Кредитування залишається в підпіллі
Нацбанк закликає банкірів уже наприкінці поточного року відновити видачу кредитів, однак банкіри не готові до зростання своїх портфелів. Вони скаржаться на те, що самі потенційні позичальники не працюють над поліпшенням своєї платоспроможності.
Кредитні очікування
Національний банк після очищення банківської системи і досягнення макрофінансової стабільності закликав банки відновити кредитування. Саме відсутність нових кредитів посилила остання криза. Але вже до кінця року ця проблема має бути вирішена. «Досі стратегії більшості банків передбачали, що вони не видають кредитів новим клієнтам, а продовжують працювати тільки з уже існуючими. Але останнім часом кілька банків повідомили нам, що вони пропонували своїм акціонерам почати кредитувати активніше, – заявив недавно заступник голови НБУ Владислав Рашкован. – Звичайно, таких темпів, як у 2006-2008 роках, не буде. Але точкове кредитування має початися вже наприкінці року».
Поки банки не поспішають видавати кредити. За даними НБУ, загальний кредитний портфель банків від початку року скоротився на 3 млрд грн і $251 млн. «Проблема в тому, що хороші позичальники швидше погашають свої кредити, ніж видаються нові. Тому портфель скорочується», – говорить голова ради Незалежної асоціації банків (НАБУ) Роман Шпек.
Невибагливі корпорації
Банкіри не очікують швидкого зростання кредитування, не тільки тому що не мають дешевого фондування, а й через нерозуміння майбутніх ризиків. «Деякі клієнти втратили ринки збуту, виробничі потужності, це позначається на їхній платоспроможності. Зараз ми бачимо невелике зростання бізнесу наших клієнтів, що дозволяє їм виконувати процентні зобов'язання і розглядати нові інвестиційні проекти. Ми постійно ведемо діалог з ними, що дозволило їм уникнути дефолту, а нам – відновити кредитування. Але без довгих ресурсів і адекватних ставок кредитування не відновиться», – вважає голова правління Індустріалбанку Михайло Букрєєв.
Постійні вимоги регулятора щодо докапіталізації роблять банки більш стійкими, але власники компаній-позичальників не ведуть ідентичної роботи. «Позичальники не робили те ж саме, що й власники банків. Вони не збільшували капітал, виводили з України кошти, а якість застав постійно погіршується. Не можна сказати, що в таких умовах банки мають можливість відновити кредитування. Питання вартості кредитних ресурсів лежить не тільки в площині вартості пасивів», – підкреслив Роман Шпек.
Плани на збереження
Тому в II півріччі клієнти з вулиці – нові позичальники – навряд чи зможуть отримати в банках кредити на вигідних умовах. «По суті жодних серйозних змін ми не очікуємо в нашому підході в цьому сегменті. Ми працюємо над підтриманням портфеля, утриманням партнерів у рамках якихось невеликих програм», – каже Михайло Букрєєв.
Неможливим активне кредитування ще цього року робить і вартість ресурсів, яка поки залишається досить високою, а також відсутність у банків довгих грошей. «У нас є стратегічний напрямок – сільське господарство. Продовжуємо кредитувати держпідприємства, які провели реформи і виходять на прибуткову діяльність. Є цікаві запити від бізнесу на інвестиційні проекти, але ми обмежені короткими ресурсами», – говорить директор з корпоративного кредитування Альфа-банку Тетяна Томаш.
Альтернативні фінанси
Поступово велике довгострокове кредитування буде все менш цікавим для банків, хоча сегмент МСБ навряд чи задовольнить усіх. «Як банки можуть оцінювати ризики, якщо вони не бачать бізнес-моделі та реальних грошових потоків великих корпоративних клієнтів? Тому виходить, що банку вигідніше видати 25 кредитів невеликим клієнтам і отримувати більше доходів за меншого рівня ризиків», – каже директор Центру економічних досліджень і прогнозування «Фінансовий пульс» Сергій Мамедов.
Банкіри пропонують підприємствам почати шукати інші джерела фінансування. «Зараз роль фінансового директора полягає тільки в тому, щоб привести гроші, неважливо звідки і на яких умовах. Хоча насправді його роль – контролювати ризики, пов'язані із залученням коштів. Не завжди варто брати кредити: є власний капітал, можна прийти в інвестиційний банк і вести переговори про продаж частки бізнесу. На жаль, такий цивілізований бізнес мало хто веде зараз», – вважає директор департаменту розвитку корпоративного бізнесу Креді Агріколь Банку Олексій Ступак.
Подписывайтесь на финансовые новости FinClub в соцсетях Twitter и Facebook.
ТОП-новини