Новий старий міністр фінансів
Україна отримала нового міністра фінансів. З моменту звільнення влітку Олександра Данилюка обов'язки міністра виконувала його перший заступник Оксана Маркарова. Вона пропрацювала в Мінфіні вже з двома міністрами, тому підвищення її статусу було очікуваним. Парламентська підтримка для неї особливо важлива в світлі майбутнього підписання угоди з МВФ.
Мінфін узято
Прем'єр-міністр Володимир Гройсман на засіданні Кабміну в середу запропонував «узаконити» Оксану Маркарову на посаді голови Мінфіну. Наступного дня депутати розглядали бюджет-2019, тому голосування за кандидатурою відповідального за нього міністра вирішили провести до прийняття бюджету. Міністр фінансів – це також одна з ключових фігур в спілкуванні з МВФ. Україна до кінця року розраховує отримати перший транш за новою програмою, і переговори має вести законний міністр, а не виконувач обов'язків.
Кадрові питання депутати розглянули ввечері 22 листопада. Депутатам запропонували призначити Оксану Маркарову на пост міністра фінансів, а Тараса Кутового – звільнити з посади міністра аграрної політики за його власним бажанням. Ірину Фриз висунули на міністра з питань ветеранів. «Я вніс подання на довгоочікуване призначення міністром фінансів дуже компетентного фахівця. Ця сфера є надзвичайно відповідальною і вимагає чималих професійних та організаційних здібностей, оскільки управління фінансами великої європейської 45-мільйонної країни вимагає дуже серйозних ділових якостей, які абсолютно чітко проявила і проявляє Оксана Маркарова», – розхвалював її прем'єр-міністр.
Її кандидатура отримала підтримку всіх фракцій. «Оксана Сергіївна не потребує додаткового представлення, оскільки працює в Міністерстві фінансів з 2015 року, і всі в парламенті знають її як компетентного та відповідального керівника», – заявив голова бюджетного комітету Андрій Павелко (БПП). «Нам необхідно підтримати цю кандидатуру, оскільки це пропозиція прем'єр-міністра нашого коаліційного уряду і це повна відповідальність нас як народних депутатів, які обрали цей уряд. Кращих рекомендацій та кращої кандидатури зараз у нас все одно немає», – сказав Ігор Лапін («Народний Фронт»). Олег Недава (БПП) назвав Оксану Маркарову «фахівцем з великої літери». «Це дуже хороший вибір. Але я сподіваюся, що в якості голови міністерства Оксана більше уваги приділятиме екологічному податку та екологічним справам», – зазначив він.
Депутат від «Самопомочі» Олександр Данченко побажав, щоб новий міністр фінансів змінила пріоритети. «Галузь IТ, телекомунікацій, яку ви намагаєтеся обкладати додатковими податками, рентою. Я б дуже хотів, щоб пані Оксана, як успішний банкір, у своїй діяльності зробила пріоритети на галузі, які розвиваються», – сказав він. «Хочу вам побажати успіхів і щоб ви в своїй роботі подивилися, що вже гарного в цій країні зроблено, і взяти хороший досвід і не робити помилок, які робили інші люди, які працювали на цій посаді», – порадив депутат Валерій Писаренко (група «Відродження»).
Кандидатуру Оксани Маркарової підтримали 242 депутати. Ще 18 утрималися, а 75 з зареєстрованих не голосували. Серед них Антон Геращенко, Денис Дзензерський, Сергій Тарута, Олександр Вілкул, Нестор Шуфрич, Олександр Лаврик, Віктор Галасюк, Іван Фурсін і Михайло Поплавський. Троє з них (Денис Дзензерський, Олександр Лаврик та Іван Фурсін) є членами парламентського комітету з питань фінансової політики та банківської діяльності. Екс-голова цього комітету Сергій Рибалка під час голосування був відсутній.
«Легалізація» Оксани Маркарової на посаді голови Мінфіну стала першим кадровим призначенням у Кабміні за два роки. Уляна Супрун досі працює в статусі виконувачки обов'язків, а аграрного міністра Тараса Кутового звільнили з посади лише 22 листопада.
Логічне підвищення
У нинішній команді Мінфіну Оксана Маркарова вже старожил. Вона прийшла до Мінфіну ще в 2015 році, коли його керівником була Наталія Яресько. Оксана Маркарова стала заступником міністра – керівником апарату. Як представник Мінфіну Оксана Маркарова стала членом наглядових рад низки держбанків – Ощадбанку, Укрексімбанку, Родовід Банку та Укргазбанку.
Після відставки Наталії Яресько в 2016 році Оксана Маркарова залишилася в команді Мінфіну і пішла на підвищення за нового міністра Олександра Данилюка. З ним разом вони працювали в американському фонді прямих інвестицій Western NIS Enterprise Fund (WNISEF) та в один і той самий час навчалися в Індіанському університеті. Оксана Маркарова 29 квітня 2016 року стала першим заступником міністра фінансів, а після відставки Олександра Данилюка з 8 червня 2018-го виконувала обов'язки голови Мінфіну. Тоді Кабмін одноголосно підтримав її кандидатуру.
Представники фінансового сектора одноголосно підтримали нового керівника Мінфіну: і виконавчий директор Незалежної асоціації банків України Олена Коробкова, і заступник директора Центру економічної стратегії Марія Репко, і екс-заступник голови Адміністрації президента Дмитро Шимків, і представники банківського сектору висловилися про неї позитивно.
Оксана Маркарова має великий кадровий досвід на фінансовому ринку. Наприкінці 1990-х вона працювала у фонді WNISEF і Світовому банку. У жовтні 2003 року стала головою «ІТТ-Інвест». Цю посаду вона обіймала до грудня 2014-го. Активно вона займалася і банківською діяльністю: з 20 квітня 2012 року до 10 квітня 2013 року вона була членом наглядової ради Актив-банку, а з 10 квітня 2013 року до 16 квітня 2014-го очолювала його наглядову раду. Зараз Актив-банк ліквідується. Через це ФГВФО навіть намагався висунути до неї фінансові претензії.
Вікторія Руденко
ТОП-новини