Фідобанк заблокував ліквідність Укрінбанку

Фідобанк заблокував ліквідність Укрінбанку

Конфлікт Фідобанку і Укрінбанку перейшов у судову площину: через їх розгляди навколо порушення договору про продаж державних цінних паперів суд заарештував близько 60,3 млн грн на рахунках Укрінбанку. Підставою для такого рішення стали підозри Фідобанку щодо фінансової спроможності Укрінбанку.



Ціннопаперова суперечка

Фідобанк звернувся до суду з вимогою солідарного стягнення з Укрінбанку та фонду «Збалансовані інвестиції» збитків на суму 60,288 млн грн. Господарський суд Києва вже заарештував 60,3 млн грн на рахунках Укрінбанку, йдеться в рішенні суду у справі № 910/21982/15 від 28 серпня. Причина конфлікту полягала в порушенні відповідачем договору про поставку цінних паперів. Фідобанк і Укрінбанк уклали угоду з валютними ОВДП на біржі «Перспектива». Фідобанк пообіцяв за місяць – 16 липня 2014 року – викупити у Укрінбанку 2,5 тисячі цінних паперів номінальною вартістю $2,5 млн за 24,426 млн грн (за курсом 9,77 грн/$). Але сторони відклали виконання угоди на тиждень, потім знову перенесли, і так понад 20 разів.

Пізніше була укладена друга угода: Фідобанк 7 листопада вирішив викупити у Укрінбанку 26 листопада 1,527 тис. валютних ОВДП номінальною вартістю $1,527 млн. Загальна ціна операції за договором – 21,889 млн грн (за курсом 14,33 грн/$). Виконання цієї угоди також переносилося. Після всіх переносів вартість викупу держпаперів за першим договором підвищилася до 28,015 млн грн, другим – до 22,77 млн грн. Дата розрахунку була призначена на 15 квітня 2015 року. Того дня Фідобанк заблокував в системі біржі 48,785 млн грн для купівлі цінних паперів. Але Укрінбанк не поставив йому ці ОВДП. У той же час Укрінбанк спростовував наявність боргу, посилаючись на те, що Фідобанк сам не сплатив свої зобов'язання.

Погіршення становища

У позові Фідобанк посилається на погіршення фінансового стану Укрінбанку, що може спричинити складнощі з виконанням рішення суду. Як аргумент Фідобанк наводить інформацію в ЗМІ, в якій йдеться про те, що банки-кредитори просять Нацбанк визнати Укрінбанк проблемним. Низка статей на цю тему були опубліковані за мотивами звернення до регулятора самого Фідобанку. Крім того, Фідобанк отримує від Укрінбанку його баланс і розрахунок нормативів, з яких він зробив висновок, що фінансовий стан останнього погіршується, структура активів і пасивів змінюється, проблемна заборгованість зростає, відбувається відтік депозитів. Що стосується фонду «Збалансовані інвестиції», то позивач взагалі не має інформації щодо наявності у нього ліквідних активів і доходів. Тому це нібито свідчить про відсутність у нього намірів щодо виконання договору.

Суд став на бік Фідобанку. Він заморозив гроші через обґрунтоване припущення, що майно, в тому числі й гроші відповідача, можуть зникнути або зменшитися. «Суд переконався, що між сторонами дійсно виникла суперечка та існує реальна загроза невиконання чи утруднення виконання можливого рішення суду про задоволення позову», – йдеться в рішенні. Тому суд наклав арешт на рахунки фонду «Збалансовані інвестиції» та Укрінбанку в межах 60,288 млн грн. «Застосування забезпечувальних заходів шляхом накладення арешту на кошти Укрінбанку та фонду «Збалансовані інвестиції» на суму 60,2 млн грн зараз в процесі виконання», – повідомили в прес-службі Фідобанку.

Продовження суперечки

«Обмежувальні заходи, прийняті судом, не є виправданими. По-перше, вони прийняті на підставі публікацій в інтернеті, а не документальних підтверджень фінансового стану банку. По-друге, суд самостійно без залучення експерта оцінював, наскільки банк здатен виплатити суму в тому випадку, якщо остаточне рішення буде прийнято на користь Фідобанку. Рішення про арешт рахунків приймалося виключно на підставі аргументів позивача, не беручи до уваги аргументи відповідача», – повідомив FinClub директор правового департаменту, член правління Укрінбанку Марат Щадко.

Укрінбанк каже, що, будучи власником, розпорядився цими цінними паперами на свій розсуд. А рішення про блокування грошей він оскаржить в апеляційному порядку. «На даний момент кошти заблоковані, і ми не можемо ними скористатися. Списані вони можуть бути тільки після набуття чинності рішення суду останньої інстанції», – каже Марат Щадко.

 

Долучайтесь