Нацбанк пообіцяв впровадити реформи, запропоновані Реанімаційним пакетом реформ




На круглому столі представники Національного банку та комерційних банків підтримали більшість пропозицій, напрацьованих експертами Реанімаційного пакету реформ (РПР). Група «Реформи банківського сектору» РПР запропонувала терміново провести ряд заходів, які втримають банківську систему від колапсу.

Так, одним із заходів, який має забезпечити фінансову стійкість банків шляхом запобігання розкраданню установ їх власниками, має стати публікація імен реальних акціонерів банків та взятих ними кредитів. Оприлюднення Нацбанком та самими банками кінцевих бенефіціарів та власників найбільших позичальників кредитних установ не дозволить перевіркам НБУ не звертати уваги на порушення банками економічних нормативів, що досі призводило до банкрутства більшості установ. Голова НБУ Валерія Гонтарєва погодилась з тим, що НБУ досі не зміг оприлюднити імена власників 19 банків, а по 17 банках акціонерами є фіктивні власники, та пообіцяла до кінця року виправити звітність регулятора.

Експерти РПР зазначили, що внесення змін до Цивільного кодексу щодо розділення видів депозитів на типи, аби заборонити дострокове зняття виключно строкових вкладів, дозволить банкам звільнити кошти на кредитування реального сектора економіки. Цей метод також допоможе зміцнити фінансову систему України. Пані Гонтарєва та банкіри, які були присутні на круглому столі, погодилися з терміновою необхідністю такої реформи. Але вони зазначили, що за такі зміни парламент відмовиться проголосувати напередодні виборів, тому внесуть відповідний законопроект вже новому скликанню Верховної ради.

Питання зловживання, корупції на нецільового використання рефінансування може бути вирішено тільки офіційним оприлюдненням інформації про те, хто і наскільки отримав кошти та яка застава була надана. Валерія Гонтарєва, на відміну від багатьох банкірів, жваво підтримала ідею публікації такої інформації та зазначила, що кредити рефінансування підпадають під банківську таємницю, тому потрібне внесення змін у законодавство. Такі зміни також будуть ініційовані НБУ.

Експерти РПР контролюватимуть виконання наданих обіцянок, а також надалі пропонуватимуть реформи, які допоможуть банкам України виконувати зобов’язання перед клієнтами та забезпечити поступове зростання економіки.
 

 

Присоединяйтесь