Нацбанк боїться зростання цін Фото прес-служби НБУ

Нацбанк боїться зростання цін

Всупереч впевненій тенденції зниження темпів інфляції, Нацбанк вкотре залишив незмінним рівень облікової ставки на позначці 22%. Теоретично це повинно означати, що вартість грошей на ринку залишатиметься незмінною. Однак практика роботи банківської системи показує, що вплив облікової ставки значно перебільшено.



Знову на місці

Національний банк сьогодні вирішив не змінювати облікову ставку – залишив її на рівні 22%. При цьому регулятор акцентував увагу на поступовому зниженні базової інфляції з 40,1% у жовтні до 37,9% у листопаді. «Це свідчить про збереження дезінфляційної тенденції, фундаментальним чинником якої виступають слабкість внутрішнього попиту і помірна монетарна політика», – заявила голова НБУ Валерія Гонтарева. Утримання високої облікової ставки, на думку НБУ, дозволить йому виконати функцію утримання цінової стабільності.

Із слів керівництва НБУ випливає, що висока облікова ставка зможе «підтримати уповільнення інфляції до 12% на кінець 2016 року». Основні загрози для цінової стабільності НБУ бачить у низькому попиті на товари українського експорту; у циклі підвищення ключової ставки ФРС США, який почався вперше з 2006 року; зростанні акцизів на алкоголь і тютюн. Центробанк впевнений, що висока облікова ставка сприятиме «зростанню заощаджень на депозитах».

Для встановлення обліковї ставки для НБУ важливий не тільки поточний рівень цін, а й очікування майбутньої інфляції. «Національний банк у встановленні облікової ставки орієнтується насамперед на очікуваний показник інфляції, але бере до уваги також інші міркування. До облікової ставки прив'язані всі ставки кредитів НБУ, в тому числі стабілізаційних кредитів», – говорить головний економіст Альфа-банку Олексій Блінов.

Облікова ставка прямо впливає на вартість кредитів регулятора для банків. Ставки рефінансування прив'язані до облікової ставки і, згідно з положенням про регулювання Нацбанком ліквідності банків, не можуть бути нижче за неї. Коли влітку облікова ставка становила 30%, то кредити «овернайт» під забезпечення ОВДП надавалися під 33%. З 28 серпня облікова ставка знизилася на 3 п.п., а ставка «овернайт» – на 4 п.п. А з 25 вересня, коли облікова ставка знизилася з 27% до теперішніх 22%, овернайт подешевшав до 24%. Зараз ставку збережено.

Ціна грошей

Облікова ставка прямо впливає на вартість грошей для банків, а опосередковано – на кредитні ставки для кінцевих позичальників. Якщо порівняти коливання облікової ставки та ціну кредитів підприємствам і громадянам, що видавалися протягом останніх п'яти років, то можна побачити, що немає прямої залежності як векторів, так і швидкості руху процентних ставок (див. таблицю). У цей проміжок часу облікова ставка Нацбанку коливалася в дуже великому діапазоні – від 6,5% до 30%. Однак вартість кредитів для громадян залишалася в межах 22-31% річних.

Банки звертаються до НБУ за фінансовими ресурсами тільки в кризові моменти, а корпоративні і роздрібні кредити видаються за рахунок залучених на ринку ресурсів, і саме ціна цих грошей є визначальною для кредитних ставок. За даними Українського індексу ставок за депозитами фізосіб (UIRD), від початку осені річний гривневий депозит забезпечує прибутковість на рівні 21,3% – майже ідентичному рівню облікової ставки. «Ставка за депозитами фізосіб відображає політико-економічну ситуацію в країні. Тому поки ми не побачимо реального поліпшення ситуації, говорити про падіння ставок не доводиться. Можливо, деяке зниження відбудеться за умови зменшення облікової ставки НБУ», – вважає директор департаменту роздрібних клієнтів Кредобанку Орися Юзвишин.

Кредитування юросіб у національній валюті у період з січня до листопада скоротилося на 53,7 млрд грн, фізосіб – на 27,1 млрд грн. Проте зі зниженням вартості грошей кредитування нехай повільно, але відновлюватиметься. «У першій половині року, коли облікова ставка виросла до 30%, кредитування було повністю заморожено. У другій половині року зі зниженням процентних ставок ми спостерігаємо активізацію кредитування», – стверджує директор департаменту корпоративних продуктів та партнерства Райффайзен Банку Аваль Руслан Співак.

Олена Губар

 

 

Долучайтесь