Нацбанк та Фонд гарантування виграли справу Укрінбанку

Нацбанк та Фонд гарантування виграли справу Укрінбанку

Велика палата Верховного Суду, яка розглядала вимогу компанії «Укрінком» визнати її правонаступником збанкрутілого Укрінбанку, відмовила позивачеві.

Суд уточнив, що банки-банкрути не можуть бути повернуті на ринок без відповідного рішення Національного банку.

Таке рішення було прийняте Верховним Судом в грудні 2019 року, повідомили в Фонді гарантування вкладів фізосіб з посиланням на постанову, опубліковану 6 лютого.

«Згідно з постановою Великої палати, рішення судів про скасування неплатоспроможності - це не привід для припинення тимчасової адміністрації або ліквідації банку, які проводить ФГВФО. Крім того, Палата зробила висновок, що суди нижчих інстанцій не можуть скасовувати рішення НБУ про виведення банків з ринку тільки на підставі порушень процедури», - зазначив заступник директора-розпорядника Фонду Віктор Новіков.

За його словами, оскільки суди нижчих інстанцій зобов'язані враховувати висновки Великої палати, ФГВФО буде в судовому порядку вимагати скасування раніше прийнятих рішень.

Зараз в судах вищих інстанцій перебуває 25 таких позовів від різних банків, 10 з них фактично вийшли з-під контролю Фонду гарантування. Лише Златобанк виграв свій процес у Верховному суді.

Нагадаємо, НБУ визнав Укрінбанк неплатоспроможним наприкінці 2015 року. В середині 2016-го фінустанову перейменували, власники (неформальний вплив на банк приписують ексглаві НБУ Володимиру Стельмаху, офіційний мажоритарій - Володимир Клименко, якому належить близько 70% акцій) перереєстрували банк в звичайну юрособу під назвою Укрінком і «перевезли» його з Києва до Сєвєродонецька.

Фонд гарантування спочатку компенсував вкладникам банку 1,8 млрд грн депозитів, потім втратив контроль над ним. У 2016 році ФГВФО отримав рішення суду першої інстанції про те, що введення в Укрінбанк тимчасової адміністрації було незаконним. Оскаржити факт перереєстрації банку в юрособу Фонду поки не вдалося.

Компанія Укрінком - юрособа, в яку трансформувався Укрінбанк. Компанія наполягає, що саме вона залишається законним кредитором усіх боржників банку, оскільки вона й є банк - тільки з іншою назвою і без права займатися банківською діяльністю.

У серпні 2019 року Верховний Суд визнав незаконною неплатоспроможність Укрінбанку. Суд повністю відхилив аргументи НБУ і ФГВФО, що Укрінком не є правонаступником Укрінбанку, підтримавши позицію, що це одне і те ж юридична особа з такими ж правами, в тому числі і на звернення до суду.

Підписуйтесь на новини FinClub у TelegramViberTwitter і Facebook.

Долучайтесь