НБУ погіршив прогноз зростання економіки на цей рік

НБУ погіршив прогноз зростання економіки на цей рік

Національний банк погіршив прогноз зростання реального ВВП на поточний рік з 3,8% до 3,4%.

Про це на пресбрифінгу повідомив голова НБУ Кирило Шевченко.

«Ми переглянули прогноз зростання реального ВВП на 2022 рік з 3,8% до 3,4%. Економіку підтримуватимуть споживчий попит і все ще доволі сприятливі умови торгівлі. Натомість обмежуватимуть потенціал економіки напружена геополітична ситуація, що негативно впливатиме на інвестиційні рішення, відчутні наслідки коронакризи, порівняно високі ціни на енергоносії та дефіцит окремих видів сировини, передусім у першому півріччі», - зазначив він.

За підсумками 2021 року зростання реального ВВП, за оцінками НБУ, становило близько 3%.

«Відновленню економіки сприяли стійкий споживчий попит, нарощування інвестицій підприємствами після кризи, а також рекордний урожай сільськогосподарських культур. Водночас економічне пожвавлення було повільнішим, ніж очікувалося. Серед причин – стрімке подорожчання енергоносіїв та їх дефіцит, вплив низьких врожаїв 2020 року, повільніше відновлення сектору послуг, обмежені потужності окремих виробничих секторів, суттєвіші втрати від пандемії, а також стрімкіша фіскальна консолідація», - відзначив Шевченко.

За прогнозами НБУ, зростання ВВП дещо прискориться у 2022 році – з 3,1% до 3,4%, але стрімкіше відновлення економіки обмежуватимуть дорогі енергоносії та вплив інформаційного фону навколо геополітичного напруження.

prognozNBU

У 2023–2024 роках зростання реального ВВП прискориться до близько 4% на рік. Цьому мають посприяти стабілізація геополітичної ситуації протягом 2022 року, остаточне вичерпання негативних ефектів пандемії, подальше зростання світової економіки та збереження доволі сприятливих умов торгівлі.

Саме завдяки сприятливим умовам торгівлі дефіцит поточного рахунку був незначним у 2021 році (1,7% ВВП). Цьому сприяли високі світові ціни на основні товари українського експорту – продовольство та продукцію гірничо-металургійного комплексу (ГМК).
Водночас наприкінці 2021 року дефіцит поточного рахунку стрімко розширився під впливом значного подорожчання енергоносіїв, скорочення зовнішнього попиту на продукцію ГМК і рекордних виплат дивідендів.

Читайте: Важкий початок року: українські активи та курс лихоманить

«За нашими прогнозами, дефіцит поточного рахунку в цьому році розшириться до 3,1% від ВВП та до 3,3–3,4% від ВВП у наступні роки внаслідок пожвавлення внутрішнього попиту, як споживчого, так й інвестиційного», - наголосив голова НБУ.

20 січня НБУ підвищив облікову ставку одразу до 10% через високий інфляційний тиск.

Нацбанк погіршив прогноз інфляції на 2022 рік до 7,7%.

Підписуйтесь на новини FinClub в TelegramViberTwitterFacebook

Долучайтесь