Банки заробили на українцях
Банківський сектор почав 2018 рік з рекордного прибутку в 8,7 млрд грн. Оскільки витрати на резерви під проблемну кредитний портфель впали, банки сповна відчули економію від низької вартості залучених вкладів. FinClub вивчив, що відбувається в банках, які стали лідерами по прибутку або збитку.
У I кварталі сумарний прибуток банківської системи становив 8,7 млрд грн, що в 2,7 раза більше, ніж за аналогічний період минулого року, підрахували в Нацбанку. Рік тому попередньо прибуток банків оцінювалася в 5,1 млрд грн, але підсумковий показник виявився нижчим.
Протягом січня-березня кількість банків залишалася незмінною – 82, з них лише 14 отримали збитки (сумарно – 733,4 млн грн). Прибутковими були решта 68 банків. У Нацбанку зростання прибутковості пояснюють значним падінням витрат на резерви – з 7 млрд грн до 1 млрд грн. Низка банків провели реструктуризацію проблемних кредитів, а фінансовий стан позичальників покращується, тому у банків немає необхідності в доформуванні значних резервів. В НБУ очікують, що за рахунок зростання операційного прибутку і скорочення відрахувань до резервів сектор в 2018 році нарешті вийде в прибуток після чотирьох років суцільних збитків.
Прибуткові держбанки
Найбільший прибуток в I кварталі отримав ПриватБанк – 3,7 млрд грн. У банку хваляться, що через високий попит на його послуги чистий комісійний дохід виріс з 2,1 млрд грн до 3,4 млрд грн. Чистий процентний дохід, частина якого сформована великим портфелем держоблігацій, склав менше – 3,2 млрд грн. У ПриватБанку розраховують за підсумками року отримати прибуток 8 млрд грн після збитків 176 млрд грн і 24 млрд грн в останні два роки.
Інші держбанки не змогли похвалитися великим прибутком. Укрексімбанк отримав 258,6 млн грн, Укргазбанк – 54,2 млн грн, Ощадбанк – 41,6 млн грн. І якщо в Укргазбанку фінрезультат покращився, то у двох інших держбанків він виявився гіршим і вони навіть не увійшли до топ-10. Прибуток Укрексімбанку скоротився на 20% багато в чому за рахунок падіння чистих процентних доходів з 764,4 млн грн до 588,4 млн грн.
Прибуток Ощадбанку впав у 3,8 раза на фоні розформування резервів на 985 млн грн. Хоча на початку минулого року банк направив до резервів 1,93 млрд грн, а в 2016-му – 3,2 млрд грн. У банку зросли операційні витрати з 1,5 млрд грн до 1,84 млрд грн. «Ударом» для фінпоказників банку став збиток від операцій з фінансовими інструментами, які відображаються за справедливою вартістю з переоцінкою через прибуток або збиток, – 2,48 млрд грн, тоді як в I кварталі 2017-го за цією графою був прибуток 474,4 млн грн. Ймовірно, мова йде про збиток від портфеля валютних ОВДП, які були переоцінені через ревальвацію гривні на початку року.
Заробіток іноземців
У переліку топ-10 найбільш прибуткових банків виявилося відразу сім установ з іноземним капіталом. Рекордсменом з прибутку серед «іноземців» вже традиційно став Райффайзен Банк Аваль, який трохи її скоротив – на 5%, до 1,38 млрд грн. Зберегти високий результат йому допомогли, як і раніше, низькі ставки за депозитами (304,1 млн грн витрат) на тлі високих надходжень за кредитним портфелем (2 млрд грн). Зросли у банку і комісійні доходи – з 500 млн грн до 554 млн грн. Від розформування резервів банк отримав 275 млн грн.
Третє місце за прибутком в загальному ренкінгу в ОТП Банку, який вдвічі поліпшив свій результат – до 612,6 млн грн. Чистий комісійний дохід банку склав 256 млн грн (+ 27%), а чистий процентний дохід виріс на 101,3 млн грн – до 584,5 млн грн. «Незважаючи на усе ще високі процентні ставки, в I кварталі ми зафіксували пожвавлення економічної активності в цілому і попит на кредитний ресурс зокрема. Для нас, як для банку, що фокусується на обслуговуванні українського бізнесу, активізація діяльності національних компаній – основа для взаємовигідної взаємодії та процвітання», – зазначив голова правління банку Тамаш Хак-Ковач.
Високий прибуток має також УкрСиббанк – 611,9 млн грн. У прес-службі установи підкреслюють, що підвищення ринкових процентних ставок і зростання кредитного портфеля стимулювали зростання чистого процентного доходу на 30,5% – до 851 млн грн. При цьому вартість фондування зменшилася на 33% на тлі збереження депозитного портфеля – 34 млрд грн. Виріс у банку і комісійний дохід (+17%). Чистий банківський дохід в 1,35 млрд грн виявився на 25% вище, ніж в I кварталі 2017-го. Зростання операційних витрат на 23% в банку пояснили високою інфляцією (13,8% в річному вимірі), а також напруженістю на ринку праці, яка провокувала зростання заробітних плат. Відрахування під знецінення кредитів в УкрСиббанку зменшилися на 87% – до 35 млн грн.
Інший банк з французьким капіталом – Креді Агріколь Банк – свій успіх пояснює обраною бізнес-моделлю. «Модель універсального банку дозволяє Креді Агріколь диверсифікувати основні джерела свого доходу. У I кварталі банк отримав найвищий чистий результат за всю історію своєї діяльності, що дозволяє робити оптимістичні прогнози на 2018 рік», – впевнений фінансовий директор Креді Агріколь Банку Режис Лефевр.
За підсумками кварталу його чистий дохід склав 797 млн грн, що на 18% вище за попередній результат. Росли як чистий процентний дохід (+ 17%), так і чистий комісійний (+ 14%). Операційні витрати зросли на 23%, в тому числі витрати на утримання персоналу стали більше на 20%. Підвищення амортизаційних витрат Креді Агріколь Банк пояснив інвестиціями в мережу, цифрові технології, IT-безпеку та інфраструктуру.
Прибутковими були також Сітібанк і Альфа-Банк, який активно росте за рахунок переведення на свій баланс портфелів Укрсоцбанку.
Особливі випадки
Єдиний банк з приватним українським капіталом в першій десятці – ПУМБ. Він отримав високий прибуток за рахунок зростання чистого процентного доходу на 26% – до 905,3 млн грн, і чистого комісійного – на 34%, до 367,5 млн грн. Операційний дохід банку склав 1,3 млрд грн.
Головною ж несподіванкою стало попадання у десятку найприбутковіших банків «російського» ВТБ Банку. Він накопичував збитки з 2012 року, в тому числі 11,4 млрд грн за останні два роки. У прес-службі банку не відповіли на запит про причини прибутку. Але в звітності вказано, що процентні витрати банку, як і раніше, перевищують його процентні доходи – зараз на 62 млн грн. Але банк отримав 219 млн грн доходу від розформування резервів під знецінення фінансових активів. Раніше банк спрямовував мільярди на формування резервів під проблемний портфель.
У мінусі
Найбільш збитковим став «російський» Промінвестбанк – мінус 294 млн грн. Чистий процентний дохід (303,4 млн грн) і чисті комісійні доходи (47 млн рн) у банку залишалися позитивними, а витрати на резерви були мінімальними (44,6 млн грн). Але великий збиток банк зазнав від операцій з валютою (-344,8 млн грн).
Великий збиток зафіксував Банк Кредит Дніпро бізнесмена Віктора Пінчука. «У I кварталі, згідно зі звітністю за МСФО, збиток Банку Кредит Дніпро становив 116,9 млн грн, з яких 44,1 млн грн, або 38% – відрахування до резервів за активними операціями, і 29,4 млн грн, або 25% – збиток від переоцінки довгої валютної позиції під впливом ревальвації гривні: результат від переоцінки валютної позиції є нереалізованим, і банк очікує нівелювання цього збитку в II-III кварталах 2018 року», – пояснює заступник голови правління Банку Кредит Дніпро Сергій Волков.
При цьому операційний грошовий потік збільшився на 61,4 млн грн, або на 38%. Чистий комісійний дохід виріс на 30% – до 29,9 млн грн. Незважаючи на зниження нарахованого чистого процентного доходу до 40,2 млн грн з 63,8 млн грн, грошовий потік від чистого процентного результату збільшився на 62,2 млн грн. «Банк планує вийти на прибуткову діяльність до кінця року завдяки активному розвитку пріоритетних бізнес-напрямків – агрокредитування і роздрібного кредитування, подальшого нарощування комісійних доходів, а також істотного зміцнення позицій за рахунок збільшення статутного капіталу на 1,199 млрд грн – до 2,74 млрд грн» , – говорить Сергій Волков.
До переліку збиткових також потрапив Банк Форвард (-34,8 млн грн). «Збиток пов'язаний зі зміною підходів в обліку в результаті переходу на новий стандарт МСФЗ 9 «Фінансові інструменти», який став обов'язковим для імплементації банками України з 1 січня. В результаті переходу були посилені підходи до резервування кредитного портфеля, що негативно вплинуло на фінансовий результат», – повідомили в прес-службі. Банк планує отримати прибуток до кінця року.
Серед банків з європейським капіталом збитковими виявилися Укрсоцбанк (-290,5 млн грн) і Правекс-банк (-1,9 млн грн). Ключовими витратами Укрсоцбанку стали адміністративні та інші операційні витрати (451,6 млн грн), а також відрахування до резервів (71,4 млн грн).
У Правекс-банку вважають минулий квартал дуже успішним, оскільки 2017 рік банк закінчив зі збитками в 110 млн грн. «Якщо ви порівняєте цей квартал з попередніми результатами, то він був дуже хорошим за динамікою. Якщо брати національні стандарти, то там невеликий збиток, а якщо дивитися за міжнародними, то у нас був прибуток. Ми вибудовуємо бізнес так, щоб вийти на прибуткову діяльність за підсумками року. Для цього будемо збільшувати кількість як корпоративних, так і роздрібних клієнтів», – повідомив голова правління банку Тарас Кириченко. Він додав, що вплинув на результат банку перехід на МСФЗ 9.
До списку збиткових потрапив і банк «Глобус» (-1,2 млн грн). «На результат I кварталу переважний вплив мало доформування резервів за активними операціями в сумі 18 млн грн відповідно до вимог стандартів МСФЗ 9. При цьому плановий показник на 2018 рік за прибутком не змінюється – 40 млн грн», – повідомили в прес-службі.
У топ-10 збиткових опинилися БМ Банк і Діві Банк, які прийняли рішення про відмову від банківських ліцензій та планують незабаром здати їх в НБУ.
Підписуйтесь на новини FinClub в Telegram, Viber, Twitter і Facebook.
Схожі матеріали (за тегом)
ТОП-новини