Платежі обходять Донбас Фото В'ячеслава Садовничого

Платежі обходять Донбас

У п'ятницю «ГлобалМані» подала до суду на депутата Максима Полякова, який звинуватив платіжну систему в діяльності на окупованій території Донбасу. Ця інформація була оприлюднена депутатом відразу після того, як СБУ заблокувала діяльність мережі платіжних терміналів 24nonStop. У Нацбанку кажуть, що не мають претензій до системи «ГлобалМані», а в компанії «Ай Ті Фінанс» – операторі мережі 24nonStop – проведено відразу дві перевірки.


Донбас чужий для «ГлобалМані»

Платіжна система «ГлобалМані» відреагувала на звинувачення в роботі на окупованій території Донбасу та фінансуванні тероризму. У п'ятницю компанія повідомила, що подала до суду позов про захист ділової репутації та зажадала від народного депутата фракції «Народний фронт» Максима Полякова спростувати поширену ним недостовірну інформацію.

У «ГлобалМані» стверджують, що правоохоронці не мають до них претензій. «Ніяких обшуків у приміщеннях нашої компанії правоохоронні органи не проводили, попередження від регулятора нам не надходили. Абсолютно незрозуміло, чому Максим Поляков, кажучи про платіжну систему 24nonStop, раптом згадав компанію «ГлобалМані», яка не має ніякого відношення до їхньої роботи ні в Макіївці, ні в будь-якому іншому населеному пункті України. Більше того, «ГлобалМані» взагалі не має платіжних терміналів», – заявили в компанії.

У «ГлобалМані» кажуть, що припинили працювати на непідконтрольних територіях Донецької та Луганської областей ще в 2014 році. Тому компанія звернулася до Генпрокуратури із заявою про тиск на неї з боку народного депутата. Вона просить ГПУ дати правову оцінку діям Максима Полякова в частині його спроб протидіяти законній господарській діяльності підприємства шляхом зловживання службовим становищем.

Зародження конфлікту

Секретар парламентського комітету з питань фінансової політики та банківської діяльності Максим Поляков ще у вівторок заявив, що всі платіжні системи, які працюють у зоні АТО, «прямо або непрямо сприяють терористам». «Українські платіжні системи всупереч законодавству продовжують працювати в зоні АТО і здійснюють фінансову підтримку терористів, а Нацбанк на ці порушення не реагує», – заявив він.

Депутати провели власне «розслідування». «Представник групи «Депутатський контроль» 30 вересня поповнив рахунок гарячої лінії об'єднання на 44 грн за допомогою терміналу в Макіївці. У нас є доказ – фото чека. На ньому не вказані реквізити компанії. Але в МТС нам офіційно повідомили, що платіж надійшов через систему «ГлобалМані» на термінал 24nonStop. Ці платіжні системи продовжують працювати в зоні АТО», – повідомив парламентарій.

За його словами, депутати мають інформацію про роботу в зоні АТО терміналів іншої платіжної системи – City Pay: «Ймовірно, вони приймають оплату в рублях, а зараховують – в гривнях».

СБУ допомогла

Фото чека було зроблено наприкінці вересня, але про його існування Максим Поляков повідомив тільки через місяць. У парламенті зробили таку заяву лише після того, як СБУ провела обшуки в ТОВ «Ай Ті Фінанс», яка управляє 7,5 тис. платіжних терміналів 24nonStop. Максим Поляков стверджує, що СБУ заблокувала роботу платіжної системи 24nonStop саме за депутатським зверненням об'єднання «Депутатський контроль». Хоча відомо, що обшук проведено в рамках кримінального провадження, розпочатого ще 4 липня 2014 року, тобто за минулого скликання парламенту, коли об’єднання «Депутатський контроль» не існувало. Тоді ще не було також заборони НБУ проводити фінансові операції на неконтрольованій частині Донбасу.

Слідчі СБУ в ході обшуку в Києві 27 жовтня приміщень «Ай Ті Фінанс» вилучили його сервер. На ньому СБУ шукала дані про проведення всупереч забороні НБУ (постанова № 466 від 6 серпня 2014) фінансових операцій на окупованих територіях. Кримінальне провадження розслідується за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 258-5 («фінансування тероризму») ​​Кримінального кодексу.

В рамках досудового розслідування слідчі з'ясували, що кілька дилерів мережі зареєструвалися в так званих ДНР і ЛНР для здійснення господарської діяльності та оплати податків до бюджету незаконних збройних формувань. Нібито вони надають послуги переказу грошей через платіжні термінали самообслуговування, які продовжують використовувати процесинговий центр платіжної системи 24nonStop.

У компанії тоді всі звинувачення спростовували. У п'ятницю юрист «Ай Ті Фінанс» не відповідав на дзвінки FinClub. Також не відповідав на дзвінки на мобільний телефон і депутат Максим Поляков.

Санкції НБУ

Максим Поляков ще у вівторок зажадав від Нацбанку «терміново призупинити ліцензії платіжних систем 24nonStop і «ГлобалМані» на період проведення перевірки». Він нарікав, що департамент платіжних систем НБУ і керівник Наталія Лапко не виконують свої функції. «Чиновники НБУ ігнорують порушення законодавства і покривають діяльність платіжних систем – порушників. Єдине, що вони зробили – надіслали попередження керівництву 24nonStop. Але розслідування доводить, що порушення не були усунені», – заявив депутат.

У Нацбанку заявили FinClub, що СБУ повідомляла їх про здійснення «окремими суб'єктами діяльності на тимчасово окупованій території» всупереч забороні НБУ від 6 серпня 2014 № 466 «Про призупинення здійснення фінансових операцій». НБУ застосував до суб'єктів, зазначених у повідомленнях СБУ, першу міру реагування – направлено письмові вимоги.

«Всі адресати у відповідях на письмові вимоги НБУ повідомили про свою непричетність до діяльності на тимчасово окупованій території, а «Ай Ті Фінанс» повідомило, що всі порушення усунено. Інформація про діяльність на тимчасово окупованій території «ГлобалМані» в департамент платіжних систем НБУ не надходила», – заявили FinClub в НБУ.

При цьому «Ай Ті Фінанс» досі перебуває під наглядом НБУ. Департамент платіжних систем НБУ з 13 жовтня до 9 листопада проводив планову перевірку компанії, ще одну перевірку здійснює департамент фінансового моніторингу НБУ. «Призупинення дії ліцензії на період перевірки чинним законодавством не передбачено», – констатував регулятор.

 

Долучайтесь