Аудиторів звинуватили в банкрутствах банків
Аудитори, перевіривши діяльність банків, які в подальшому збанкрутували, відтепер втратили право працювати з іншими банками. Виправдовуючи себе, ці компанії вказують на те, що писали у своїх звітах про можливі проблеми та ризики в банках. Крім того, в багатьох проблемних установах також працювали куратори Нацбанку і представники іноземних аудиторських фірм, а до них у НБУ претензій немає.
Полювання на відьом
Національний банк знайшов винних в масовому банкрутстві банків. Вчора він оголосив про заборону восьми аудиторським фірмам проводити аудит банків. До чорного списку потрапили «Донецькінаудит», «УкрСхідАудит», «Українська аудиторська служба», «Бліскор», «Консультант», «Оратанія», «Ставр» і «Фінком-аудит».
Головною претензією Нацбанку до цих компаній є те, що вони у своїх звітах робили позитивні висновки про роботу банків, які згодом збанкрутували. «Очищення банківської системи – це не тільки виведення з ринку неплатоспроможних банків, але й заборона працювати з банками аудиторським компаніям, які давали позитивні висновки, знаючи про проблеми у фінустановах», – пояснила директор департаменту банківського нагляду НБУ Катерина Рожкова.
Нацбанк заборонив цим аудиторам працювати з банками, але не зупинився на цьому. Регулятор вже звернувся до Аудиторської палати України з пропозицією виключити ці фірми з Реєстру аудиторських фірм та аудиторів і анулювати їхні сертифікати. «Ще три компанії не здійснювали аудит фінансової звітності банків протягом тривалого періоду. Ми не виключили їх з Реєстру, оскільки формального порушення не було. Проте ми не впевнені в тому, що їх досвід та процедури відповідають сучасним вимогам, тому направили до банків лист із пропозицією утриматися від використання послуг цих компаній», – зазначила Катерина Рожкова. Ці компанії вона не назвала.
Реакція асоціації аудиторів навряд чи буде позитивною. Нинішній голова Аудиторської палати Іван Нестеренко з 1991 до 2004 року був генеральним директором ТОВ «Донецькінаудит». Зараз Іван Нестеренко є мажоритарним контролером компанії з часткою в 74%: в статутному капіталі донецького ТОВ об'ємом 50 копійок його частка становить 37 коп. В Аудиторській палаті України вчора не змогли телефоном з'єднати з Іваном Нестеренком, телефонний номер аудитора в Донецьку не відповідав.
Обурення аудитора
Аудитори, які потрапили в немилість до Нацбанку, здивовані його рішенням і спростовують звинувачення. «Для нас це шок, тому що нам нічого не пояснили. Досі до нас не було ніяких зауважень з боку НБУ або Аудиторської палати. У 2013 році ми проводили аудит Західінкомбанку (збанкрутував у 2014 році. – FinClub). Ми дали умовно позитивний висновок, чітко прописавши, що банк може стати неплатоспроможним через велику кількість судових позовів. Також ми вказали, що в майбутньому економічні показники банку погіршаться. Негативний висновок ми дати не могли, бо звітність і показники банку відповідали вимогам НБУ, – розповіла FinClub директор фірми «Оратанія» Марина Шершук. – Тепер нам заборонили вести і невеликий Асвіо Банк. Поки ми не знаємо, що робити».
Фахівці вказують на те, що неможливо точно передбачити долю будь-якого банку. «Нам незрозуміло, за що нас виключили. Не наша провина, що банки, аудитом яких ми займалися, повмирали. Під час аудиту неможливо вказати абсолютно всі недоліки банку, також неможливо вказати на те, що випливе в майбутньому. Ми писали про те, що у банків можуть виникнути проблеми. Ніхто не кричатиме про це, тому що це може виявитися аудиторською помилкою, а банк потім буде нормально працювати, – розповів FinClub співрозмовник в АФ «Ставр», який не назвав свого імені. – Поки що ми нічого не можемо зробити».
Складні оцінки
Крім того, аудитори не згодні з категоричними вимогами, які висуває до їхньої роботи Нацбанк. «Є аудитори, у яких було по 10-15 проблемних банків, але їх не покарали, а покарали маленькі фірми. У мене було п'ять проблемних банків. Щодо Омега Банку я взагалі не робив аудит – на мене його повісили. Щодо Кредитпромбанку висновок був негативний, в Астра Банку я підтвердив, що там нічого немає: там не було ні кредитів, ні депозитів, і я написав, що там залишилося. У Радикал Банку висновок був умовно позитивним, бо кредитний портфель там був нормальним. Щодо банку «Столичний» – також умовно позитивний, його підкосив Севастополь, тому що там залишилося 25% портфеля. Але депозити з банку перестали забирати, його прибуток зростав, і банк оголосив емісію, – розповів директор АФ «Консультант» Анатолій Герасимович. – Нацбанк вимагає, щоб відгук був тільки позитивним або тільки негативним, а умовно позитивного бути не може. Але курс коливається, економічна ситуація в країні змінюється, і від цього залежить ситуація в банку. Ми не знаємо, що будемо робити».
Аудитори вказують на те, що проводили перевірки задовго до банкрутства банків. Вони акцентують увагу на тому, що Нацбанк та інші аудиторські компанії також мали доступ до звітності цих фінансових установ. Наприклад, АФ «Фінком-Аудит» у своєму зверненні до Аудиторської палати України від 10 вересня вказала, що тоді, коли вона проводила аудит Дельта Банку, там працював куратор НБУ і проводилось діагностичне обстеження компанією E&Y. Аналогічна ситуація з ВіЕйБі Банком – там працював представник Нацбанку, а діагностику робила компанія Deloitte & Touche. НБУ нічого не заборонив ні E&Y, ні Deloitte.
Також куратори НБУ працювали під час проведення аудиту в банках «Фінансова ініціатива» і «Даніель», а в Прайм Банку була проведена позапланова перевірка НБУ. «Аудиторські перевірки банків проводилися за результатами 2012 і 2013 років, коли дестабілізація банківського сектора не була на такому критичному рівні, як зараз», – йдеться в листі директора «Фінком Аудит» Оксани Мазур в Аудиторську палату.
У фірмі «Бліскор» відмовилися прокоментувати ситуацію, а телефони АФ «Українська аудиторська служба», «УкрСхідАудит» і «Донецькінаудит» не відповідали.
Схожі матеріали (за тегом)
ТОП-новини