Депутати пішли на Рибалку

Депутати пішли на Рибалку

Парламент відправив у відставку голову комітету з питань фінансової політики та банківської діяльності Сергія Рибалку. Депутат написав заяву про складання повноважень голови комітету ще два роки тому, відставку підтримав лідер фракції Радикальної партії Олег Ляшко, але Сергій Рибалка все одно вважає те, що відбувається, політичною розправою. В.о. голови комітету став Михайло Довбенко, і в такому статусі він може пропрацювати все скликання.


Обезголовлені фінанси

Парламенту закортіло терміново когось звільнити. Але травневу заяву про відставку голови НБУ Валерії Гонтаревої президент Петро Порошенко досі не заніс до парламенту, хоча вона знаходиться в «відпустці» вже півроку. Тому депутати вирішили зняти з поста голову парламентського комітету з питань фінансової політики та банківської діяльності Сергія Рибалку.

Для цього довелося здути пил з його заяви. Адже Сергій Рибалка ще 1 вересня 2015 року написав заяву про звільнення з посади голови комітету та опублікував його в мережі Facebook. Цей емоційний вчинок був викликаний виходом Радикальної партії з коаліції. Комітет з питань регламенту Верховної Ради 16 вересня 2015-го схвалив заяву Сергія Рибалки.

Відтоді це питання не піднімалося. Хіба що, в жовтні 2016-го, голова НБУ Валерія Гонтарева просила у спікера парламенту відставки Сергія Рибалки в зв'язку з його «непрофесіоналізмом, політичною заангажованістю, нездатністю забезпечити ефективну роботу комітету, підривом довіри до НБУ, створенням перешкод для оздоровлення та розвитку фінсектора».

Ініціатором включення до порядку денного 9 листопада питання про позбавлення Сергія Рибалки (фракція Радикальної партії Олега Ляшка) права керувати комітетом виступив голова фракції Олег Ляшко. «Сергій Рибалка подав заяву про відставку з посади голови комітету. Це його право як відповідального політика і відповідального державного діяча. Право парламенту – задовольнити цю заяву. Я прошу підтримати заяву Сергія Рибалки», – заявив з трибуни Олег Ляшко. Після цього 255 депутатів проголосували за постанову № 3119.

Каталізатором звільнення Сергія Рибалки стали його бізнес-інтереси. СБУ вже не перший рік розслідує діяльність компаній корпорації S.Group. Їх підозрюють у фінансуванні терористичних організацій «ДНР» і «ЛНР», ухиленні від сплати податків та відмиванні грошей. ГПУ і СБУ проводили обшуки в компаніях S.Group в лютому, квітні та жовтні поточного року.

За кілька днів до голосування стало відомо, що на окупованих територіях Донецької та Луганської областей вільно продаються снеки під брендом «Козацька слава», що належить компанії S.Group Сергія Рибалки. В ефірі одного з телеканалів Олег Ляшко заявив, що поки не втручається в ситуацію: «Якщо факти будуть підтверджені, мені все одно, яке прізвище у того, хто торгує з окупованими територіями. Це злочин. І він повинен відповідати. Я вимагаю від правоохоронних органів розслідувати цю справу. І якщо хтось торгує з окупованими територіями, то його необхідно посадити на все життя до в'язниці».

Сергій Рибалка звинувачував СБУ у фальсифікації справи проти бізнесу «опозиційного політика» і відкидає звинувачення. «Вже третій рік виливають масу матеріалів, щоб скомпрометувати мене, оскільки владі потрібен «ручний» голова фінансового комітету, який не підніматиме такі незручні питання, як відставка голови НБУ», – заявив депутат.

Комітетська спадщина

Сергій Рибалка очолив комітет 14 грудня 2014 року. Усі ці роки він критикував Нацбанк і домагався відставки Валерії Гонтаревої. Цього року став вимагати звільнення міністра фінансів Олександра Данилюка. «Мені є чим пишатися в роботі на цій посаді: від нашої Стратегії розвитку банківської системи до десятків важливих законопроектів», – підкреслив він.

Виконавчий директор Незалежної асоціації банків Олена Коробкова хвалить Рибалку за «відкритий і постійний діалог» комітету з банками. «Ми мали можливість оперативно спілкуватися з комітетом, думка банківської спільноти була почута і враховувалася в більшості ситуацій», – стверджує вона. Навіть представники кредитних спілок позитивно налаштовані до «радикала». «Питання розвитку кредитних спілок кілька разів були предметом розгляду на засіданнях комітету. Весь комітет, і в тому числі Сергій Рибалка, своїми рішеннями дав деяку надію на те, що кредитні спілки мають правову підтримку з боку депутатів», – говорить президент Всеукраїнської асоціації кредитних спілок Ольга Мороз.

Олена Коробкова нагадала, що Сергій Рибалка був співавтором низки законопроектів: № 2430 (фінансовий моніторинг), № 4004-д (валютні позичальники), № 4529, 6027 (відновлення кредитування). Він також подав законопроекти про скасування необхідності збільшення капіталу банків до 500 млн грн, а також про запровадження податкових пільг для учасників ринку криптовалют.

У Нацбанку вважають, що тепер ухвалення інших ініціатив буде швидше. «Зараз 35 законопроектів, які допоможуть продовжити реформування фінансового сектора, очікують підтримки парламенту, і ми сподіваємося, що вони будуть ухвалені швидше», – заявили в прес-службі Нацбанку. «Звільнення Сергія Рибалки є закономірним. Профільний комітет повинен або активно взаємодіяти з НБУ, або мати достатню політичну і професійну вагу для формування альтернативної стратегії розвитку ринку капіталу. Але комітет не став центром генерування нових ідей», – вважає незалежний експерт Олексій Кущ. На його думку, голова фінансового комітету не повинен мати «шлейфу бізнес-інтересів».

Для страхового ринку комітет не зробив нічого. «За ці майже три роки, крім прийняття в першому читанні законопроекту про спліт і нової редакції закону про страхування (обидва законопроекти заблоковані), комітет не зміг ухвалити рішень, які б потім підтримав зал. Адже робота комітету – це не тільки засідання й таблиці. Це узгодження між фракціями і зв'язок зі стейкхолдерами. Ця частина роботи була незадовільною. І велика частина цієї роботи лягає на плечі голови комітету», – упевнена генеральний директор Української федерації убезпечення Галина Третьякова. Вона вважає, що ці проблеми доведеться вирішувати новому голові.

Новий голова

Виконувати обов'язки голови комітету буде перший заступник Михайло Довбенко. У Нацбанку вважають, що зміни в складі фінкомітету «не вплинуть на конструктивний діалог та співпрацю Нацбанку з парламентом і комітетами Верховної Ради». «Робота комітету не зупиниться, оскільки є поняття взаємозамінності. У комітеті є заступники голови, які в період відсутності першої особи виконують всю необхідну роботу, забезпечуючи безперервність законодавчої роботи. Найголовніше, щоб робота робилася, а робота буде кипіти під керівництвом голови або в.о. – особливого значення не має», – вважає Олена Коробкова.

Олена Коробкова підкреслює, що комітет повинен очолити депутат з досвідом роботи у фінансах, «який глибоко в курсі того, що відбувається, відстежує тенденції та потреби фінансового ринку, знаходиться в постійному діалозі з ним». Олексій Кущ вважає Михайла Довбенка (БПП) найбільш реальним кандидатом на вакантний пост. На думку Галини Третьякової, очолити комітет повинен або Павло Різаненко, або Михайло Довбенко: «Інші варіанти гірше. Це з точки зору сильних особистостей. Однак тут мало що зав'язано на особистості. Йде торг між фракціями. Комітет був у Радикальної партії. Тепер результати призначення покажуть нам, яка саме фракція взялася за вироблення державної політики у фінсекторі. На жаль, програмні документи партій не містять чітких поглядів на фінансову систему».

Шансів, що найближчим часом комітет отримає нового керівника, небагато. «У Верховній Раді більше половини комітетів працюють без керівників. Їх функції виконують перші заступники. Ми не виняток, і після того як депутати проголосували за відставку Сергія Рибалки, виконуючим обов'язки голови комітету буде Михайло Довбенко», – говорить член комітету Руслан Демчак (БПП). Він сумнівається, що нові керівники комітетів будуть призначені до кінця скликання – до 2020 року. «Ніхто не хоче порушувати того компромісу, який зараз є між фракціями. Якщо питання голів комітетів і ставитиметься на голосування, то лише пакетом. Наскільки мені відомо, нова конструкція ще не сформована», – зазначає він.

Вікторія Руденко

Подписывайтесь на финансовые новости FinClub в ViberTwitter и Facebook.

Долучайтесь