Спільне падіння
Ринок кредитної кооперації не залишився осторонь від банківських проблем з ліквідністю і якістю заборгованості. Позики кредитних спілок знизилися на 11%, а частка простроченої заборгованості зросла майже до 20%. Втім, у профільних асоціаціях стверджують, що попит на послуги кредитних спілок, навпаки, зростає, а падіння викликане згортанням їх роботи в зоні АТО.
Втрачені клієнти
Ринок кредитних спілок (КС) стагнував минулого року: як і банківський ринок, він пережив скорочення усіх ключових показників. Портфелі позик кредитних спілок за підсумками дев'яти місяців 2014 року впали на 11,4% – до 2,3 млрд грн – у порівнянні з аналогічним періодом попереднього року. Про це йдеться у повідомленні Нацкомісії, що здійснює регулювання ринків фінансових послуг. Частка простроченої заборгованості зросла на 2,6 п.п. – до 19,6%.
Найбільшим попитом користувалися споживчі позики – на їх частку припало 59,1% виданих позик (1,37 млрд грн): на купівлю транспорту – 3,3%, аудіотехніки, відео- та побутової техніки – 3,1%, на інші цілі – 93,6%. На другому місці позики на нерухоме майно – 22,8% (530,2 млн грн). Найменша частка – 2,2% (51,3 млн грн) – у кредитування сільських та фермерських господарств. Середньозважені ставки КС складали 30-50% річних.
Єдина динаміка
Темпи зниження портфеля КС майже такі ж, як і темпи аналогічного процесу в банківській системі. За дев'ять місяців обсяг банківських кредитів фізособам, які є основними клієнтами КС, у гривні знизився на 8,3%, а у валюті – на 11,8%. Учасники ринку пояснюють 11,4-відсоткове падіння портфеля КС зниженням активності спілок на сході країни в зоні АТО. «Крім того, не усі учасники ринку змогли подати звітність», – пояснює президент Всеукраїнської асоціації кредитних спілок України Вікторія Волковська.
Але на послуги інших спілок попит зберігається. «Кредитні спілки, що працюють на заході та в центральній частині України, зафіксували зростання обсягу виданих кредитів. Деяким вдалося наростити портфель на 15%», – говорить Вікторія Волковська. На заході країни ринок кредитної кооперації більш розвинений. За даними Нацкомфінпослуг, за кількістю членів КС лідирують Львівська область (173,7 тис. осіб), Київ та Київська область (75,8 тис. осіб), Івано-Франківська (64,3 тис. осіб) та Закарпатська (59,7 тис. осіб) області.
У цих областях КС охочіше видають позики малому та середньому бізнесу. «Причому розвивають цей напрям як КС, які й раніше співпрацювали з дрібним бізнесом, так і союзи, для яких цей напрямок є новим», – сказала Вікторія Волковська. Втім, поки даний сегмент є найбільш ризикованим: «прострочення» більше трьох місяців становить 24,9%.
Зростання простроченої заборгованості спричинило посилення учасниками ринку свого ризик-менеджменту. «Ми стали ретельніше перевіряти наших позичальників. У видачі кредиту відмовляємо рідко, при цьому найчастіше видаємо бажаючому менше, ніж він просив: ми орієнтуємося не тільки на побажання позичальника, але й на його реальну платоспроможність», – розповіли в одному з кредитних спілок в Івано-Франківську. Середня сума однієї позики за останній рік скоротилася по всій країні приблизно на 4,5% – до 10,8 тис. грн.
Вікторія Руденко
ТОП-новини