Григорій Овчаренко: «Екстенсивне зростання – це не основний спосіб розвитку бізнесу»
Група ICU найняла колишнього керівника КУА «ОТП Капітал» Григорія Овчаренка розвивати напрямок управління місцевими активами. Про поставлені перед ним завдання Григорій Овчарченко розповів у бліц-інтерв'ю журналісту FinClub Вікторії Руденко.
– Які напрямки управління активами вам доручили розвивати власники ICU?
– Акцент робимо на розвитку пенсійного забезпечення і роботі зі страховим бізнесом.
– Група ICU на початку року поглинула пенсійний фонд «Аструм. Пенсійне забезпечення», в серпні – фонд« Моя пенсія». Після цього ви продовжите шукати фонди для купівлі?
– Екстенсивне зростання – це не основний спосіб розвитку бізнесу. Зростання має бути планомірним. Хоча якщо будуть хороші пропозиції, то готові їх розглядати. Зараз з 66 НПФ, присутніх на ринку, більше половини є збитковими. І фонди з активами менше 5 млн грн розвивати економічно недоцільно. Якщо не буде проведена пенсійна реформа, тоді усі ті, хто тягнув до останнього, сподіваючись на впровадження другого рівня пенсійного забезпечення, змушені будуть піти з ринку. Мені б хотілося, щоб з ринку пішли усі компанії, для яких це непрофільний вид діяльності.
– Вам цікаві для купівлі тільки фонди з великою кількістю учасників та великим портфелем активів або розглядаєте й невеликі НПФ?
– Для мене важливо, щоб фонд мав гарну якість активів. Переплачувати за кількість учасників не хотілося б: в цьому немає сенсу. До того ж при поглинанні НПФ виникають витрати на сам процес злиття. Кожен випадок потрібно розглядати окремо.
– Ви розглядаєте можливість купівлі інвестфондів?
– Саме у цьому сегменті краще створювати нові продукти. Усі бажаючі зможуть просто перевести до нас свої вкладення. Головна проблема, яку я зараз бачу, – відсутність інвестиційного консалтингу.
– Коли ви почнете відкривати нові фонди?
– Зараз триває процес імплементації норм Євросоюзу в українське законодавство. Рано чи пізно буде впроваджена директива Євросоюзу «Про ринки фінансових інструментів» (MiFID), яка передбачає поділ клієнтів за рівнем ризику. З погляду європейського законодавства, якщо ви, як вкладник, боїтеся втратити хоча б гривню, то вам не можна вкладати в фонд, який може генерувати 30% прибутку, а може й піти в мінус. У такому випадку компанії з управління активами змушені будуть створювати різні фонди під різні апетити клієнтів.
Поки цього законодавства немає і немає глибокого проникнення інвестиційних продуктів, то немає і необхідності у великій кількості фондів. Розширення лінійки ІСІ – питання часу. До кризи, коли був попит на інвестпродукти, у кожної КУА була ціла лінійка фондів: фонди акцій, фонди облігацій, фонди нерухомості тощо. Криза закінчиться, з'явиться попит на інвестиційні продукти, тоді й будемо створювати нові фонди.
– Чи планує ICU залучати приватних вкладників у НПФ та ІСІ?
– Є такі плани.
– Як це відбуватиметься? Будете продавати продукти через банки-партнери або ж плануєте відкривати власні офіси для роботи з роздробом?
– Відкривати нові офіси і створювати власну мережу – дуже затратно. Навіть банки, які працюють з інвестпродуктами, не надто ефективні як продавці. Інвестпродукти – це, як правило, додатковий інструмент для private-клієнтів. Так було завжди, за винятком 2006-2008 років, коли фондовий ринок активно ріс. Гадаю, ми будемо розвивати партнерську мережу. Зараз я саме намагаюся намалювати картину, який спосіб розвитку роздробу буде більш ефективним.
Крім цього, група ICU надає послуги з управління активами страхових компаній. Поява інвестиційного страхування для роздрібних клієнтів можлива тільки після прийняття депутатами нової редакції закону «Про страхування». Більш того, я не очікую, що після того, як закон набуде чинності, відбудеться сплеск попиту на цей інструмент. Просуванням і популяризацією цього продукту в Україні ніхто системно не займався. А на європейському ринку страхування життя саме інвестиційне страхування користується більшим попитом, ніж класичне накопичувальне. Темпи зростання відрізняються майже вдвічі.
– Як будете заходити в інвестиційне страхування?
– Швидше за все, розробимо й запустимо такий продукт спільно з одним із страховиків, але вже після прийняття нового закону «Про страхування».
Схожі матеріали (за тегом)
ТОП-новини