Пряме врегулювання потрапило в пригоду
Запуск прямого врегулювання страхових випадків із «автоцивілки» відкладається щонайменше на місяць. Усі чекають дозволу Антимонопольного комітету. Але навіть після цього новацією скористаються не всі застраховані: до проекту долучилася лише чверть страховиків.
Навпрямки в обхід
У п'ятницю 17 страхових компаній – членів Моторного (транспортного) страхового бюро України (МТСБУ) підписали угоду про пряме врегулювання. Підписи поставили: «АХА Страхування», «Арсенал Страхування», «PZU Україна», «ВУСО», «Аска», «Оранта», «ПРОСТО-Страхування», «Уніка», «Провідна», «ІНГО Україна», «Універсальна», «Міжнародна СК», «Кредо», «Аско-Донбас Північний», «Колоннейд Україна» (колишня «QBE Україна»), «Брокбізнес» та СТ«Іллічівське». «Питома вага цих страховиків становить понад 50% ринку ОСЦПВ», – підрахували в бюро. Усього в МТСБУ входить 58 діючих членів.
У МТСБУ пояснюють, що потерпілий зможе вибрати страховика, який оплатить ремонт його автомобіля: це буде або страховик винуватця ДТП, як зараз, або страховик потерпілого в ДТП, який самостійно вибирав компанію, купуючи поліс. Після чого страхові компанії проводитимуть взаєморозрахунки між собою. «Ми п'ять років займалися розробкою і реалізацією цього проекту. Внести необхідні зміни до закону нам не вдалося, тому ми запустили пілотний проект. Так ми зможемо визначити усі слабкі місця і відпрацювати механізм на практиці до того, як будуть прийняті зміни до закону про ОСЦПВ і пряме врегулювання стане обов'язковим», – говорить заступник голови правління СК «АХА Страхування» Максим Межебицький, який очолював робочу групу з розробки та впровадження прямого врегулювання при МТСБУ.
Скористатися опцією зможуть далеко не всі власники полісів. «Пряме врегулювання збитків можливе в разі контактного ДТП за участю двох транспортних засобів, обидва з яких застраховані в компанії, що є учасником системи прямого врегулювання», – говорить гендиректор МТСБУ Володимир Шевченко. При цьому один з водіїв має бути повністю відповідальним за ДТП, учасники пригоди не повинні мати ознак алкогольного або наркотичного сп'яніння, а сума збитку не повинна перевищувати 100 тис. грн.
Частка ринку страховиків, які підписали угоду, більше 50%. Таким чином, механізм прямого врегулювання може охопити до 25% випадків ДТП, сказали FinClub в МТСБУ. При цьому мало хто з клієнтів знає про послугу, тому в перший період запуску проекту кількість випадків прямого врегулювання буде мізерною. «Поступово до проекту підключаться інші компанії, і все більше клієнтів дізнаються про нові можливості», – упевнений Максим Межебицький. Водіям не потрібно переукладати договори страхування і підписувати додаткові угоди. Пряме врегулювання не вплине ані на ціну поліса, ані на суму відшкодування.
Старт відкладається
Планувалося запустити механізм прямого врегулювання з 1 квітня, але несподівано виявилося, що потрібен дозвіл Антимонопольного комітету. «Ми підписали угоду з відкладальною умовою: вона набуває чинності після отримання відповіді АМКУ. Формально має місце факт узгоджених дій учасників ринку, частка яких перевищує 50%. Але ми очікуємо на позитивну відповідь: угода не порушує антимонопольне законодавство», – пояснює Максим Межебицький. Листа в АМКУ планується направити 29 березня. На прийняття рішення комітет матиме 30 днів. «Теоретично, якщо рішення буде позитивним, то ми сподіваємося, що пряме врегулювання запрацює вже з 1 травня», – сказав Максим Межебицький.
Ще за день до підписання угоди потенційних учасників проекту було 12. Питання у інших страховиків викликала необхідність мати на рахунку в розрахунковому банку постійний незнижуваний залишок в розмірі 50% від середньомісячної суми страхових виплат. Розрахунковим банком обрано УкрСиббанк. Наявність цих коштів доводить платоспроможність компанії, і в разі фінансових проблем у страховика ця сума може бути використана для розрахунків з партнерами за проектом. Усі збитки поділять на три категорії. Взаєморозрахунки страхових компаній за страховими випадками до 50 тис. грн будуть проведені за середньою сумою виплати, за страховими випадками від 50 тис. до 100 тис. грн – за фактично виплаченою сумою збитку. Більші збитки врегульовуватимуться за стандартною схемою: відшкодування виплачує страхова винуватця ДТП.
Після того як представники Нацкомфінпослуг запевнили страховиків, що кошти на рахунку в розрахунковому банку можна буде враховувати для покриття резервів, кількість підписантів відразу збільшилася до 17 компаній. Письмового роз'яснення регулятора ще немає. Коли воно з’явиться, кількість учасників проекту знову збільшиться. «Поки немає документального підтвердження – гарантії, ми не готові приєднуватися до проекту. На ринку вже були прецеденти, коли на словах регулятор говорив одне, а під час перевірок виявлялося все по-іншому. Шукати правди доводилося в судах», – говорить топ-менеджер однієї з компаній з іноземним капіталом.
«Аудитори схильні трактувати подібні відрахування як дебіторську заборгованість компанії, а не як гроші на рахунках компанії. Нашим акціонерам це незрозуміло. Потрібно врегулювати це питання на рівні нормативно-правових актів МТСБУ», – вважає голова правління СК «Княжа» Дмитро Грицута. Інші СК групи Vienna Insurance Group – «Українська страхова група» і «Глобус» – поки що не підписали угоди. Не беруть участі в прямому врегулюванні СГ «ТАС» і «Альфа Страхування», які є активними гравцями на ринку страхування.
Ще один контраргумент – питання оподаткування виплат в рамках проекту. «Є закон про ОСЦПВ, де чітко вказано, що платити потерпілому повинна страхова компанія винуватця ДТП. На підставі чого вони платитимуть з ОСЦПВ своєму клієнтові? Зараз немає гарантій, що податкова не визнає таку виплату незаконною або що вона не потрапить під додаткове оподаткування. Коли буде офіційне роз'яснення ДФС або, в ідеалі, зміни до закону про ОСЦПВ, ми приєднаємося до проекту. Це не просто позиція нашої компанії, а позиція Vienna Insurance Group. Ми були одними з ініціаторів впровадження прямого врегулювання в Україні, брали участь у всіх робочих групах і не змінювали своєї позиції», – пояснює Дмитро Грицута.
Схожі матеріали (за тегом)
ТОП-новини