Ставки провокують до зростання
Підвищення облікової ставки НБУ до 16% спричинить зростання ставок за депозитами, але українцям не варто чекати істотного зростання прибутковості – ставки переглянуть лише деякі банки і за окремими програмами. Але зростання прибутковості за депозитами не зможе не відбитися і на кредитних ставках.
Нацбанк підняв облікову ставку відразу на 1,5 процентних пункта – до 16% річних, щоб змусити банки підняти ставки за депозитами для населення та бізнесу. Це допоможе абсорбувати зайву гривневу ліквідність на ринку. Аналогічним чином діятиме і НБУ, оскільки автоматично піднялася й прибутковість його депозитних сертифікатів для банків.
В першу чергу НБУ чекає, що банки піднімуть ставки за короткостроковими вкладами – на один-три місяці. «Після підвищення ставки в жовтні (2017 року. – FinClub) український індекс міжбанківських ставок в середньому виріс на 1,7%. Ставка за депозитами фізичних осіб – на 0,5%, а за кредитами бізнесу – на 1,5%», – заявив в.о. голови НБУ Яків Смолій.
Торік вартість депозитів знижувалася в першій половині року, коли Нацбанк опускав облікову ставку або зберігав її незмінною. Однак в IV кварталі, коли монетарна політика регулятора посилилася, вартість депозитів знову почала зростати.
Ставки тупцюють на місці
Станом на 26 січня індекс UIRD склав 13,52% за тримісячними гривневими вкладами, 14,3% – за шестимісячними, 14,29% – за річними. А новий розмір облікової ставки – 16% – піднявся до максимальних значень ставок за гривневими депозитами, які пропонуються вкладникам. «Очікується, що цей захід зменшить споживчий попит, який, як вважається, провокував зростання інфляції та курсу, і простимулює населення нести гроші на депозити, ставки за якими можуть гіпотетично підвищитися», – каже член правління ОТП Банку, який курирує роздрібний бізнес, Володимир Мудрий.
Опитані FinClub банкіри до підвищення ставок ставляться обережно. «На даний момент банківська ліквідність знаходиться на високому рівні, тому ми не очікуємо різкого підвищення ставок за депозитами. Рух буде стандартним – в рамках 0,5-1%, але це не означає, що всі учасники ринку підвищуватимуть ставки. Деякі банки можуть залишити ставки на колишньому рівні», – вважає головний скарбничий Альтбанку Наталія Стельмах.
Причому навіть за короткостроковими вкладами ставки ростимуть не у всіх банках. На такий крок можуть піти установи, які відчувають дефіцит ліквідності. Минулого року відтік вкладів був у Сбербанку, ВТБ Банку і Промінвестбанку. А максимальний приплив грошей на гривневі рахунки – як депозитні, так і карткові – протягом року спостерігався у державних ПриватБанку, Ощадбанку, Укргазбанку. Багатьом банкам з іноземним капіталом, що пропонують мінімальну прибутковість, вдалося зберегти клієнтів.
На думку Наталії Стельмах, реакція ринку зазвичай проявляється через кілька тижнів після зміни облікової ставки. Першими відреагують ставки за депозитами на три-шість місяців. «Зростання облікової ставки не дає прямо пропорційного ефекту на вартість депозитів. Економічно обґрунтованою є прибутковість річного депозиту в гривні, що перекриває рівень інфляції», – пояснює начальник управління розвитку продуктів і проектів роздрібного бізнесу Банку Кредит Дніпро Олександр Стецко. Він нагадує, що на початку 2017-го річний індекс UIRD становив 17%, а інфляція за підсумками року піднялася до 13,7%. «Зараз UIRD становить 14,3%, а прогнозний показник інфляції в 2018 році, навіть з урахуванням останнього перегляду НБУ, поки не вийшов за однозначну величину – 8,9%», – говорить експерт.
Втім, навіть якщо банки не піднімуть ставки, українці нестимуть гроші в банки. «Статистика показує відсутність прямого впливу динаміки депозитних ставок на поведінку вкладників. Наприклад, незважаючи на здешевлення депозитів у 2017 році, приріст роздрібного портфеля прискорився і склав понад 10%. Драйвером стали депозити в гривні (+19,4%), вклади у валюті теж виросли майже на 3%, незважаючи на їхню історично мінімальну прибутковість. У нинішніх реаліях банківські депозити залишаються найбільш простим, зручним та ефективним інструментом захисту коштів населення від інфляції, тому в 2018 році зростання депозитної бази в цілому по системі триватиме», – пояснює Олександр Стецко.
Кредити залишаться дорогими
Але якщо зростання ставок за депозитами потішить банківських клієнтів, то «зворотний бік медалі» – зростання ставок за кредитами – навряд чи їм сподобається. «На жаль, слідом за підвищенням для банків вартості залучених ресурсів може послідувати підвищення деякими учасниками ринку ставок за кредитними програмами. Але різкого зростання ставок за кредитами для населення не буде, бо вони й зараз досить високі. Для бізнесу вартість залучень може подорожчати на 1-2%. Але знову-таки, з огляду на надлишок ліквідності, банки можуть залишити на колишніх рівнях ставки за кредитами для позичальників з гарною кредитною історією і діловою репутацією», – вважає Наталія Стельмах.
Ставки за кредитами відображають загальну вартість ресурсів банку. З огляду на те, що вартість довгострокових депозитів на термін від 9 до 12 місяців поки не змінюється, ставки за кредитами навряд чи будуть переглянуті в найближчі півроку. А ставки кредитів для населення настільки високі – понад 40% річних, що зміна облікової ставки взагалі на них не впливає. «Підвищення облікової ставки не знизить інтересу банків до роздрібного споживчого кредитування, оскільки ставки за такими кредитами істотно вище. Адже до ціни кредитування закладається не тільки вартість ресурсів, а й операційні витрати банків і «плата за ризик», яка в наших реаліях все ще має значну питому вагу в ціноутворенні», – пояснює Олександр Стецко.
Подписывайтесь на новости FinClub в Telegram, Viber, Twitter и Facebook.
ТОП-новини