Росіянам дозволили врятувати українські «дочки»
Російські банки можуть без проблем і будь-яких лімітів інвестувати у свої українські «дочки». Національний банк переглянув режим санкцій проти російських компаній: він скасував заборону на їхню докапіталізацію. Новими можливостями скористається БМ Банк.
Банки в безпеці
Російські банки можуть перестати боятися українських санкцій. Учора набула чинності постанова НБУ № 399, якою регулятор дозволив капіталізацію «дочок» банків зі списку санкцій. Це зроблено для того, щоб уникнути їхнього банкрутства. «Для запобігання виведенню з ринку українських банків, що могло б призвести до додаткового навантаження на Фонд гарантування вкладів фізичних осіб та бюджет України», – пояснюють свої послаблення в Нацбанку. Тому банкам заборонено переказувати кошти на рахунки осіб зі списку санкцій, включаючи свої рахунки у санкційних банках, окрім операцій докапіталізації «дочок» в Україні.
В українському списку санкцій 29 російських банків, але 28 з них не працюють в Україні. До цих банків застосовується два види санкцій. По-перше, санкція у вигляді блокування активів – тимчасове обмеження права особи використовувати і розпоряджатися належним їй майном. По-друге, санкція у вигляді припинення виконання економічних та фінансових зобов'язань: заборона надавати кредити, позики, фінансову допомогу, гарантії, заборона здійснювати кредитування за допомогою купівлі цінних паперів, заборона купівлі цінних паперів.
Проблеми через санкції були тільки у БМ Банку, який належить Банку Москви, але контролюється банком ВТБ. Через санкції – обмеження впроваджували НКЦПФР і Нацбанк – власник не міг наростити капітал БМ Банку і вберегти його від неплатоспроможності. Як тільки 3 листопада НБУ переглянув режим санкцій, БМ Банк відразу ж провів збори акціонерів, на яких ухвалив рішення про докапіталізацію банку на 1,75 млрд грн – до 3,38 млрд грн. Учора ж НКЦПФР схвалила проспект цієї додаткової емісії акцій банку.
Російське питання
Від початку російсько-українського конфлікту в парламенті вже неодноразово висувалися ідеї закрити банки з російським капіталом, але поки вони не були підтримані. Минулого року були прийняті зміни до закону «Про ліцензування господарської діяльності», згідно з якими ліцензій могли позбавити страхові компанії, біржі та торговців цінними паперами з російським капіталом. Тому російські акціонери або продали, або передали «дружнім» структурам акції страхових компаній та фондових бірж. А «дочки» російських банків були позбавлені ліцензій, які давали їм можливість працювати на фондовому ринку. У жовтні 2016 року НБУ виконав указ президента і заборонив роботу російських платіжних систем в Україні.
Вплив російських банків на українську економіку є досить великим. Згідно з даними Нацбанку, на банки з російським капіталом припадає 9% активів української банківської системи (112,3 млрд грн). Вклади громадян в цих установах становлять 22,9 млрд грн. «На банки з російським капіталом зараз припадає близько 10% активів, це багато. Якщо відкликати у них ліцензії, це буде нове навантаження на Фонд гарантування вкладів, велика інфляція і новий виток девальвації гривні», – говорить член виконавчого комітету Українського товариства фінансових аналітиків Віталій Шапран. Оскільки цей сценарій не підтримується владою, НБУ пом'якшив режим санкцій для БМ Банку і не поширює обмеження на інші банки з російським державним капіталом: ВТБ, Сбербанк, Промінвестбанк, ВіЕс Банк.
На думку фінансового експерта Станіслава Шлапака, у нас немає російських банків – всі вони є українськими юридичними особами. «Вони тримають у себе багато грошей українських вкладників і виконують вимоги щодо виконання зобов'язань, в тому числі і по капіталізації. Якщо вони припинять виконувати платежі, тоді потрібно застосовувати заходи, – вважає Станіслав Шлапак. – Інсинуації з приводу росбанків, на мій погляд, носять політичний підтекст: Альфа-банк точно не є російським, Сбербанк володіє банком в Австрії і не тільки, у ВТБ і Ощадбанку є офіси в Лондоні».
Схожі матеріали (за тегом)
ТОП-новини