Акордбанк бере мережу оптом

Акордбанк бере мережу оптом

Банківська система скорочує свою мережу вже п'ятий рік поспіль, але окремим установам вдається навіть під час кризи з нуля за короткий термін вибудовувати великі мережі. У 2016 році таким лідером став невеликий Акордбанк. Він скористався можливістю оптом і недорого отримати відділення ліквідованого банку «Фінанси та Кредит». Причому – одразу зі штатом.


За перші дев'ять місяців 2016 року банківська система втратила 1153 відділення, підрахували в НБУ. Мережа скорочувалася як через банкрутство банків (мінус 184 відділення у Авант-Банку, мінус 128 відділень у «Хрещатика», мінус 81 у Банку Михайлівського), так і через оптимізацію мережі працюючими банками (Ощадбанк і ПриватБанк закрили по 366 і 259 офісів відповідно).

Збільшували мережі, нехай навіть на одне відділення, всього 30% банків. Абсолютним лідером за приростом нових відділень став невеликий Акордбанк. Від початку року він збільшив мережу з 4 відділень до 60. Його найближчий суперник – Укргазбанк – відкрив за цей час 49 нових точок, в тому числі 47 – в III кварталі. Це викликано тим, що Укргазбанк став обслуговувати митні платежі та відкрив 38 нових відділень при митницях. Досі на митних пунктах працював Райффайзен Банк Аваль, який, до слова, від початку року скоротив свою мережу на 44 відділення.

Ставка на роздріб

Пік зростання мережі Акордбанку припав на середину року. Якщо в I кварталі його мережа поповнилася 12 відділеннями, то в II кварталі – 31 офісом, а в III кварталі – ще 13-ма. Втім, за жовтень-грудень вони усе ж два відділення закрили, скоротивши приріст до 54 офісів, але утримавши лідерство.

У Акордбанку пояснюють свою динаміку виходом в роздріб. «Почався активний розвиток роздрібного бізнесу відповідно до затвердженої нової стратегії розвитку банку», – заявила FinClub голова правління Акордбанку Зінаїда Кот. На початку року банк зберігав 153,6 млн грн коштів фізосіб і всього 38,6 млн грн грошей юросіб. Збільшення мережі в 15 разів поки не привело до аналогічного прискорення припливу грошей населення. За три квартали портфель депозитів фізосіб зріс лише на 12,8% – до 173,2 млн грн, а юросіб – майже втричі, до 111,6 млн грн (+189%).

Кредитний портфель банку, який за активами зараз посідає 73-е місце, майже не змінювався: заборгованість бізнесу скоротилася з 342,7 млн грн до 335,8 млн грн (-2%), а кредитний портфель фізосіб – більш ніж удвічі, з 1,8 млн грн до 735 тис. грн (-59%). Зінаїда Кот уточнила FinClub, що в найближчі півроку не планується відкриття нових відділень. «Будемо працювати з тією мережею, яка є зараз, розвиваючи та вдосконалюючи її роботу», – каже керівник банку.

Як стало відомо FinClub, Акордбанк зумів за короткий термін побудувати таку велику мережу, оскільки оптом підхопив мережу ліквідованого банку «Фінанси та Кредит». З 58 офісів Акордбанку 48 відділень відкрито в колишніх відділеннях «Фінанси та Кредит». У банку підтвердили цю інформацію. «Розвивати роздрібний напрямок нам допомогли фахівці з банку «Фінанси та Кредит», які погодилися співпрацювати з нашим банком. Рішення відкривати відділення на базі раніше діючих було найбільш ефективним, тому що не потребувало значних капіталовкладень на облаштування приміщень сертифікованим, дорогим банківським обладнанням, яке повністю відповідає сучасним вимогам щодо забезпечення збереження та безпеки», – пояснила Зінаїда Кот.

У прес-службі Фонду гарантування вкладів фізосіб заявили FinClub, що приміщення відділень, які належали банку «Фінанси та Кредит», не продавалися і не передавалися в оренду Акордбанку. При цьому співрозмовник у Фонді уточнив, що уповноважені особи ФГВФО, коли заходять в неплатоспроможний банк, з метою економії коштів розривають договори оренди більшості приміщень, які банку не належать, але в яких знаходяться відділення банку. Це означає, що після того, як ФГВФО розірвав такі договори за відділеннями банку «Фінанси та Кредит», Акордбанк отримав можливість укласти договори оренди цих же приміщень.

За інформацією FinClub, Акордбанк не просто взяв в оренду приміщення, де розташовувався банк «Фінанси та Кредит», а також викупив у ФГВФО обладнання, що в них знаходиться, але й зберіг більшість персоналу цих відділень. «У Фонді погодилися на такі умови, тому що банківське обладнання має цінність лише в стінах банку, де воно було встановлено. Як тільки воно виноситься за межі відділення, воно, як правило, стає металобрухтом. Крім того, банківське обладнання дуже швидко морально застаріває, тому техніка, встановлена кілька років тому, зараз мало кого зацікавить, і шанси продати її в кращому випадку за кілька місяців на торгах є мізерно малими», – розповів FinClub співрозмовник на банківському ринку, обізнаний про ситуацію в банку «Фінанси та Кредит».

Долучайтесь