ПриватБанк завершує цикл
Борги почекають
ПриватБанк запропонував зовнішнім кредиторам продовжити терміни обігу випущених ним єврооблігацій. Погашення паперів на $200 млн, заплановане на 23 вересня поточного року, банк просить відстрочити на 28 місяців – до січня 2018 року. Причому 30% боргу ПриватБанк поверне вже 23 вересня 2017-го. Купонна ставка паперів підвищиться з 9,375% до 10% річних. Повернення ще $150 млн, яке має відбутися 9 лютого 2016 року, буде відстрочено на п'ять років – до лютого 2021-го. А купонний дохід за ними зросте майже вдвічі – з 5,799% до 11%. Євробонди на $175 млн з терміном обігу до 28 лютого 2018 року будуть погашені вчасно.
Рішення власники єврооблігацій мають прийняти на спільній зустрічі 13 липня. У якості «бонусу» власникам єврооблігацій, які погодяться на реструктуризацію, ПриватБанк обіцяє виплатити комісію в розмірі $20 за кожні $1000 боргу. У зверненні до кредиторів ПриватБанк назвав Нацбанк ініціатором реструктуризації: постановою № 329 від 21 травня він зобов'язав його переглянути умови за єврооблігаціями, тому що в іншому випадку існують ризики для виконання програми капіталізації. «Процедура продовження строків погашення за євробондами була ініційована ПриватБанком з урахуванням економічної ситуації в Україні, а також вимог Нацбанку про необхідність прийняття українськими банками заходів для підвищення капіталізації банку, а також зниження тиску на валютний ринок», – повідомили в прес-службі банку. У поточному році ПриватБанк став найбільшим одержувачем стабкредитів Нацбанку (9,7 млрд грн).
Тримався до останнього
Фінансисти називають умови, запропоновані емітентом, досить привабливими. «Вони припускають фактично середню прибутковість у 35% для нових бондів за умови придбання за поточними цінами ринку», – підрахував старший аналітик компанії Empire State Capital Partners Тантелі Ратувухері. Зараз вартість єврооблігацій ПриватБанку з погашенням в 2015 році і в 2018-му становить 64-65% від номіналу, з погашенням в 2016-му – 49-50%.
Втім, експерти не виключають, що ПриватБанк за кілька років вдруге звернеться до кредиторів з проханням про пролонгацію боргу, адже якщо інвестори зараз погодяться на запропоновані умови, то в січні-лютому 2018 року банку доведеться виплатити відразу $315 млн.
ПриватБанк останнім з кредитних установ проводить реструктуризацію в ході нинішньої банківської кризи. Першим, щоправда, «до кризи» – ще наприкінці 2013 року період реструктуризацій почав банк «Фінанси та Кредит». У 2014 році до кредиторів з такими проханнями звернулися ПУМБ, банк «Надра» та ВіЕйБі Банк, а в 2015-му – Укрексімбанк та Ощадбанк.
Перша масштабна хвиля реструктуризацій пройшла в 2009 році, коли за відстрочкою погашення боргу зверталися банк «Фінанси та Кредит», Альфа-банк, банк «Надра», ВіЕйБі Банк і ПУМБ. Кредитори банку «Надра» тоді погодилися списати 57% боргу. Тепер власники його бондів, а також кредитори ВіЕйБі Банку з високою ймовірністю втратили 100% своїх вкладень. Обидва банки зараз ліквідуються, а оскільки ФГВФО отримує від реалізації активів проблемних банків менше 20% їх вартості, до власників єврооблігацій просто не дійде черга виплат.
Вимушений захід
Заяву про зниження тиску на валютний ринок аналітики вважають непереконливою. ПриватБанк має виплатити у вересні $200 млн, а така сума не повинна дестабілізувати валютний ринок. Головна причина полягає в дефіциті ліквідності. На кінець січня 2015 року заборгованість банку перед НБУ становила 20,6 млрд грн, після чого він отримав від нього ще 7,32 млрд грн. Причому спеціально під ПриватБанк регулятор розширював перелік застав, які він може брати для видачі фінансової підтримки. «Більшість українських позичальників не можуть вчасно і в повному обсязі виконувати взяті на себе зобов'язання. І реструктуризації, що заявляються, – це частина довгострокової роботи з відновлення платоспроможності», – говорить керівник аналітичного підрозділу групи ICU Олександр Вальчишен.
Відстрочка у погашенні боргу перед зовнішніми кредиторами знизить залежність банку від фінансування НБУ, що видається понад, ніж під 30%, і дорогого роздрібного фондування. Зараз ПриватБанк залучає річні гривневі вклади під 29% річних при середньоринкових показниках близько 21% річних. «Ми простежуємо у рішенні ПриватБанку наслідок сильного тиску на його ліквідність, а також залежність банку від підтримки НБУ в нинішній складній економічній ситуації», – зазначає Тантелі Ратувухері. За роздрібними валютними вкладами ПриватБанк платить 15% – майже у півтора рази більше, ніж пропонує зовнішнім кредиторам.
Схожі матеріали (за тегом)
ТОП-новини