Бюджет розбрату

Бюджет розбрату

План Кабміну поспіхом «роззброїти» парламент, поставивши його перед фактом неминучості ухвалення урядових версій бюджету-2016 і Податкового кодексу, провалився. Всі фракції коаліції виступили категорично проти «компромісної податкової реформи Яресько». Навіть спікер Володимир Гройсман розкритикував Мінфін і звинуватив його у брехні: під прикриттям децентралізації місцевих бюджетів проводиться їх централізація. А Юлія Тимошенко звинуватила уряд Яценюка в гріхах свого колишнього уряду.



Бюджетний провал

– Чи буде розділено податковий законопроект (№ 3630. – FinClub) на два законопроекти: один – зі ставками, другий – з адмініструванням?

– Ні. Так неможливо, але ми прописали «кінцеві положення», які діятимуть з 1 січня, а решта – потім (обговорювалося набуття ними чинності з 1 квітня. – FinClub).

– Тобто ви розраховуєте, що весь податковий законопроект приймуть до 1 січня?

– Так.

Ця розмова журналіста FinClub з міністром фінансів Наталією Яресько відбулася у вівторок, відразу після брифінгу за проектом бюджету. Міністр випромінювала оптимізм: здавалося, що після схвалення Нацрадою реформ «компромісного» варіанту податкової реформи Яресько Мінфіну нема за що переживати. Ще в понеділок спікер парламенту Володимир Гройсман оголосив четвер «бюджетним днем».

Проте вже в середу після «розгромних» засідань бюджетного та податкового комітетів стало зрозуміло, що парламент має намір урядову реформу не вдосконалювати, а поховати.

Сьогодні депутати, в тому числі з «Блоку Петра Порошенка», виступили єдиним народно-опозиційним «фронтом» проти законопроектів, які до Верховної Ради прийшов представляти прем'єр-міністр Арсеній Яценюк (в уряді представляє «Народний фронт») і Наталія Яресько (квота БПП). Розмов про те, що частина поправок до Податкового кодексу, які стосуються адміністрування, набуде чинності з 1 квітня, вже не було.

Арсеній Яценюк після короткої вступної промови перейшов до суті:

– Пункт перший. Ми пропонуємо з 1 січня впровадити нові ставки податків, внести необхідні зміни до чинного Податкового кодексу.

Пункт другий. Ми пропонуємо прийняти в першому читанні редакцію Податкового кодексу, яка запропонована урядом.

Пункт третій. Ми пропонуємо, щоб парламент разом з урядом доопрацювали урядовий варіант змін. І не впроваджувати його ні з 1 січня, ні з 1 лютого, а після нашої тривалої дискусії, після широкого публічного обговорення, після підготовки українського бізнесу і сприйняття українським бізнесом цих податкових змін надати йому сили протягом 2016 року.

Фактично Арсеній Яценюк визнав: ключовим моментом для уряду є нові ставки податків, і вони мають набути чинності з 1 січня. Інакше неможливо зверстати бюджет.

Як повідомляв FinClub, наприкінці 2014 року парламент вирішив знизити в 2016-му єдиний соціальний внесок з зарплат з 41% в середньому до 22%. Мінфін пропонує встановити ЄСВ на рівні 20%. Але в обох випадках необхідно підняти ставки низки інших податків, щоб покрити «дірку» Пенсійного фонду, яка виникає, у розмірі 108 млрд грн. Без підвищення інших податків звести кінці з кінцями в держбюджеті неможливо: виплата пенсій просто припиниться.

Цю позицію підтвердив Володимир Гройсман: до кінця 2015 року, тобто протягом двох тижнів треба «відкоректувати» Податковий кодекс і прийняти держбюджет-2016. Прийняття бюджету, за оптимістичним прогнозом віце-спікера Оксани Сироїд, можливо лише 27-29 грудня. Вже створена парламентсько-урядова робоча група. Арсеній Яценюк пообіцяв, що завдання її буде простим:

– Ми ходитимемо до вас сюди щодня, щоб постатейно пройти всі складні питання...

Виступ Наталії Яресько був змістовним, але він відверто не сподобався залу. Серед джерел додаткових доходів бюджету вона назвала підвищення частки вилучення до держбюджету прибутку держпідприємств з 30% до 75% (це дасть 5,2 млрд грн), легалізацію азартних ігор, підвищення акцизів на пиво, міцний алкоголь і тютюн, запровадження оподаткування елітної нерухомості та люксових автомобілів. При цьому держава в цілому стане менш обтяжливою для платників податків: частка держвитрат у ВВП впаде з 53% до 43%, пообіцяла вона.

– Наступного року ми припускаємо подальше посилення фінансової децентралізації, і для цього ми збільшуємо, а не зменшуємо, як зараз намагаються говорити, фінансовий ресурс місцевих громад.

Цю фразу Володимир Гройсман не пустив повз вуха, адже для нього «децентралізація» – це основа політичної кар'єри:

– Я не хочу зараз удаватися в цю дискусію, але вважаю, що в проекті бюджету на наступний рік – не децентралізація, а централізація і руйнування децентралізації. І я можу це довести на цифрах абсолютно професійно. Тому я вважаю, що не треба підміняти поняття, а нам треба сідати і обговорювати ту систему, яка довела свою ефективність.

Битва популістів

Невдоволення міністрів висловлювали також усі інші виступаючі. І якщо критика з боку «Опозиційного блоку» або Радикальної партії Олега Ляшка була неминучою, а з боку «Батьківщини» і «Самопомочі» – очікуваною, то критичні висловлювання представників БПП і «Народного фронту» знижували ймовірність конструктивного податково-бюджетного процесу.

При цьому депутати практично не слухали виступаючих, а спілкувалися між собою або ходили по залу. Заступник міністра фінансів Артем Шевальов навіть розмістив фотографію сесійної зали з уїдливим коментарем про те, що «багато депутатів гаряче займаються розглядом проекту бюджету на 2016 рік». Майже не слухала міністра і лідер «Батьківщини» Юлія Тимошенко. Але коли їй дали слово, вона вирішила зачепити Кабмін колючими зауваженнями:

– Подивіться в урядову ложу. Просто зверніть зараз увагу. Прем'єр-міністра, коли виступають лідери фракцій, в залі немає. Міністр фінансів веде кулуарні переговори з депутатами, усі міністри також зацікавлені розмовами з депутатами. Насправді цей бюджет, його обговорення і все, що з ним пов'язано, просто уряду не потрібно. Я не розумію, чому.

І перейшла до прямих звинувачень:

– Але з чого потрібно почати? Ми, на жаль, завдяки політиці уряду, звикли до того, що ні Конституції, ні законів під час бюджетного процесу не дотримують. Хтось звернув увагу, що ми зараз розглядаємо законопроект про бюджет на неіснуючій податковій базі, на неіснуючих соціальних законах?

У цей момент Юлія Тимошенко забула, як в 2009 році вона як прем'єр-міністр внесла до Верховної Ради проект держбюджету-2010, зверстаний на неіснуючому законодавстві. Разом з проектом бюджету до парламенту тоді було подано новий Бюджетний кодекс, норми якого були використані під час підготовки бюджету.

Але про це ніхто не згадав, що дозволило їй і далі критикувати уряд.

Інші депутати не підбирали слів, їх цікавили приватні питання: фінансування Національної академії наук, ПТУ, сільського господарства, шахтарів, оподаткування дивідендів.

Практично відразу ж депутати почали обговорення поправок до Податкового кодексу, після чого розійшлися, а нова робоча група зібралася на своє перше засідання.

 

Долучайтесь