Банкам запропонували покінчити з собою

Банкам запропонували покінчити з собою

Банки, власники яких не докапіталізують їх, зможуть продовжити роботу як фінансові компанії. Для цього їм доведеться позбутися депозитів і банківської ліцензії – НБУ екстрено готує відповідний план.



Смерть як вихід

Нацбанк запропонував банкам процедуру спрощеної самоліквідації. Нею зможуть скористатися ті кредитні установи, власники яких не знайдуть грошей для докапіталізації, не зможуть залучити інвесторів чи навіть об'єднатися з іншими банками. Такі установи зможуть «повернути» Нацбанку банківську ліцензію, зберігши обмежений бізнес як небанківська фінансова установа.

«Ці банки зможуть продовжити свою роботу в якійсь іншій формі: кредитної спілки або фінансової компанії. Вони повинні будуть отримати відповідну ліцензію Нацкомфінпослуг і після цього здати банківську ліцензію», – розповів начальник відділу департаменту реєстраційних питань і ліцензування НБУ Олександр Бевз. Далі установи вийдуть з-під нагляду НБУ і перейдуть під «око» Нацкомфінпослуг. Втім, з урахуванням плану зі створення мегарегулятора на фінансовому ринку, не виключено, що вони повернуться під нагляд НБУ.

Така процедура діятиме виключно для тих банків, які захочуть зберегти бізнес. Ті, хто захоче покинути ринок, оголосять ліквідацію. «Є процедура звичайної ліквідації банку – відкликання банківської ліцензії та ліквідація юрособи. Це довготривалий процес і закінчується він смертю. На це піде два-три роки», – зазначає Олександр Бевз.

Депозитне питання

Однією з основних проблем в такій процедурі ліквідації є зобов'язання банку перед вкладниками. «Фінансова компанія не повинна мати депозитного портфеля. Але при цьому мають бути чіткі правила його продажу або передачі. Повинен проводитися прозорий конкурс або тендер», – говорить керуючий директор Незалежної асоціації банків України Олена Коробкова.

Нацбанк планує обговорити з ринком можливі варіанти передачі або продажу депозитних портфелів таких банків іншим гравцям. «Банк повинен або продати депозитний портфель, або закрити зобов'язання за ним, щоб на момент відкликання банківської ліцензії у нього не було жодного депозиту – ані роздрібного, ані корпоративного. Кредитний портфель може і далі обслуговуватися, якщо у такої особи буде відповідна ліцензія. Напевно, саме для цих цілей такі установи і захочуть залишитися на ринку», – вважає пан Бевз.

Непідготовлений ринок

Передбачається, що ці норми вже в квітні будуть прописані в законопроекті про внесення змін до закону № 78, до нього ж внесуть нову спрощену процедуру злиття банків. Ці механізми будуть тимчасовими – до 1 січня 2018 року, проте в майбутньому регулятор планує зробити їх постійними, перенісши до закону «Про банки та банківську діяльність».

Учасники ринку стурбовані тим, що у них залишається обмаль часу для того, щоб знайти варіанти виходу з ситуації з питанням докапіталізації, адже ця пропозиція НБУ виникла в рамках виконання банками вимоги підвищення мінімального статутного капіталу до 300 млн грн вже до січня 2017 року. «Було б правильно спочатку забезпечити законодавчу базу для усіх цих змін. А вже потім встановлювати такі жорсткі терміни докапіталізації, – констатує голова правління Комерційного індустріального банку Вадим Березовик. – А зараз вийшло, що багато банків залежать від когось. І вони просто можуть не встигнути».

Однак голова парламентського комітету з питань фінансової політики та банківської діяльності Сергій Рибалка разом з групою депутатів у вівторок вніс до Верховної Ради законопроект, який повертає колишній графік докапіталізації: до січня 2017 року треба буде мати не 300 млн грн, а 150 млн грн. В цьому випадку банкам не потрібно буде шукати новий капітал, а отже, ініціатива НБУ щодо спрощеної ліквідації банків їм взагалі не знадобиться.

 

Долучайтесь