Росіяни віддали страхову компанію «Провідна» анонімним голландцям Фото Форіншурер

Росіяни віддали страхову компанію «Провідна» анонімним голландцям

«Росгосстрах» публічно дистанціювався від своєї української «дочки». У ролі покупця його частки у страховій компанії «Провідна» виступив «консорціум західноєвропейських інвесторів», який навесні придбав 9,99% акцій страховика, а зараз має намір викупити інші 90%. Учасники ринку не вірять у ринковий характер угоди – реальний власник, швидше за все, залишився той самий, а угода потрібна, щоб регулятор не відкликав у «Провідної» ліцензії.


Усі на вихід

Російські власники українських страховиків прислухалися до вимоги закону «Про ліцензування певних видів господарської діяльності» та покинули страховий ринок України. З 28 червня закон вимагає від регуляторів профільних ринків позбавляти ліцензій українські компанії, якщо контроль над їхньою діяльністю здійснює резидент країни-агресора. А профільна комісія на страховому ринку – Нацкомфінпослуг – ще навесні попередила підконтрольні їй установи з російським капіталом про майбутні зміни.

Але закон набув чинності, а санкції поки що ні до кого не застосовувалися. Чиновники дали час росіянам продати акції своїх «дочок». Вже на початку липня про зміну акціонерів заявила СК «ІНГО Україна» (4-е місце на ринку з валових страхових премій) – дочірня установа російської страхової групи «ІНГО». Її власниками стали неназвані компанії, зареєстровані на Кіпрі. Жодна з цих компаній не купила понад 10%, тому їм не довелося отримувати погодження Антимонопольного комітету України.

СК «Провідна», що посідає 6-е місце на ринку, стала другою «російською» компанією, яка «позбулася» колишнього власника. 7 серпня Антимонопольний комітет України дозволив голландському консорціуму International Insurance Consortium BV сконцентрувати більше 50% акцій страхової компанії «Провідна». «Після здійснення заявленої концентрації відносини контролю між ПрАТ «СК «Провідна», ТОВ «Росгосстрах» та іншими суб’єктами господарювання, пов’язаними з ним відносинами контролю, будуть припинені», – зазначено у повідомлені АМКУ. Зараз власником 90% акцій є російське ТОВ «Росгосстрах» бізнесмена Даніла Хачатурова.

Запасний шлях

Підготовка до зміни акціонерів «Провідної» почалася ще рік тому, коли в Києві протестувальники закидали камінням офіси російських компаній, а на сході країни російські війська вторглися на територію України. Приблизно тоді з бренду української компанії «Провідна» зник двоголовий орел – символ російського імперіалізму. Покупцем страхової компанії мав стати «консорціум неназваних західноєвропейських інвесторів» – закрити операцію сторони планували до кінця 2014 року. Імена реальних покупців, як у випадку з «ІНГО Україна», ані тоді, ані зараз не розголошуються.

У серпні 2014-го головою наглядової ради СК «Провідна» став голландець Віллем Якоб Вестерлакен – нібито керівник і власник однієї з компаній, що входить до консорціуму. Втім, той факт, що Віллем Якоб Вестерлакен з грудня 2007 до лютого 2009 року був головним керуючим директором в ТОВ ХК «Росгосстрах» і радником президента у компанії «Росгосстрах», свідчив про його прихильність до реального бенефіціара «Провідної». International Insurance Consortium B.V. зареєстрована в Амстердамі лише у вересні 2014 року. У ній працює лише один співробітник.

Більш того, ні наприкінці 2014 року, ні на початку 2015-го істотних змін у структурі власності не відбулося. Тільки до кінця I кварталу 2015-го «Росгосстрах» зменшив свою частку з 99,99% до 90,0001%. А відмова від контролю над страховиком сталася лише після того, як закон про застосування санкцій до компаній з російським капіталом набув чинності.

Страховики кажуть, що зміна акціонерів є формальною, оскільки на ринку немає нових покупців, готових платити дорого за страховиків, а сховати «російський слід» у європейській юрисдикції нескладно.

І навіть після останньої зміни складу наглядової ради «Провідної» в ньому, як і раніше, залишаються представники «Росгосстраху» (Володимир Нечепа) і компанії «РГС-Медицина» (Ігор Міровський). «Швидше за все, відбудеться перерозподіл фінансових потоків всередині групи. Угода дозволить власникам вивести кошти з Росії», – вважає голова комісії зі страхування Українського товариства фінансових аналітиків В'ячеслав Черняховський.

Віллема Якоба Вестерлакена, який був обличчям нових інвесторів, місяць тому було знижено на посаді – з поста голови до члена наглядової ради.

Долучайтесь