«Нова» прощається з клієнтами
Страхова компанія «Нова» згортає присутність на ринку: більшість співробітників СК написали заяви про звільнення за власним бажанням, а клієнтів з ДМС переведуть на обслуговування в СК «ВУСО». Виплати з ОСЦПВ потерпілим може взяти на себе МТСБУ. Не визначена лише доля інших клієнтів компанії.
Вже не «Нова»
Клієнти і партнери страхової компанії «Нова» отримали повідомлення про передачу портфеля страховика компанії «ВУСО». «Сьогодні на страховому ринку відбуваються істотні зміни. Нацкомфінпослуг розпорядженням № 396 від 23 лютого 2016 року змінила вимоги до активів страхових компаній. Однією з норм передбачено обов'язкове придбання облігацій внутрішньої держпозики на суму не менше 15% від зобов'язань страховика», – йдеться в листі за підписом голови правління СК «Нова» Вікторії Волошиної.
Це незвичайне пояснення згортання роботи СК, оскільки треба лише перерозподілити свої активи. У розпорядженні регулятора, яке набуде чинності 12 травня, йдеться про те, що ОВДП є низькоризиковими активами, і не більше 95% резервів СК можуть бути покриті ними. Частка низькоризикових активів у структурі резервів має бути не менше 25%. Серед інших низькоризикових активів знаходяться депозити в банках з інвестиційним рейтингом рівня АА.
У листі-поясненні СК наводить другий аргумент: 31 березня Верховна Рада ухвалила нову редакцію закону «Про страхування». «Цим документом передбачена суттєва докапіталізація страхових компаній, підвищені вимоги до ризик-менеджменту, що вимагає істотного збільшення витрат на адміністрування страхової діяльності», – йдеться в листі. Щоправда, автори листа не уточнюють, що нова редакція була ухвалена лише в першому читанні. Коли документ пройде друге читання і закон набуде чинності, невідомо. Але навіть після набуття законом чинності Нацкомфінпослуг може знадобитися до півроку, щоб затвердити нові підзаконні акти. І «позбутися» портфеля можна було б і в 2017-му.
«ВУСО» працюватиме тільки з портфелем медстрахування СК «Нова». «Наскільки мені відомо, в компанії відбулися зміни в складі акціонерів, і було прийнято рішення піти, зокрема, з ринку ДМС. Наше законодавство не передбачає процедури передачі страхового портфеля від однієї компанії до іншої, тому ми будемо поступово переводити клієнтів «Нова» з ДМС на обслуговування до нас. Вже наступного тижня клієнтів обслуговуватиме наша асистуюча компанія. Поступово почнемо переоформляти договори. Домовленостей щодо переведення на обслуговування клієнтів з інших видів страхування у нас не було», – говорить голова наглядової ради СК «ВУСО» Олександр Шойхеденко.
Зв'язатися з представниками СК «Нова» поки не вдалося.
За даними журналу Insurance Top, активи СК «Нова» за підсумками 2015 року склали 73,67 млн грн (59-е місце), резерви – 32,1 млн грн (38-е місце). Торік компанія виплатила потерпілим 21,7 млн грн (48-е місце), а привернула 57,3 млн грн (падіння на 0,44%; 52-е місце). У структурі портфеля 27,3 млн грн припало на ОСЦПВ, 9,8 млн грн – на КАСКО, 8,77 млн грн – на ДМС.
Проблеми затягнулися в часі
Учасники ринку розповідають, що проблеми у СК «Нова» з'явилися давно. «Ще минулого року компанія шукала інвестора, але продавати весь бізнес акціонери не планували», – говорить генеральний директор асоціації «Страховий бізнес» В'ячеслав Черняховський. Згідно з даними Мін'юсту і НКЦПФР, у компанії є два власники істотної участі: Анастасії та Миколі Арцимовичам належало по 24,0997%. Кому належить 51,8%, невідомо.
Більш того, торік у компанії погіршилися показники діяльності в сегменті ОСЦПВ. За підсумками третього кварталу 2015-го СК отримала задовільну оцінку за показником загальної оцінки діяльності, незадовільну – за якість врегулювання збитків і за кількістю скарг. Тоді таку ситуацію в компанії пояснили зростанням кількості регресних вимог від інших СК. «Специфіка їх врегулювання така, що ми не можемо вписатися у відведені 120 днів для проведення виплати. З метою поліпшення ситуації в компанії проводяться заходи щодо оптимізації бізнес-процесів, поліпшення якості страхового портфеля, зниження рівня витрат», – говорила член наглядової ради СК «Нова» Ірина Сербіна.
За підсумками 2015 року МТСБУ не опублікувала результати діяльності СК «Нова», оскільки у компанії є заборгованість перед фондами бюро. «У страховика є заборгованість перед фондами бюро за півтора місяці. І у нього останнім часом стабільні жовті показники. Протягом останніх кількох місяців компанії обмежували видачу бланків полісів», – сказав генеральний директор Моторного (транспортного) страхового бюро (МТСБУ) Володимир Шевченко. Він уточнив, що якщо заборгованість перевищить два місяці, компанію виключать з членів бюро. Коли потерпілі в такому випадку зможуть отримати відшкодування, невідомо. МТСБУ може почати виплати тільки після початку процедури банкрутства страховика.
Але зовнішні оцінювачі з такою позицією не згодні. 18 березня рейтингове агентство «Стандарт-рейтинг» після аналізу діяльності компанії за 2015 рік оновило рейтинг «Нова» на рівні uaA +, що характеризується високою фінансовою стійкістю. А 5 квітня РА «Експерт-рейтинг» підтвердило рейтинг «Нова» на рівні uaAA.
Зараз ситуація в СК погіршилася. Джерело на ринку повідомило FinClub, що більшість співробітників уже написали заяви про звільнення за власним бажанням. 19 квітня звільнено члена правління Анну Стрикун, яка обіймала цю посаду два роки і сім місяців. «Минулого тижня до нас почала надходити інформація про те, що в СК «Нова» відбуваються події, які свідчать про згортання діяльності. Ми почали моніторити те, що відбувається навколо страховика. Схоже на те, що компанія хоче покинути ринок по-англійськи», – говорить голова правління Всеукраїнського об'єднання споживачів страхових послуг «Страховий захист» Василь Дарков.
Пан Дарков розповідає про значне зростання відкритих виконавчих проваджень щодо «Нова»: якщо в II-IV кварталах їх було 30, то за I квартал 2016-го – 43, а в квітні – 26. «Наскільки мені відомо, суми виконавчих проваджень дуже невеликі, а це означає, що компанія взагалі не платить, навіть якщо сума збитку незначна», – зазначив В'ячеслав Черняховський. Інше джерело говорить, що минулого тижня компанія ще перераховувала потерпілим виплати з ОСЦПВ. «Правління об'єднання ухвалило рішення про звернення до Нацкомфінпослуг з пропозицією невідкладного впровадження тимчасової адміністрації в СК «Нова» для попередження відчуження її активів і виконання прийнятих цим страховиком зобов'язань перед споживачами страхових послуг», – заявив FinClub Василь Дарков.
ТОП-новини