Консолідація ринку активів збанкрутілих банків дає шанс бізнесу і громадянам повернути втрачені у банках кошти і знизити навантаження на бюджет
Консолідація ринку активів банків, які ліквідуються, – єдиний шанс для бізнесу і громадян повернути втрачені і негарантовані державою кошти на рахунках банках-банкрутів, а також знизити навантаження на платників податків.
Про це під час конференції у Києві заявили представники компаній – організаторів торгів майном збанкрутілих банків.
«Деякі посадові особи ФГВФО та НБУ останнім часом вдаються до підміни понять. Говорячи про консолідацію, чиновники плутають її з монополізацією, і прикриваючись намірами консолідувати ринок, насаджують монополію там, де має бути вільний конкурентний ринок. Більше того, прикриваючись намірами консолідувати ринок, чиновники сприяють іноземній інтервенції на український фінансовий ринок, чим можуть завдати невиправної шкоди українському бізнесу і громадянам. Тому бізнес-середовище самостійно ініціює справжню консолідацію, яка матиме наслідком створення єдиних зрозумілих правил торгівлі активами збанкрутілих банків і підвищення ефективності реалізації таких активів», – заявив директор Асоціації «Біржові та електронні майданчики» Олег Падалка.
Олег Падалка розповів, що консолідація ринку вже розпочалася і відбувається на кількох напрямках. Компанії – організатори торгів активами неплатоспроможних банків долучаються до Асоціації «Біржові та електронні майданчики», створюють єдине інформаційне поле та спільно формують бачення ринку і долучаються до розробки «правил гри».
«Початком консолідації стало підписання більш як двадцятьма організаторами торгів «Декларації Організаторів торгів активами неплатоспроможних банків»», – зазначив Олег Падалка.
Декларацію підписали керівники таких бірж та об'єднань: ТБ «ІННЕКС», ТБ «ПОЛОНЕКС», ТБ «Земельна універсальна промислова біржа», Товарна біржа «КМФБ», ТБ «Аграрна біржа», ТБ «Перша універсальна біржа "Україна"», ТБ «Статус Експерт», Українська універсальна біржа, Асоціація «Біржові та електронні майданчики», ТБ «Універсальна товарно-сировинна біржа», Товарна біржа «Катеринославська», ТБ «Центральна товарна біржа», ТБ «Перспектива-Коммодіті», «Електронні торги України», ПП «Експертне агентство», ТОВ «СП Юстиція», ТБ «Українська міжрегіональна спеціалізована», Українська універсальна товарна біржа, ТБ «Українська універсальна спеціалізована біржа», ТБ «Київська Агропромислова Біржа», ТБ «Українська агропромислова біржа», ТБ «Рівненська міжрегіональна універсальна товарно-майнова біржа "Прайс"», ТОВ «Ю.Софт» (портал UBIZ.ua), ТОВ «МТ-ТЕХ ВІДОЛ».
«В умовах, коли процедури реалізації активів банків-банкрутів масово затягуються (чи то внаслідок недостатньої компетентності, чи то умисної недбалості деяких посадовців), продажі здійснюються неприпустимо повільними темпами. ФГВФО недоотримує кошти від реалізації. Це не дає змоги погасити зобов'язання ліквідованих банків перед найменш захищеними клієнтами – громадянами України. Консолідація ринку в рамках зазначеної декларації має прискорити та збільшити обсяги реалізації активів банків-банкрутів», – заявив директор порталу UBIZ.ua Дмитро Бойко.
Він додав, що на початку 2016 року Фонду гарантування було презентовано концепцію консолідації ринку шляхом створення єдиного інформаційного поля торгів. Також у лютому цю концепцію було презентовано у НБУ голові Адміністративної ради ФГВФО, заступнику голови НБУ Якову Смолію.
«З лютого у ФГВФО і НБУ лежить концепція, запропонована активними організаторами торгів активами неплатоспроможних банків. Ця концепція передбачає створення ЦБД (центральної бази даних ФГВФО, куди буде залита інформація про всі активи неплатоспроможних банків) та модуля торгів. До цього модуля зможуть підключатися усі акредитовані ФГВФО майданчики (українські, американські, європейські, китайські – будь-які) і синхронно продавати усі активи. Коло потенційних покупців вимірюватиметься сотнями тисяч, і в Україні, і за її межами. Але в НБУ і ФГВФО з незрозумілих для ринку причин відмовилися впроваджувати цю концепцію, хоча вона не буде коштувати бюджету нічого. Ринок готовий реалізувати її на волонтерських засадах, розуміючи, що 100-відсоткова відкритість, прозорість і конкуренція дозволять вижити найсильнішим гравцям, і буде забезпечена максимально можлива ринкова ціна на банківські активи. НБУ, замість дати світло прозорому і конкурентному ринку, взагалі у березні блокував продажі значної частини активів банків-банкрутів (які у заставі НБУ), а потім разом з ФГВФО взагалі встановив державну монополію на продаж заставних активів. Хоча приватні майданчики продають банківські активи значно ефективніше!» – заявив Дмитро Бойко.
У свою чергу керівники компаній – організаторів торгів розповіли про результати роботи своїх майданчиків за підсумками року електронної торгівлі на ринку, а також про кращі торги, проведені за цей час.
«430% приросту ціни показав продаж прав вимоги за кредитом ПАТ «БАНК ФОРУМ», який відбувся на майданчику Електронних торгів України 1 червня. Стартова ціна лоту була 57 тис. грн – ціна продажу склала 302 тис. грн. На ці торги було зареєстровано четверо учасників. Інший об'єкт, проданий у вересні 2015 року, показав приріст ціни майже удвічі. Торги правами вимоги, забезпеченими ділянкою під забудову у Львові, стартували з 12 млн грн, а завершилися на позначці понад 25 млн грн», – розповів директор Електронних торгів України Олексій Маловічко.
«Кращими торгами УУБ став аукціон з продажу прав вимоги за кредитом також ПАТ «БАНК ФОРУМ». Права вимоги були забезпечені квартирою в Одесі, і зі стартової ціни у 830 тис. грн вартість піднялася майже удвічі – до 1,5 млн грн. Також більш як удвічі зросла ціна продажу нежитлового приміщення у Чернігові, Публічного акціонерного товариства «КБ «Надра» – з 1,13 млн грн до 2,27 млн грн», – зазначив заступник директора Української універсальної біржі Анатолій Поповиченко.
«Середній приріст вартості за кращими торгами на майданчику ТБ «ІННЕКС» складає 15-20%. Це нерухомість та автомобілі», – зауважив директор ТБ «ІННЕКС» Павло Лисечко.
«Плюс 100%, 77%, 75% до стартової ціни – ось лише деякі з кращих торгів ТБ «Полонекс». Так було продано автомобіль Skoda Octavia A5, 2011 р.в. (плюс 100%), нежитлове приміщення у Києві (75%) і права вимоги ПАТ «Банк "Таврика"» (77%)», – перерахував голова Ради товарної біржі «Полонекс» Мирослав Касьян.
Також феноменальний приріст вартості під час торгів продемонструвала біржа «Перспектива-Коммодіті». Наприклад, нерухоме майно (нежитлові приміщення загальною площею 134,2 кв. м) АТ «БРОКБІЗНЕСБАНК» за стартової ціни 2,108 млн грн було продано за 7,654 млн грн. Приріст вартості склав 263%!
ТОВ «УКГ-Моніторинг» також зафіксувало рекордні для ринку показники. Портфель кредитів фізичним особам, виданих банком «Надра», зі стартовою ціною 150 тис. грн було продано за 645 тис. грн – учетверо дорожче. А приміщення банку «Надра» у Харкові, виставлене на торги за ціною 2,73 млн грн, було продане майже удвічі дорожче – за 4,72 млн грн.
Організатори торгів активами банків, що ліквідуються, під час прес-конференції також вкотре звернулися до ФГВФО і НБУ з вимогою включити їх до робочої групи, яка має напрацювати нові правила торгівлі активами банків-банкрутів, і критерії, за якими відбиратимуться організатори торгів.
«У ФГВФО та НБУ є вибір. Або надалі уникати діалогу з учасниками ринку щодо майбутнього цього ринку, надалі лобіювати інтереси іноземних майданчиків і нищити конкуренцію на ринку, і як наслідок – остаточно провалити продажі активів (створення консолідованого офісу у ФГВФО вже обвалило продажі – це визнав сам Костянтин Ворушилін), або сісти за стіл з представниками приватних майданчиків та з Асоціацією і спільно реалізувати кращий досвід і напрацювання прогресивної частини ринку. Нагадую: відповідальність за провал продажів активів банків-банкрутів лежатиме на конкретних посадовцях НБУ та ФГВФО», – заявив Олег Падалка.
Похожие материалы (по тегу)
ТОП-новини