Долю російських банків вирішить РНБОУ
Депутати вважають, що присутність в Україні російських банків суперечить національним інтересам, тому звертаються до Ради національної безпеки і оборони вивчити питання доцільності їх подальшого існування. Нацбанк каже, що частка росбанків на ринку депозитів через кризу скоротилася, а частка активів, навпаки, зростає.
Депутатам потрібна відповідь
Депутати хочуть розглянути питання присутності на українському ринку банків з російським капіталом. Про це заявив голова комітету з питань фінансової політики та банківської діяльності Верховної Ради Сергій Рибалка. «Це порушення національних інтересів. Ми звернемося до РНБОУ, щоб підняти це питання, напишемо їм листа. Нехай вони вирішать, чи є в роботі російських банків ризики для нашої країни та економіки», – заявив пан Рибалка («Радикальна партія Олега Ляшка») в ході спільного засідання свого комітету та «антикорупційного» комітету.
Деякі депутати висловлювалися навіть більш радикально. «Навіщо нам взагалі потрібні приватні банки, які п'ють кров з українців? Нехай залишиться один Нацбанк», – запропонував народний депутат Юрій Тимошенко («Народний Фронт»). Виступаючі депутати також звернули увагу на те, що в Росії українські банки не присутні.
Видавлюють неуспішно
Після того як Росія анексувала Крим і почала гібридну війну на Донбасі, в парламенті неодноразово реєструвалися антиросійські ініціативи. Але більшість з них не були навіть розглянуті. Наприклад, 19 березня 2014 року (наступного дня після офіційної анексії Криму) депутат Олег Ляшко подав законопроект № 4496 про націоналізацію на території України власності РФ та її резидентів. Документ передбачав націоналізацію рухомого і нерухомого майна, грошових коштів, депозитів, цінних паперів та інших активів або корпоративних прав. Документ був відкликаний 27 листопада 2014 року в зв'язку з припиненням повноважень Верховної Ради VII скликання.
А 27 червня 2014-го «свободівці» Ігор Мірошниченко та Олександр Мирний подали проект постанови № 4181а про звернення до НБУ з «проханням» призупинити на території України діяльність філій та представництв банків РФ до завершення антитерористичної операції на сході України. Проект також був відкликаний 27 листопада. Але його і не могли ухвалити, оскільки в Україні немає ані філій, ані представництв банків РФ. Усі російські банки є або дочірніми структурами російських банків, або афілійовані з ними.
У поточному скликанні Андрій Парубій (зараз він спікер парламенту) і ще два депутати від «Народного Фронту» – екс-заступник голови СБУ Андрій Левус та екс-заступник міністра внутрішніх справ Микола Величкович 9 квітня 2015 року (напередодні першої річниці початку АТО на Донбасі) подали проект постанови № 2624 про проведення інвентаризації майна в Україні, що належить РФ та її резидентам. Цей документ не був розглянутий.
А коли в парламенті в 2015 році ухвалили закон, згідно з яким компанії, що належать росіянам в Україні, не можуть займатися ліцензованими видами діяльності, банки не підпадали під його дію. Таким чином, питання заборони роботи російських банків завжди обговорювалося лише на рівні політичних заяв. «Санкції» також виявлялися в атаках вандалів.
Бізнес-підхід
У Нацбанку наполягають, що у них немає правових і економічних підстав для виведення з ринку банків з російським капіталом. За відповідний законопроект має проголосувати Верховна Рада або відповідне рішення має прийняти РНБОУ, – йдеться в повідомленні Нацбанку. – Тому депутати цілком законно можуть обмежити роботу банків з російським капіталом самостійно, а не вимагати від НБУ діяти поза правовим полем».
НБУ пояснив, про які п'ять банків з державним російським капіталом йдеться: Промінвестбанк, Сбербанк, ВіЕс Банк, що належить йому, а також ВТБ Банк та БМ Банк, що належить йому. «З 2014 до 2016 року частка цих банків у активах банківської системи зросла з 10,7% до 12,3%. Але активи зростають, оскільки більша їх частина номінована в іноземній валюті», – пояснила заступник голови НБУ Катерина Рожкова.
За її словами, питання Нацбанку – це фінансова стабільність і дотримання банками вимог НБУ. «Усі інші питання лежать в політичній сфері, тому нехай вони там і вирішуються», – заявила вона.
Росбанки не потребують підтримки НБУ: за останній рік їхня заборгованість з рефінансування НБУ скоротилася у 12 разів – до 200 млн грн на 1 березня (це заборгованість Промінвестбанку). «Це менше 0,5% від загального обсягу рефінансування, наданого Нацбанком платоспроможним банкам», – підрахували в НБУ.
Частка коштів фізичних осіб від початку 2014 року до сьогодні в цих банках зменшилася з 9,3% до 5,8% (23,6 млрд грн), а юридичних – з 8,3% до 3,3% (15,5 млрд грн). Тому НБУ усе ще «пильно відстежує ситуацію в банках з капіталом російського походження». З 2014-го в кожному з банків працює куратор НБУ, і «регулятор має інструменти і заходи впливу для реагування на неправомірні дії з боку цих банків».
Фонд гарантування вкладів фізосіб не хоче приймати до себе російські банки. «Ми не вітаємо прихід до Фонду взагалі ніяких банків. А питання російських банків лежить у сфері політики», – говорить заступник директора-розпорядника ФГВФО Андрій Оленчик.
У банках з російським капіталом вчора не змогли прокоментувати наміри депутатів.
ТОП-новини