відбуватимуться у системі «ProZorro.Продажі», доступ до якої може отримати кожен зацікавлений покупець. Аукціони проходитимуть за англійською моделлю на підвищення ціни. Учасники торгів матимуть три етапи по три хвилини, аби зробити свої найкращі цінові пропозиції. Переможцем стане той, хто запропонує найвищу ціну за лот. Стартові ціни та дати аукціонів будуть оголошені додатково.

Як взяти участь у торгах?

Перш за все потрібно обрати торговий майданчик, через який учасник робитиме цінову пропозицію, а також сплатити реєстраційний та гарантійний внески. Якщо учасник не перемагає в аукціоні, гарантійний внесок повертається у повному обсязі. Детальну інформацію про те, як працює система «ProZorro.Продажі», як стати учасником торгів і, головне, перемогти, можна прочитати тут або ж на сайті Prozorro.Sale.

Ми сподіваємося, що заплановані аукціони з продажу земель «Аркади» привернуть увагу максимальної кількості потенційних інвесторів. У результаті за активи розгорнеться справжня конкуренція, яка стане запорукою справедливої ринкової ціни продажу. Для нас це принципово важливий момент, адже усі кошти, отримані від реалізації активів банків, надалі спрямовуються на розрахунки з їхніми кредиторами: фізичними та юридичними особами, які тримали на рахунках фінустанови кошти.

Загальна сума акцептованих вимог кредиторів «Аркади» становить 621 млн грн. І чи повернуть людям ці кошти, залежить саме від ціни продажу активів банку, обслуговування позичальниками своїх кредитів та, головне, повернення на баланс банку його основних активів (головного офісу та земельної ділянки під ним).

Підписуйтесь на новини FinClub в TelegramViberTwitterFacebook

Долучайтесь